A magyar titkosszolgálatok információt kérnek az Amerikai Egyesült Államoktól Rogán Antal miniszter kitiltása ügyében, emellett az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát arról tájékoztatták a magyar titkosszolgálatok, hogy egyesek megpróbálják beárnyékolni a magyar–amerikai kormányközi kapcsolatokat, de az titok, hogy kik.
Január elején az USA szankciós listára tette Rogán Antal minisztert, Orbán Viktor miniszterelnök kabinetfőnökét a miniszter kiterjedt korrupciós tevékenységére hivatkozva. Ez az a Magnyickij-lista, amelytől Szijjártó Péter miniszter már három éve is tartott. A részletekről itt olvashat.
Röviden: a tilalom értelmében Rogán Antal nem léphet az Amerikai Egyesült Államok területére, ha pedig rendelkezik ott vagyonnal, azt befagyasztják. Emellett amerikai szereplők nem üzletelhetnek vele semmilyen módon.
Kérnének terhelő adatokat róla
Sas Zoltán, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának jobbikos elnöke arról tájékoztatta a Telexet, hogy a hazai titkosszolgálatok felvették a kapcsolatot az Amerikai Egyesült Államok illetékes szerveivel Rogán Antal kitiltási ügyében, aki egyéb jogkörei mellett a hazai polgári titkosszolgálatokat irányító miniszter is.
Ehhez kapcsolódóan: Mennyire tudja, hogy melyik miniszter miért felelős?
Sas Zoltán a bizottság ülése után közölte, hogy a magyar hatóságok nem vitatják a lépés jogszerűségét, ugyanakkor eddig az amerikai fél nem adott információt arról a magyar hatóságoknak, hogy pontosan miért gondolják, hogy Rogán Antal saját és környezete meggazdagodása érdekében közpénzeket ellopó korrupciós rendszert épített ki, miközben gyengítette a demokratikus intézményeket.
A bizottság elnöke arról is beszámolt, hogy a magyar titkosszolgálatok szerint bizonyos szereplők igyekeznek még az új amerikai adminisztráció hivatalba lépése előtt beárnyékolni az amerikai–magyar kapcsolatokat, és gyengíteni a hatékonyságukat. Ezek a szereplők „a nemzetközi térben is beazonosíthatók”, de azt nem árulta el, hogy kik, mert ennek részletei magyar államtitoknak minősülnek.
Bulgáriában egyébként több helyi politikus is felkerült a Magnyickij-listára, de azokban az ügyekben, ahol az USA szerint súlyos korrupció valósult meg, a bolgár ügyészség egyáltalán nem talált jogellenes lépésre utaló jelet, vagy bizonyíték hiányában gyorsan lezárta az ügyet.