Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Szabad Európa: „A független újságírás bármilyen korlátozása aggasztó”


Rövid közleményben reagált a Szabad Európát működtető Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) szervezet a magyar parlament elé került ellehetetlenítési törvényként emlegetett jogszabály-tervezetre.

Az igazságügyi bizottságban már megszavazott, így a parlament elé kerülő, „A közélet átláthatóságáról” című fideszes törvényjavaslat szerint, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti az ország szuverenitását, javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet, amelyet több más intézkedéssel is sújthatnak.

A szabályozás hatálya kiterjed minden olyan jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetre, amely „Magyarország szuverenitását azáltal veszélyezteti, hogy külföldi támogatásból a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet végez”. A kormány rendeletben dönt a szervezetek jegyzékre kerüléséről. Ezek a szervezetek nem gyűjthetnek egyszázalékos adótámogatást, minden érkező támogatásukról származási nyilatkozatot kell tenni, vezetőik pedig kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, és kiemelt közszereplőkké válnak.

Az RFE/RL mostani közleménye szerint a washingtoni központban figyelik a törvénytervezet sorsát, illetve mérlegelik, miként befolyásolhatja majd a budapesti iroda működését.

„Bármilyen jogszabály, amely korlátozza a független újságírók lehetőségét a szabad munkavégzésre, nagy aggodalomra ad okot” – tartalmazza a szervezet közleménye.

A Szabad Európa esetében az indulás óta nyilvános információ a budapesti iroda működéséhez szükséges teljes fedezet eredete: az amerikai kongresszus által elfogadott szövetségi költségvetés rendelkezik erről az összegről, a finanszírozás a gyakorlatban az Egyesült Államok Globális Médiaügynökségén keresztül (USAGM) érkezik.

A szerkesztőség azonban teljes függetlenséget élvez, a megjelenő cikkek, podcastok és videók bármilyen politikai vagy gazdasági befolyástól mentesen, a szervezet szigorú újságírói etikai szabályainak betartásával készülnek. A szerkesztőségek teljes szabadságát a piaci függetlenség mellett az Egyesült Államok törvényei is védik, amelyek tűzfalszerűen választják szét a szervezeti és szakmai döntéshozókat.

Az RFE/RL nemzetközi szervezet több olyan országban is jelen van, ahol a magyar törvénytervezetben megfogalmazottakhoz hasonló vagy rosszabb körülmények között kell az újságíróknak dolgozniuk. Huszonhárom országban 27 nyelven működnek a szerkesztőségek, melyeket a média- és szólásszabadság helyi korlátozása ellen, egy nyílt és független platform biztosítására hozott létre az amerikai kormányzat, a demokrácia és a jogállamiság védelme érdekében.

XS
SM
MD
LG