Helyi civilek lakossági fórumokat és tüntetést szerveznek, hogy tiltakozzanak a Velencei-tó még érintetlen sukorói partszakaszának beépítése ellen. Decemberben derült ki, hogy nem csak a szabadstrand nyolc hektárját építenék be, hanem 75 hektárt hotelekkel és lakóparkokkal.
Az egész 2020-ban kezdődött, amikor egy tulajdoni lap szerint, amelyet megkaptunk, a Tópart Business Kft. tulajdonába került az egykori elhíresült sukorói kaszinótelek egy része – mondta a Szabad Európának Lázár Júlia, a Sukorói Összhang Civil Társaság egyik alapítója. Azóta sem tudják, milyen módon és mennyiért lett magántulajdon az az állami földterület, amelynek 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején történt telekcseréje miatt az állami vagyonkezelő akkori vezetője és helyettese 2017-ben börtönbe került, a terület pedig az államé maradt. Ennek egy része lett 2020-ban a Tópart Business Kft.-é, amelyben tulajdonos az orosz oligarcha Rahimkulov család egyik tagja, valamint Zentai Péter, aki legutóbb a Városháza-ügyben tűnt fel a család oldalán, továbbá Görgicze László, aki a velencei plázst működteti.
A kormány már 2021-ben kiadott egy rendeletet a Fiatalokért Központ létrehozásáról, de aztán évekig nem történt semmi. 2024. szeptember 30-án egy lakossági fórumon került először komolyan szóba, hogy beépítenék a Velencéről néhány éve Sukoróra költöző EFOTT által használt sukorói szabadstrand mintegy nyolchektáros területét, és létrehoznák a Fiatalokért Központot két-háromezres befogadóképességű csarnokkal és 110 mobilházzal – mondta Lázár Júlia.
December 31-én viszont egy olyan kormányrendelet jelent meg, amely nem csak a nyolchektáros szabadstrandi területről és a Fiatalokért Központról szól, hanem a Kovács Katalin Kajak-Kenu Akadémiáig terjedő teljes területről 75 hektáron. Ebbe beletartozik a Tópart Business Kft. területe is, ahol szállodák, lakóparkok épülhetnek akár tizenhárom méteres magasságig, és kiemelt beruházási státuszt kaptak, vagyis sem a természetvédelmi törvények, sem a helyi építési szabályzat nem akadályozhatja meg.
Mint mondta, a Velencei-tó északi partja maradt az egyetlen beépítetlen terület, hiszen a déli part végig be van építve. Most már a teljes területről van szó, de ez csak december végén derült ki.
Egyáltalán nem tudják elfogadni a beruházást, mert bár ez a part menti sáv nem természetvédelmi terület, de mellette már az van, például a pákozdi arborétum, a madárrezervátum és Natura 2000-es területek. Bármilyen építkezés veszélyezteti ezeket a védett területeket és a tó ökoszisztémáját.
Ehhez kapcsolódóan: Marad a vízhordás? A kormány szerint most nincs pénz a Velencei-tó vizének pótlására
A civilek szerint már az EFOTT megjelenése is sokat ártott a természetnek, élőhelyek szűntek meg, mentek tönkre, ezért ha még nagyobb építkezés kezdődik, nem marad semmi, se vadkacsa, se vaddisznó, se fa, se fű – egy térköves betonvilág épül.
Jelenleg füves, erdős a terület a tóparton futó bicikliúttal, vadkacsákkal, vízimadarakkal, vaddisznók dagonyázóhelyével; a tópart megmaradt többé-kevésbé természetes állapotában. A helyiek egy részének már az EFOTT is sok, inkább egy nyugodt, parkosított szabadstandot szeretnének. Most viszont úgy áll a helyzet, hogy beépítenék a teljes partszakaszt. és rászabadítanának még egy sukorónyi lakosságot Sukoróra, ahol nagyjából kétezren laknak állandóan, a nyaralókkal együtt mintegy nyolcezren.
A hegyen lakóknak már most is gondjuk van a vízellátással, attól félnek, hogy ha még többen rákapcsolódnak a hálózatra, nem lesz víz. Lázár Júlia szerint a tópartra akár tizenhárom méter magas, többszintes épületeket építeni táj- és természetrombolás.
A sukorói önkormányzat engedelmes – véli Lázár Júlia –, mert a nekik írt válaszban arra hivatkoztak, hogy nem illetékesek a kérdésben, kiemelt beruházásról van szó, az történik, amit a beruházók szeretnének.
A beruházást ellenző civilek két lakossági fórumot szerveznek. Az egyiket Gárdonyban február 17-én, a másikat Sukorón február 21-én. Meghívták az önkormányzatokat is, és szakértőket, és bejelentették, hogy március 1-jén tüntetést tartanak Sukorón.
Ha gyávák vagyunk, és azt mondjuk, hogy úgysem sikerül megállítani, meg fogják csinálni, amit akarnak, akkor tényleg megcsinálják – mondja a Sukorói Összhang Civil Társaság alapítója. Furcsának tartja, hogy erre a beruházásra lenne sok milliárd forint közpénz, miközben a kiszáradó Velencei-tó vízpótlását sem tudták megoldani.