„Kellemetlen” – új kéréssel bővülhet Rogán miatt a kívánságlista Trump asztalán, de más jelentősége nincs az ügynek. Ezért (sem) lesz előrehozott választás Magyarországon 2025-ben sem. Biztonság, versenyképesség, egység – ezek az EU 2025-ös kihívásai. A hét legfontosabb cikkeiből válogattunk.
„Kellemetlen” – új kéréssel bővülhet Rogán miatt a kívánságlista Trump asztalán, de más jelentősége nincs az ügynek
Újabb tétellel bővült a kívánságlista, amellyel a magyar fél Donald Trumpot bevallottan megkeresi majd, miután a megválasztott amerikai elnök hivatalba lépett, de ezenfelül nincs gyakorlati következménye Rogán Antal szankciós listára helyezésének sem a magyar–amerikai kapcsolatok, sem a magyar nemzetközi politika szempontjából. Ráadásul információink szerint David Pressman budapesti amerikai nagykövet és Orbán Viktor kabinetfőnöke között működő munkakapcsolat volt.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója hangsúlyozta, hogy nem lesz elég egy telefon Donald Trumpnak, hogy Rogán Antal lekerüljön az amerikai szankciós listáról, de lehet, hogy nem kell hozzá bírósági ítélet, az új kormányzat saját hatáskörben is dönthet a törlésről
Az ügy Lázár János sajtótájékoztatóján is szóba került. Az építési és közlekedési miniszter bejelentette, hogy a kormány nem készül válaszlépésekre. Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának jobbikos elnöke eközben közölte, hogy a testület soron következő, jövő hétre tervezett ülésén tájékoztatást kér majd a titkosszolgálatoktól a korrupcióval vádolt Rogán Antal amerikai kitiltásával kapcsolatban.
„Majd Trump elintézi” – ezért (sem) lesz előrehozott választás Magyarországon 2025-ben sem
Magyarország az egyetlen a régióban, ahol a rendszerváltás óta még nem volt előrehozott választás, és jelen állás szerint ez így is marad, hiába Magyar Péter kezdeményezése, amelyre egyből rárepült a DK. Ráadásul a Fideszben valóban sokan úgy gondolják, hogy 2025 csodálatos év lesz.
Biztonság, versenyképesség, egység – ezek az EU 2025-ös kihívásai
A versenyképesség helyreállítása, az Európai Unió védelmi rendszerének megerősítése, az orosz–ukrán háború bölcs lezárása és a tagállamok egységének megőrzése – ezek a fő kihívások várnak 2025-ben az EU-ra – mondta brüsszeli tudósítónk legfrissebb podcastunkban.
Ki dönt az amerikai Magnyickij-listáról, és mi a lényege?
Az amerikai Magnyickij-törvény, illetve az ennek nyomán létrejövő nyilvános jegyzék mára a korrupció, a pénzmosás és az emberijog-sértések elleni küzdelem egyik fő szimbólumává vált, rengeteg ország átvette. Ám közel sem csodafegyver, nem is általános érvényű; sokszor inkább megszégyenítő, akár elrettentő ereje miatt hatásos.
Csökkent az ipari termelés, de nőtt a lakossági fogyasztás
A magyar ipar teljesítménye mintegy három százalékkal volt alacsonyabb novemberben, mint egy évvel korábban, az előző hónaphoz képest pedig 1,6 százalék körüli volt a visszaesés, a lakossági fogyasztás azonban nagyjából négy százalékkal nőtt egy év alatt. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a rossz adatot külső tényezők okozzák, a jó adat viszont a kormány munkájának eredménye.
Ábráinkon a valóság – legjobb tavalyi grafikáinkból válogattunk
Számos témát mutattunk be 2024-ben is könnyen értelmezhető ábrák, illetve szemléletes grafikonok segítségével. Ezekből adunk most válogatást, böngéssze őket!
Ki tud jobban magyarul? Lanstyák István nyelvész nyelvi elvárásokról és egyenjogúsításról
A nyelvet kell védeni, vagy a nyelvhasználót? Mitől szokott nyelvi szorongása lenni a kisebbségben élő magyar beszélőnek? És mitől kell őt védeni: az anyaországi nyelvváltozattól, a többségi nyelvtől vagy a lassan minden nyelv fölött többségivé váló angoltól? Egy szlovákiai magyar nyelvész válaszai.
Az adóhivatal azt ígérte, hogy megvizsgálja a MOHU-t, de aztán mégsem
A hulladékosok hatósági vizsgálatot kértek a MOHU ellen, az ellenőrzést az adóhivatalnak kellett volna elvégeznie. A revizorok először azt mondák, hogy lesz vizsgálat, majd úgy tettek, mintha lenne, végül nem lett. A MOHU a hulladékkoncessziós törvény óta megbízásokat ad az adóhivatalnak, amiért milliós tételeket fizet.
A kínai hadsereget támogató cégként listázta Washington a Debrecenben akkugyárat építő CATL-t
Az Egyesült Államok a kínai hadsereget támogató cégként listázta a Debrecenben is üzemet építő CATL akkumulátorgyártót, mire a cég részvényárfolyama beesett. A jegyzékbe kerülésnek egyelőre nincsen semmilyen közvetlen következménye, de nem biztos, hogy később sem lesz, így elrettentő hatása már jelentkezhet. A kínai vállalat szerint tévedés történt.
Véget érhet-e az ukrajnai háború 2025-ben?
Miután Oroszországnak nem sikerült leigáznia Ukrajnát pár hét alatt, ahogy eredetileg tervezte, az lett a közvélekedés, hogy a háború nem fog véget érni belátható időn belül. Ez az álláspont ugyanakkor az utóbbi hónapokban némileg megváltozott több okból is, egyrészt a harctéri helyzetet, másrészt Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelmét tekintve.
A tálibok szervátültetési tilalma sokak számára ellehetetleníti az életmentő műtétet Afganisztánban
A dél-ázsiai ország szélsőséges iszlamista vezetése betiltotta a szervátültetést, megfosztva az embereket a potenciálisan életmentő orvosi beavatkozástól.