Az 51 éves ukrán ügyvédet szerda reggel ölték meg, amikor beszállt a Mercedesébe egy Madrid melletti nemzetközi iskola előtt, ahová a gyermekeit vitte. Andrij Portnovot ötször lőtték fejbe, a helyszínen meghalt. Mit kell tudni Portnovról, politikai jelentőségéről, mit jelent meggyilkolása?
A fényes nappal elkövetett gyilkosság megdöbbentette a spanyolokat és megrázta az ukrán politikai köröket is, amelyekben a férfi éveken át mozgott ügyvédként és politikai ügyintézőként.
Mit lehet tudni Portnovról, politikai jelentőségéről? Mit jelentett meggyilkolása?
Szeretett perelni
A jogot végzett Portnov szorosan kötődött a Moszkva-barát Viktor Janukovicshoz, aki 2014 februárjáig volt Ukrajna elnöke. Miután nem írta alá az ország uniós társulási szerződését, tüntetések kezdődtek, a hónapig tartó utcai demonstrációkra Janukovics rendőri erőszakkal válaszolt, majd elmenekült az országból. 2019-ben távollétében hazaárulás vádjával 13 év börtönbüntetésre ítélték.
Portnov Janukovics kormányának helyettes vezetője volt. Fenyegető, különösen újságírók ellen indított pereiről híresült el. 2019-ben megfenyegette a Schemest, a Szabad Európa (RFE/RL) ukrán szolgálatának oknyomozó csapatát is, közzétéve néhány újságíró személyes adatait.
„Szoros kapcsolatban állt az igazságszolgáltatási rendszerrel. Befolyást gyakorolt a bírákra, a biztonsági tisztviselőkre” – mondta a Current Time-nak Ivan Stupak katonai elemző, aki korábban az ukrán biztonsági szolgálatnál, a SBU-nál dolgozott.
Janukovics idején Portnov irányította az ország büntető törvénykönyvének átalakítását. A bírálók szerint megnehezítette a tisztességes eljárás lefolytatását, illetve akadályozta a korrupcióval és vesztegetéssel kapcsolatos hatósági nyomozásokat.
Mielőtt tanácsot adott volna Janukovicsnak, Portnov az oroszbarát elnök politikai vetélytársa, Julija Timosenko mellett dolgozott, aki elvesztette Janukoviccsal szemben a 2010-es elnökválasztást.
Portnov kapcsolatban állt Paul Manaforttal is. A veterán amerikai politikai lobbista a kétezres években segítette Janukovics visszatérését a politikába, és Timosenko felett aratott választási győzelmét. Janukovics később bebörtönöztette Julia Timosenkót.
2013-ban Portnov Washingtonba utazott, hogy megpróbálja csillapítani a Timosenko bebörtönzésével kapcsolatos amerikai bírálatokat.
„Andrij látogatásának sikere azt mutatja, hogy az Egyesült Államokba érkező kulcsfontosságú ukrán vezetők folyamatos jelenléte hatékony, és megváltoztathatja a retorikát. Andrijt félévente vagy negyedévente vissza kell hívni az Egyesült Államokba” – írta Portnov washingtoni útjáról Manafort egy 2013. februári e-mailben. Ez a levél, amelyet Janukovics volt kabinetfőnökének címeztek, bekerült az amerikai bírósági beadványok közé, amikor Manafortot 2017-ben adócsalásért vád alá helyezték. Végül hét és fél év börtönre ítélték, de később Donald Trump elnök megkegyelmezett neki.
Portnovot 2021-ben szankciós listára tette az amerikai pénzügyminisztérium. Az indoklás szerint „befolyását arra használta, hogy ítéleteket vásároljon az ukrán bíróságokon, és aláássa a reformtörekvéseket. Lépéseket tett, hogy ellenőrzése alá vonja az ukrán igazságszolgáltatást, befolyásolja a kapcsolódó jogszabályokat, lojális tisztviselőket akart magas rangú bírói pozíciókba helyezni, és bírósági határozatokat vásárolt.”
Mit csinált Spanyolországban?
Nem derült ki, hogy Portnov és családja mióta él Spanyolországban. A férfi Ukrajnából Oroszországba távozott, miután Janukovics a 2014. februári utcai tiltakozások nyomán elmenekült az országból.
Később Ausztriában kötött ki, ahol ügyvédként tevékenykedett, de többször utazott vissza Ukrajnába.
2018-ban az SBU bejelentette, hogy hazaárulás gyanújával vizsgálatot indított Portnov ellen, azt állítva, hogy a volt elnöki tanácsadónak szerepe volt a Krím Oroszország általi annektálásában a Majdan utáni hetekben. 2014-es lehallgatások szerint Portnov a Kreml egyik vezető tanácsadójával beszélt telefonon. Később az ügyet vádemelés nélkül lezárták.
2019-ben, nem sokkal Volodimir Zelenszkij elnökké választása után, Portnov visszatért Ukrajnába.
„Barátaim, több mint öt éve nem jártam a hazámban. Erős üzenetet akarok küldeni annak a több ezer embernek, akik elhagyták Ukrajnát. Ideje visszatérni, építkezni és helyreállítani” – írta a Telegram csatornáján.
A férfi résztulajdonosa volt egy oroszbarát tévécsatornának, amely egy Kreml-szövetséges politikushoz, Viktor Medvedcsukhoz köthető. Az ukrán hatóságok 2021-ben bezárták az állomást.
2022 márciusában, egy hónappal azután, hogy Oroszország megindította Ukrajna elleni teljes körű invázióját, a Schemes feltárta a Portnov családjához tartozó ingatlanokat a moszkvai régióban. Portnov 2022 júniusában végleg elhagyta Ukrajnát.
Janukovics a Majdanon történt erőszakos események után Oroszországba menekült, a déli Rosztov-Don városában élt. Jelenlegi tartózkodási helye nem tisztázott.
Ki ölhette meg a volt elnöki tanácsadót?
Andrij Portnovot május 21-én délelőtt 9 óra 15 perc körül lőtték le, közvetlenül azután, hogy a spanyol főváros külvárosában, Pozuelo de Alarcóban letette két lányát az amerikai iskola előtt.
A spanyol hatóságok egyelőre nem közöltek részleteket a nyomozásról. Megfigyelők Portnovnak az ukrán hírszerzéssel való korábbi összecsapásaira hívták fel a figyelmet, szerintük ukrán bérgyilkos célpontja is lehetett a férfi. Mások szerint elképzelhető, hogy üzleti vita áll a leszámolás hátterében.