Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Magyar politikusok luxusnyaralásai, egzotikus munkahelyi útjai


Akkor válnak érdekessé a politikusok nyaralásai, ha el akarják titkolni, mekkora luxusban pihennek, vagy pláne ha más fizeti a luxust. Összeszedtük a leghíresebbeket az elmúlt évek hazai eseteiből.

Általában nem érdekesek a politikusok és magas rangú állami tisztviselők nyaralásai, sőt sokszor ők maguk próbálják felhasználni ezeket megközelíthetőbb, emberibb oldaluk bemutatására. Igaz, Magyarországon a politikusok nyaralásait – családi ingatlangyarapodásukhoz hasonlóan – jellemzően különösen nagy szemérmesség övezi a magánéletükre való hivatkozással.

Mindenhol komoly viharokat szoktak kavarni viszont az olyan luxusnyaralások, amelyeket az érintettek el akarnak titkolni, illetve azok, amelyekkel kapcsolatban kiderül, hogy nagy értékű ajándékot, például magánrepülőzést, jachtutat vagy ingyenluxusszállást kaptak más politikai-üzleti szereplőktől. Ilyesmi szerte a világon előfordul, abban van különbség, hogy van, ahol jobban elfogadják a választók, máshol kevésbé.

A magyar miniszterelnök legutóbb most januárban bukott le titokban tartott indiai luxusnyaralásával az indiai sajtó és Hadházy Ákos képviselő jóvoltából. Az ügy azért is vethetett nagyobb hullámokat a közbeszédben, mert Orbán Viktor hosszú pihenése előtt még azt posztolta, hogy „A meló soha nem érhet véget!”

Orbán Viktor másfél évvel ezelőtti nyaralása is hírhedtté vált, amikor Ungár Péter LMP-s politikus testvérének luxusvillájában pihent Horvátországban. Ungár először nem akart válaszolni arra, hogy a miniszterelnök fizetett-e a fényűző szállásért, de később elismerte, hogy ingyen látták vendégül.

Ennek apropóján cikkünkben magyar politikusok hírhedtté vált nyaralásait, nyaralással felérő üzleti útjait, egzotikus találkozóit gyűjtöttük össze az elmúlt évekből.

Régi motorosok, új helikopterezők

Évtizedekkel ezelőttről sokaknak emlékezetes lehet Medgyessy Péter volt miniszterelnök kubai nyaralása vagy Torgyán József egykori FKgP-elnök karibi és dél-amerikai útja, de bőven akadnak ezeknél aktuálisabb hazai példák is. 2015-ben derült ki például, hogy a sokáig leválthatatlannak tűnő vasúti szakszervezeti vezető, Gaskó István előnászútra vagy gyakori luxusszállodai lobbitevékenységre használta a szakszervezet pénzét.

Külön kategóriát képeznek a nem saját pénzből történő drága vendéglőzések, fényűző cateringszolgáltatások, Gaskó István és partnere egy alkalommal például egy budapesti steakhouse-ban 175 ezer forintért evett. Összehasonlításképp: a később kampánytémává tett 2003-as söjtöri lakomán száz főt vendégeltek meg nagyjából 730 ezer forintból. Azóta már ezek is eltörpülnek például Müller Cecíliáék hetvenezer forintos pogácsáihoz képest, külön iparággá vált a túlárazott catering az állami szereplők számára.

A számos forrás szerint magát Voldemort nagyúrnak szólíttató, később korrupció miatt rövid időre börtönbe kerülő Mengyi Roland sofőrből lett fideszes képviselő első nagyobb botránya egy, az Azori-szigetekre szervezett munkaúthoz kötődött. Hivatalosan Mengyi páneurópai romastratégiája miatt tucatnyi kormánypárti politikus utazott el 2011 novemberének végén az atlanti-óceáni üdülőhelyre, az Európai Régiók Gyűlésének éves közgyűlésére. A négyezer kilométeres útra többen magukkal vitték a feleségüket vagy a titkárnőjükként megadott embert. A munkautat a megyei önkormányzatok finanszírozták, noha

eközben több érintett megye még a fűtés- és áramszámláit sem tudta fizetni az iskoláiban.

Egyes érintett magyar megyék nem is voltak tagjai a szervezetnek, és az sem derült ki, hogy létezett-e valaha a hivatkozott stratégia.

2012–13-ban Lázár János akkori államtitkár nem megnevezett partnerével rövid, egy-két éjszakás kiruccanásokat tett európai szállodákba – közpénzből, munkaügyben. Az akkori áron éjszakánként 250 ezer forintos számla még ötcsillagos szállodai szinten is extrém drágának számított, ezért 2014-ben az akkori origo.hu és a Transparency International megpróbálta kiperelni a kiküldetések megismerhető részleteit.

Lázár János építési és közlekedési miniszter beszédet mond Nyíradonyban 2023. január 26-án
Lázár János építési és közlekedési miniszter beszédet mond Nyíradonyban 2023. január 26-án

A pert Lázár elvesztette, az ügy pedig nagy port kavart, miközben senki nem vitatta a tényszerűségét. Nem sokra rá viszont kirúgták az origo.hu főszerkesztőjét, az újságírók nagy része felmondott a politikai nyomásgyakorlás miatt, majd 2015-ben az egész újság kormányközeli kézbe került.

