Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Szakértők: Nem rakétákkal, hanem ötven dolláros olajárral lehetne megállítani Putyint Ukrajnában


Takács Márk (b), és Demkó Attila
Takács Márk (b), és Demkó Attila

Hiába hirdetett száznyolcvan fokos fordulatot Vlagyimir Putyinhoz fűzött politikájában Donald Trump és tett hitet Ukrajna támogatása mellett, Oroszországot nem az új nyugati fegyverek fogják megállítani (ha valami megállítja) Ukrajnában – mondták szakértő vendégeink, Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének a programigazgatója és Takács Márk katonai szakértő.

Az elemzést itt nézheti meg:

Ha csak hallgatná, ide kattintson:

Nem rakétákkal, hanem ötven dolláros hordónkénti olajárral lehetne megállítani Putyint Ukrajnában
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 1:05:46 0:00

A beszélgetés néhány gondolata:

Takács Márk: Az oroszok újdonságként motorkerékpáros alakulatokat vetnek be az ukrán fronton. Bár elsőre nem tűnhet jó ötletnek a fronton motorozni, ha belegondolunk, hogy az ukrán védelem főleg drónokra épül, máris más megvilágításba helyeződik a dolog. Drónokkal könnyű kilőni a lassú mozgású csapatszállítókat, de ha az ezekben ülő embereket motorra ülteted, máris tehetetlen velük szemben egy drónvédelem.

Demkó Attila: Nem igaz a sztereotípia, hogy az oroszok nem tanulnak a fronton, nem alkalmazkodnak rugalmasan a helyzethez. A kezdeti orosz vereségek oka nem ez volt, hanem, hogy kevesebben voltak, mint az ukránok. Most meg többen vannak. Az orosz haderő növekszik, az ukrán pedig stagnál, vagy csökken.

Takács Márk: Az oroszok „befektetésként” kezelik saját vérveszteségeiket azért, hogy olyan területeket, objektumokat foglaljanak el, ahonnan több irányba is manőverezhetnek később, hogy így több védelmi kapacitást leköthessenek.

Demkó Attila: Az egy nyugati illúzió volt, hogy az „oroszok egyedül maradnak” a háborúban. Kína megmondta, hogy nem hagyja, hogy Putyin elveszítse ezt a háborút, és az is látszik, hogy ha kell, tízezres nagyságrendben mennek a frontra harcolni észak-koreai katonák. India pedig többek között azért is kezdett rengeteg orosz olajat importálni, mert ennek nagy részét tovább adja például európai országoknak.

Takács Márk: Ha Ukrajna elérné, hogy tartósan ötven dollár körül legyen a Brent olaj ára, és eközben az újonnan kapott eszközökkel az országgal határos orosz régiókban tönkre tenné a közlekedési infrastruktúrát, ezzel egy időben növelné a drónjaival az orosz veszteségeket, akkor ez a kombináció esélyt adhatna rá, hogy ne olyan rossz helyzetben fagyjon be a front és kezdődjenek meg a béketárgyalások.

Demkó Attila: Nincs nyugati „csodafegyver”, sem a Taurus, sem a Tomahawk nagy hatótávolságú rakéta nem az. Ráadásul az ördög a részletekben rejlik: hány szárazföldi telepítésű indítórendszert lehet Ukrajnába küldeni? Ki végzi ezek üzemeltetését? Meddig tart az ukrán személyzet kiképzése? Hosszú távon egyetlen hatásos eszköz van Putyin ellen: Oroszország fárasztása. Ehhez több olajat kellene a világpiacra önteni, hogy csökkenjen az olaj ára.

Ehhez kapcsolódóan: Peking egyre merészebb – Kína álláspontja Ukrajnáról riadalmat kelt az Európai Unióban

  • 16x9 Image

    Kósa András

    Kósa András a Szabad Európa főmunkatársa. 2001 óta újságíró, az elmúlt bő húsz évben volt a Magyar Hírlap, a Magyar Nemzet, a Hír Televízió és a Népszava munkatársa. Ezenkívül dolgozott a hvg.hu politika rovatának vezetőjeként és a tulajdonosok által 2022 augusztusában megszüntetett azonnali.hu főszerkesztőjeként is.

XS
SM
MD
LG