Az önkormányzat védettséget rendelt volna el a Magyar Rádió volt épületeire, az éjszaka megjelent kormányrendeletből azonban az derül ki, hogy a beruházóknak nem kell figyelembe venniük semmilyen helyi építési szabályt. Pikó András, a kerület polgármestere szerint a kormányzati arrogancia új szintre emelkedett.
A szerda esti Magyar Közlönyben jelent meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem bővítéséről és fejlesztéséről szóló rendelet, amelyet a hvg.hu szemlézett először. A cikk szerint az újabb kormánydöntés tovább szűkíti az önkormányzat mozgásterét. Semmilyen építési szabályt nem kell figyelembe venni, nem kell parkolóhelyeket építeni, a közterület tulajdonosának engedélye nélkül használhatják a beruházók a közterületeket, míg a közlekedés részletszabályait Debrecenben határozhatja meg egy hivatal.
2020-ban fogadta el a parlament, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem ingyen megkapja a Magyar Rádió volt épületeit a Palotanegyedben.
Ehhez kapcsolódóan:1956 fontos helyszíne volt – most Lázárék lebontatják
A Szabad Európa több cikkben foglalkozott a kétszázmilliárd forintos beruházással, amelynek keretében hétemeletes campus épül ötvenezer négyzetméteren a Bródy Sándor utca–Pollack Mihály tér–Múzeum utca–Szentkirályi utca határolta területen. Ehhez nyolc létesítményt, elsősorban a Magyar Rádió volt épületeit és stúdióit kell elbontani teljesen vagy részlegesen.
A helyiek, a civilek és a józsefvárosi önkormányzat szerint a döntéshozók a tervek elkészítésekor nem vették figyelembe az ott lakók érdekeit, emiatt több tiltakozó demonstrációt szerveztek az érintettek, az önkormányzat pedig saját eszközeivel igyekezett lassítani a Nemzeti Múzeum mögé tervezett campusfejlesztést, amelyet tavaly júliusban nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított a kormány.
Ehhez kapcsolódóan: Egy Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó cég építheti a közszolgálati egyetem új központját
Bátonyi Péter művészettörténész, volt kormányfőtanácsos egy, a Magyar Rádió volt épületeinek bontásáról rendezett beszélgetésen januárban arról beszélt, hogy szerinte számos más helyen is meg lehetett volna valósítani az egyetemi beruházást a VIII. kerületi helyszín helyett. Józsa Árpád építész, helyi lakos azt hangsúlyozta, hogy az épületek teljes bontásával a helyiekből alakult civil szervezet (Civilek a Palotanegyedért) nem értett egyet, szerintük negyedakkora költséggel lehetett volna kollégiumot kialakítani, ha például a Nemzeti Múzeum mögötti irodaházat meghagyják és felújítják új épület létrehozása helyett.
Pikó András, Józsefváros polgármestere eközben arról írt a Facebookon, hogy a kormányzati arrogancia szerinte új szintre emelkedett azzal az új kormányrendelet-tervezettel, amelyet július 3-án tett közzé az Építési és Közlekedési Minisztérium, és amivel lehetővé tennék, hogy a Pollack Mihály téren a tulajdonos önkormányzat hozzájárulása nélkül építkezhessenek.
Korábbi interjúnk Pikó András polgármesterrel:„Ez a kerület nagyon fontos a Fidesznek”
A polgármester arra is felhívja a figyelmet, hogy a bontási munkák az eredeti tervekhez képest már most négy hónapot csúsznak, miközben Józsefváros lakói és az Önkormányzat folyamatosan kénytelenek szembesülni a koordináció, a tájékoztatás és a szakmai előkészítés folyamatos hiányosságaival.
„2021-ben küldtem az első hivatalos levelet, amiben átfogó tájékoztatást kértem és a lakók bevonását. Négy évvel később pedig ott tartunk, hogy egy új jogszabállyal akarják elérni az Önkormányzat kizárását a saját tulajdonához kapcsolódó döntésekből” – írja Józsefváros polgármestere.
Ehhez kapcsolódóan: "Egy papírt nem kaptam arról, hogy a házat kisajátították" - Még két évig nem rendeződik a Diószegi utcai lakók sorsa