Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Szijjártó Péter: Amíg a Lukoil nem szállíthat, blokkoljuk a kifizetést Ukrajnának


Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter, Andrij Jermak (j), Ukrajna Elnöki Hivatalának vezetője és Szijjártó Péter Ungváron 2024. január 29-én
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter, Andrij Jermak (j), Ukrajna Elnöki Hivatalának vezetője és Szijjártó Péter Ungváron 2024. január 29-én

Mindaddig, amíg Ukrajna nem oldja fel ezt a kérdést, addig az Európai Békekeretből származó, 6,5 milliárd eurós fegyverszállítási ellentételezés kifizetését felejtse el mindenki – reagált a külügyminiszter az ATV Híradónak az orosz Lukoil kőolajtranzitjának leállításáról szóló ukrán döntésre. Azt nem említette, hogy Magyarország már hónapok óta blokkolja ezt.

Hogy nézne ki, hogy mi hozzájárulunk 6,5 milliárd euró kifizetéséhez, miközben Ukrajna az energiaellátásunk biztonságát veszélyezteti? – fogalmazott a magyar diplomácia vezetője, aki az uniós külügyminiszterek hétfői ülése után adott interjút az ATV-nek.

Az Európai Békekeret – amelyre Szijjártó Péter utalt – az Európai Unió költségvetésétől független, az EU-n belüli, akár EU-n kívüli biztonságot fenntartó kiadások fedezésére szolgál. Az uniós tagállamok saját költségvetésükből fizetik a támogatást a kedvezményezetteknek, majd az EU ebből a keretből megtéríti nekik.

A hónapok óta tartó magyar blokkolás miatt a kifizetések leálltak, egymilliárd euró kompenzálását várják a tagállamok, vagyis a magyar vétó nem elsősorban Ukrajna pozícióit gyengíti, hanem szövetségeseinek, a többi tagállamnak okoz veszteséget.

A vétó feloldásáért először azt kérte a magyar kormány, hogy Ukrajna vegye le a terrorizmust támogató országokat soroló, nem hivatalos listájáról. Amikor Ukrajna ezt megtette, a magyar kormány azért emelt vétót, mert Ukrajna tizennégy, a Richter által forgalmazott gyógyszer engedélyének visszavonására készül, a magyar fél szerint elfogadható indoklás nélkül.

Minderről részletesen hallhat egy korábbi podcastunkban: A láthatatlan vétó: a magyar kormány az Európai Békekeret kifizetéseit is gátolja

Szijjártó Péter az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozása után arról beszélt a sajtónak, hogy Magyarország és Szlovákia konzultációs eljárást kezdeményezett együtt az Európai Uniónál Ukrajnával szemben, amiért Kijev részlegesen leállította a Magyarországra irányuló kőolajszállítást. Hozzátette: a Lukoil jelenleg a magyar kőolajimport egyharmadát és a szlovák kőolajimport mintegy 45 százalékát adja, az orosz cég kőolajtranzitjának leállításáról szóló ukrán döntés alapvetően fenyegeti a két ország energiabiztonságát.

Emlékeztetett arra, hogy miután Magyarország kőolajszükségletét alternatív szállítási útvonalak hiányában nem lehet megoldani orosz források nélkül, az ország Szlovákiával és Csehországgal együtt kivételt kapott az EU-s szankciók alól az import terén.

Hozzátette: átmeneti megoldásokkal sikerült stabilizálni a helyzetet, de szerinte már középtávon sem biztosítható a magyar és a szlovák kőolajellátás biztonsága a Lukoil szállításai nélkül. A politikus barátságtalannak nevezte az ukrán lépést azok után, hogy Ukrajna júniusban teljes villamosenergia-behozatalának 42 százalékát Magyarország felől importálta. A lépést érthetetlennek tartja egy olyan ország részéről, amelyik az Európai Unió tagja akar lenni, de egyetlen döntéssel két EU-tagország kőolajellátását sodorja veszélybe.

  • 16x9 Image

    Fazekas Pálma

    Fazekas Pálma a Szabad Európa budapesti irodájának hírszerkesztője. Csaknem harminc éve dolgozik újságíróként, elsősorban hírek, hírműsorok szerkesztőjeként, hírszerkesztőségek vezetőjeként. A nyomtatott és az elektronikus sajtó szinte minden területén dolgozott, így a Kurírnál, az Interpress Magazinnál, a Magyar Rádióban, a Westelnél, a Magyar Televízióban, az InfoRádióban, az Origóban és az Infostartnál is.  

XS
SM
MD
LG