Rengeteg offshore céges fájl szivárgott ki nemrég, ezekben pedig négy ismertebb magyar szereplő neve is előkerült. Híres külföldi politikusok is érintettek, Andrej Babiš cseh miniszterelnök például fedőcégeken keresztül vett kastélyt a francia Riviérán.
Az eddigi legnagyobb offshore-céges adatbázis szivárgott ki nemrég, ezekben Magyarországról négy kormányközeli szereplő is feltűnt, írja a Direkt36.
Az összefoglaló néven Pandora-iratoknak hívott adatbázisban csaknem 12 millió fájl került ki tizennégy offshore ügyeket intéző cégtől. Ezek a szolgáltatók jellemzően egzotikusabb, gyengén szabályozott országokban hoztak létre fantomcégeket és offshore-vállalkozásokat a megrendelőiknek.
A feltűnő magyar szereplők:
- Kertész Balázs, Rogán Antal híres intézőembere, a Belvárosi Vagyonkezelő korábbi vezetője;
- Jászai Gellért, a 4iG informatikai vállalat vezetője, korábban Mészáros Lőrinc cégbirodalmának egyik legfontosabb irányítója;
- Nyerges Zsolt, az Orbán család régi ismerőse, aki korábban évekig Simicska Lajos jobbkeze volt; és
- Horváth László kormányközeli vállalkozó, tiszteletbeli kazah konzul.
Kertész Balázs 2016 májusában vásárolt egy Brit Virgin-szigeteki céget ismeretlen céllal. Ezen a tényen túl sokkal több nem is derült ki erről, az ügyvéd nem volt hajlandó a lap semmilyen megkeresésére válaszolni ez ügyben.
Jászai Gellért is a Brit Virgin-szigeteken kívánt cégtulajdonos lenni 2017 elején. Ezekről még annyi derült ki, hogy összesen 7,25 milliárd forintnyi vagyont terveztek az alapításkor elhelyezni a három külön cégben, illetve egy svájci bankszámlát is birtokoltak volna e cégek.
Jászai Gellért a 4iG nevű, közbeszerzéseken taroló informatikai cég vezetője 2018 óta. Kezdetben Mészáros Lőrinc tulajdonos menedzsereként segítette a céget, majd 2020-ban előbbi kiszállt, és Jászai Gellért vehette át. Amikor Mészáros Lőrinc kiszállt a 4iG-ből, tíz nappal később mindhárom offshore-céget elkezdték megszüntetni.
A lap megkeresésére a 4iG annyit elárult, hogy Jászai Gellért már korábban kiszállt ezekből az offshore-cégekből, jelenleg nincs ilyenje. De az, hogy kinek adta el, vagy a cégek felszámolásának időpontja magán- és üzleti titok. Szerintük volt ugyan svájci bankszámlája is az egyik cégnek, azon viszont nem volt pénzmozgás.
Nyerges Zsolt semmit nem akart elmondani offshore-cégéről, annyit lehet tudni, hogy 2009–2011 között működött. Horváth László kormányközeli vállalkozó 2004–2010 között igazgató volt egy, a szintén a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégnél, itt sem lehet ismerni a cég tényleges működésének részleteit.
Magyarországon egyébként abba az irányba változott a szabályozás, hogy belföldön is egyre könnyebb egy-egy vagyon végleges haszonélvezőjének rejtve maradnia, ha szeretne. Ezt legutóbb az Európai Parlament Magyarországon járó tényfeltáró küldöttsége is kiemelte a látogatást záró sajtótájékoztatón.
Híres nemzetközi szereplők
A Pandora-iratok kapcsán kiderült például, hogy a hivatalosan a korrupció és az adócsalás ellen küzdő Andrej Babiš cseh miniszterelnök egy sor offshore-cégen keresztül a francia Riviérán vett magának kastélyt még 2009-ben.
Egy évvel később Babiš egy másik, Monacóban bejegyzett fedőcégen keresztül újabb hét ingatlant vásárolt a birtok közelében, köztük egy kétemeletes, garázzsal és medencével felszerelt villát, amelyeket nem tüntetett fel a vagyonbevallásában.
Előkerült az is, hogy 2017-ben Tony Blair volt angol miniszterelnök és felesége vettek offshore-cégen keresztül egy 8,8 millió dollár értékű viktoriánus épületet. Az offshore-trükkel több mint négyszázezer dollárnyi adót spóroltak meg. Az esetet feltáró ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists) oldalán olvashat még a külföldi érintettekről.