Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Putyin megszegett ígérete: orosz újoncok halnak meg az ukrajnai háborúban


Katonai szolgálatra behívott orosz újoncok búcsúznak a rokonaiktól az omszki vasútállomáson 2022 novemberében.
Katonai szolgálatra behívott orosz újoncok búcsúznak a rokonaiktól az omszki vasútállomáson 2022 novemberében.

Továbbra is gyászolják az orosz családok a koporsóban hazaküldött fiatal sorkatonákat, jóllehet Vlagyimir Putyin elnök eredetileg azt ígérte: csak „hivatásos katonák” fognak harcolni a Kreml Ukrajna elleni háborújában.

2022 márciusában, hetekkel azután, hogy elrendelte a teljeskörű ukrajnai inváziót, Putyin elnök arra tett ígéretet az „édesanyáknak, feleségeknek, nővéreknek és menyasszonyoknak”, hogy csak „hivatásos katonákat” vet be a második világháború óta Európa legvéresebb konfliktusává vált háborúban.

Ez az ígéret gyorsan semmivé lett, sok jelentés érkezett arról, hogy a fiatal újoncokat szinte azonnal a bevonulás után katonai szerződések aláírására kényszerítették, és a frontvonalra vitték a Kreml által „különleges katonai műveletnek” nevezett háborúban.

Három évvel később még mindig küldenek orosz újoncokat a frontra – és meghalni – ilyen szerződések aláírása után – állítják aktivisták és rokonok.

„Az orosz hadseregnek viszonylag könnyű a 18-19 éves újoncok toborzása” – mondta a Szabad Európának Artyom Kliga, a katonaságot lelkiismereti okokból megtagadók mozgalmának ügyvédje.

„Ezeket a fiatal katonákat gyakran biztatják arra, hogy írjanak alá szerződést, és legyenek hivatásos katonák, gyakran anélkül, hogy ők teljesen tisztában lennének azzal, mibe mennek bele” - tette hozzá Kliga.

Az április 1-jén induló tavaszi sorozás előtt a Vjorsztka című, orosz nyelvű híroldal arról számolt be, hogy legalább 25 újonc vesztette életét a nyugat-oroszországi Kurszk környékén az augusztusi meglepetésszerű ukrán betörés után.

A Vjorsztka szerint ezeknek a sorkatonáknak az átlagéletkora 20 év volt, ezt a számot a közösségi médiában közzétett hírek és gyászjelentések elemzésével kapták. Sokuk halálhírét csak az elmúlt hónapokban jelentették be.

A Kurszkban megölt orosz hadkötelesek egyike a 19 éves Zahar Sosznyin volt, akinek családja a Szabad Európa Siberia Realities szerkesztőségének azt mondta: fogalmuk sincs róla, hogy miként és miért szerződött le a fiú a hadsereggel.

„Csak később értesültünk róla. Még mindig nem értjük, miért írt alá. Azt mondták nekünk, hogy 'a Kurszki területért vívott csatában halt meg', és ennyi. Még csak gyerek volt” – mondta az egyik rokona.

Kliga azt közölte a Szabad Európával, hogy az orosz törvények technikailag megakadályozzák a négy hónapnál rövidebb ideje szolgáló újoncok harci bevetését. Ha viszont szerződést írnak alá velük, akkor azonnal harcba küldhetők.

„A legtöbbször nincs hozzáférésük ügyvédekhez vagy emberi jogi szervezetekhez – egyszerűen nincs választásuk” – mondta.

Zászlók lobognak az orosz katonák sírjain egy szentpétervári temetőben. 2025. február 12.
Zászlók lobognak az orosz katonák sírjain egy szentpétervári temetőben. 2025. február 12.

Több esetben a rokonok azt állították: biztosak abban, hogy behívott fiaik nem szerződtek le a hadsereggel.

Októberben egy orosz harckocsihadosztály több sorkatonája 305 000 rubelt (3600 dollárt) kapott, amiért állítólag szerződést írtak alá az orosz védelmi minisztériummal – jelentette a Szabad Európa North Realities szerkesztősége.

Az egyikük édesanyja azt mondta a North Realities-nek, hogy fia nem írt alá semmilyen szerződést.

„Meg vagyunk döbbenve, mert nem akarunk harcolni” – tette hozzá.

'Gyerekek még!'

Az orosz újoncok rokonainak körében rendszeres a szorongás és a harag.

A múlt hónapban Moszkvától mintegy 2000 kilométerre keletre, az oroszországi Szverdlovszki területen, Verhnyaja Szalda városában az önkormányzat a közösségi médiában méltatta Danyil Szeljajev 19 éves újoncot, arról tájékoztatva a poszt olvasóit, hogy a fiatalember novemberben életét vesztette a Kurszki területen vívott csatában.

A bejegyzéshez, amelyhez Szeljajev egyenruhás képét csatolták, a kommentelők csípős megjegyzéseket fűztek a haláláról, amely a hatóságok szerint akkor történt, amikor „humanitárius segélyt” osztott szét.

„Egy újonc. És azt mondták, hogy őket nem küldik harcba. Nagyon-nagyon szomorú vagyok a fiú miatt” - írta az egyikük.

Erre másvalaki azt válaszolta, hogy a hadköteleseket akkor küldik a frontra, ha leszerződnek a hadsereggel, vagy már leszolgáltak öt hónapot.

„Ez nem igaz! Odaviszik az újoncokat is! Még saját Telegram-chatjük is van azoknak az édesanyáknak, akiknek a gyermekei a határnál vannak. Senki nem kérdezi meg, hova viszik őket a kiképzés után” – írta az első kommentelő.

„Miért vetnek be újoncokat a különleges katonai műveletben?! Még csak gyerekek! Az állam kötelessége, hogy élve és egészségesen hazahozza őket” – kérdezte egy másik.

Míg sok orosz család dühös a kormányra, amiért megszegi Putyin ígéretét, hogy nem küld fiatal, tapasztalatlan férfiakat a frontvonalba, a lakosság ellenállása ritka, miután az Ukrajna elleni teljeskörű háború kezdete óta a Kreml keményen fellép a másként vélekedőkkel szemben – mondta Jan Matvejev orosz katonai elemző a Szabad Európának.

Alekszandr Basztrikin, a nagyhatalmú orosz nyomozóbizottság vezetője ebben a hónapban arról számolt be, hogy az orosz invázió 2022. februári kezdete óta ügynöksége 615 büntetőeljárást indított az orosz hadsereg „rágalmazásának” vagy „álhírek” terjesztésének a vádjával – ezeket a tényállásokat az a vitatott törvény tartalmazza, amelyet az orosz kormány a bírálói elhallgattatására használ.

„Az országon belüli elnyomás erős, és a biztonsági erők a bíróságokkal együtt keményen elfojtják az elégedetlenség bármiféle kinyilvánítását” – mondta Matvejev.

Az orosz áldozatok – halottak és sebesültek – száma nyugati becslések szerint decemberig meghaladta a 700 ezret. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének elemzése szerint az orosz invázió 2022-es kezdete óta legkevesebb 172.000 orosz katona vesztette életét és 611.000 sebesült meg, több mint a fele olyan súlyosan, hogy harcképtelenné vált.

XS
SM
MD
LG