A vártnál sokkal nagyobb mértékben, 5,5 százalékkal drágult az élet januárban éves alapon. Az élelmiszerek hat százalékkal kerültek többe, mint tavaly januárban. A havi infláció is meglódult, decemberhez képest 1,5 százalékkal emelkedtek az árak, az élelmiszereké 1,9 százalékkal.
Nem hiába lengette be az élelmiszerek esetében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az árstop ismételt bevezetésének lehetőségét hétfőn, a kormányzat ugyanis már tudhatta: magasabb volt az infláció év elején, mint amire számítani lehetett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint januárban 5,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak éves alapon, míg decemberhez képest 1,5 százalék volt a drágulás üteme.
Tavaly szeptemberben süllyedt három százalék közelébe az infláció, azóta hónapról hónapra emelkedik az index. Az élelmiszerek ára tavaly januárhoz képest hat százalékkal emelkedett. A negatív trendet jelzi az is, hogy egy hónap alatt 1,9 százalékkal drágult az élelmiszer-vásárlás. A KSH adatai szerint egy év alatt a liszt ára 43,2, a tejé 25, a tojásé 23,8, az étolajé 21,5, a gyümölcs- és zöldségléé 16, a vajé, vajkrémé 15,5, a csokoládéé és kakaóé 12,9, a tejtermékeké 9,1, a kávéé 8,1 százalékkal emelkedett.
A szolgáltatások 8,5 százalékkal drágultak, ezen belül a postai szolgáltatások 16,8, a telefon, internet 15, a lakbér 11,8, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 9,9, a sport- és múzeumi belépők 9, a testápolási szolgáltatások 8,6, az üdülési szolgáltatás 7,2 százalékkal.
A szeszes italok, dohányáruk ára 4,9 százalékkal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 5,3 százalékkal. A gyógyszer, gyógyáruk 2,9, a járműüzemanyagok 11,8 százalékkal kerültek többe idén januárban, mint tavaly ilyenkor.
Egy hónap alatt, vagyis decemberhez képest a tejért 5,8, az étolajért 5,1, a kávéért 4,9, a csokoládéért és kakaóért 4,7 százalékkal kell többet hagyni a kasszánál.
Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 4,4, a liszt 3,8, a száraztészta 3, a tejtermékek 2,9, a margarin 2,8 százalékkal került többe. A szolgáltatások ára átlagosan 2,2 százalékkal nőtt, ezen belül a telefon, internet 9,9, a postai szolgáltatások 6, a lakásjavítás és -karbantartás 2,7, az autópályadíj, gépkocsikölcsönzés, parkolás 2,3 százalékkal többe, a belföldi üdülési szolgáltatások 0,4 százalékkal kevesebbe kerültek.
A szeszes italok, dohányáruk ára 1,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 1,8, a dohányáruké 1,3 százalékkal. A járműüzemanyagok ára 2,7 százalékkal nőtt. A szezon végi kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek 2,9 százalékkal kevesebbe kerültek.