Az elmúlt évtizedben derült ki az is, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes 2012 óta rendszeresen, évente titokban svédországi luxusvadászatokra járt. A néhány napos utak alkalmanként négy-ötmillió forintba kerülhettek, volt, hogy Semjénék helikopterről lőtték a rénszarvasokat.

Bayer Zsolt kormányközeli véleményformáló és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szelfizik Budapesten 2024. június 1-jén
Bayer Zsolt kormányközeli véleményformáló és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szelfizik Budapesten 2024. június 1-jén

Bár a Fidesz politikusai szerint Semjén Svédországban csak a rokonait látogatta meg ilyenkor, később kiderült, hogy a vadászatokat nem rokonok, hanem egy magyar szállodaipari üzletember, Farkas József fizette, akinek érdekeltségei 2010 óta rengeteg állami megbízást és több mint félmilliárd forint uniós támogatást nyertek el.

2016-ban Rogán Antal hozott újítást a helikopteres kirándulás műfajában, ugyanis akkori feleségével egy szabolcsi lakodalomba ment el helikopterrel. Először letagadta, majd amikor képi bizonyítékokkal szembesítette az azóta megszüntetett Népszabadság, semmit nem válaszolt. Később a helikoptert üzemeltető cég vezetője állt elő azzal, hogy igazából ő ajánlotta fel az utat, nem is pénzért, hanem egy magánjellegű barterszerződés részeként.

Pillanatkép a Borkai Zsolt győri polgármester 2018-as adriai hajós mulatozásáról készült videóból
Pillanatkép a Borkai Zsolt győri polgármester 2018-as adriai hajós mulatozásáról készült videóból

Borkai Zsolt győri fideszes polgármester 2018-ban ment el titokban nyaralni egy drága adriai hajóútra. A tengeren prostituáltakkal mulatozó polgármesterről és ügyvéd bizalmasáról kikerült szexfotók és videók után 2019-ben lemondani kényszerült; igaz, a győriek még abban az évben újraválasztották.

Hajóval bukott le Szijjártó Péter külügyminiszter is 2020-ban. Miközben egy képet posztolt magáról a közösségi médiában, amint a szobájában dolgozik, Németh Dániel fotós-újságíró utánament, és lefényképezte, ahogy valójában épp az Adrián, a Lady MRD-en, azaz a Szíjj László kormányközeli üzletember tulajdonában lévő luxusjachton pihen. Szijjártó a leleplező cikkek megjelenése után először úgy reagált, hogy valójában a jachton is dolgozott, hiszen be volt kapcsolva a telefonja és azon "tartotta a kapcsolatot"., Később bejelentette, hogy a megjelent cikkek sértik az igazságérzetét, „a munkával fenntartott idő száz százalék” az életében, és a jachtozása a magánélete része. Arra pedig nem volt hajlandó válaszolni, hogy miből fizette a jachtos üdülést.

A NER-elit Szíjj László luxusjachtján történő nyaraltatásáról Németh rövidfilmet is készített 2021-ben. Szíjj László építőcége pont onnantól kezdett kilőni a közbeszerzéseken, miután Simicska Lajos cége, a Közgép hirtelen kiesett. Még 2021-ben egyébként feltörték Németh Dániel két telefonját, és megpróbálták lehallgatni a Pegasus kémszoftverrel.

Külön kategória volt Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, aki hatéves minisztersége alatt rendkívül sok, összesen 131 külföldi kiküldetésen vett részt, így 410 napig volt távol. A Válasz Online kikért adatai szerint speciálissá teszi ezeket az utakat, hogy az esetek csaknem harminc százalékában Novák Katalin is vele tartott, majdnem két tucat alkalommal kizárólag ketten utaztak a minisztériumtól, többek között Ciprusra, Norvégiába vagy Kanadába.

Fordítva is utaztak együtt, 2023-ban például egy 16 napos ausztráliai és pápuai útra Balog református vezetőként kísérte el Novák Katalin államfőt. A hosszú munkaúton például helyi magyarokkal találkoztak, harangot avattak, és megemlékeztek egy magyar misszionáriusnőről is.

Balog a közös utak kapcsán úgy érvelt a lapnak, hogy 2014 előtt Novák azért tartott vele ennyiszer, mert a külügyből érkezett, és sok nyelvet beszélt. 2014 után viszont az államtitkárrá előlépő Novák Katalinhoz tartozó családügy lett a minisztérium legfontosabb területe, fontosabb, mint az egészségügy, az oktatás vagy kultúra, így a nemzetközi tapasztalatcserére és a téma személyes népszerűsítésére volt szükség akkoriban Balog érvelése szerint.

  • 16x9 Image

    Szalai Bálint

    Szalai Bálint a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének újságírója. Nyolc évig dolgozott az akkor leglátogatottabb híroldalnak számító Indexnél. Egyéb elismerések mellett 2015-ben megkapta a Gőbölyös Soma-díjat. A 2018/19-es akadémiai évben az Arizona Állami Egyetem Fulbright-program Humphrey-ösztöndíjasa volt. 

XS
SM
MD
LG