Kormányzati források szerint az orosz vezetés egy legalább 6,7 milliárd dollárnyi értékű szociális csomag elfogadásával próbálhatja csillapítani a romló életkörülmények miatti társadalmi elégedetlenséget az őszi választások előtt.
Névtelenséget kérő tisztségviselők arról számoltak be, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a következő hetekben jelentheti be az intézkedést. Erre az Alekszej Navalnij ellenzéki vezető bebörtönzése miatt kirobbant országos tüntetéseket követően kerül sor, amik miatt – többek között – gyengült a rubel árfolyama.
Az orosz miniszterelnök, Mihail Misusztyin szóvivője azt mondta, hogy nincs tudomása az erről szóló javaslatról. A Kreml pedig nem reagált a sajtó megkeresésére.
A demonstrációk azután törtek ki, hogy Navalnijt letartóztatták Moszkvában, amint hazaért Németországból, ahol augusztusi megmérgezése óta gyógykezelték. Egyes tiltakozók arról számoltak be, hogy a romló életkörülmények, az óriási egyenlőtlenség miatt vonultak utcára.
A név nélkül nyilatkozó illetékesek elmondták, a szociális csomag célja, hogy az emberek azt érezzék, a hatóságok tisztában vannak az anyagi nehézségeikkel, próbálják segíteni őket.
Gazdasági visszaesés
A csomag értéke 500-600 milliárd rubel körül lehet szerintük. Miközben az átlagbér 2020 végén nagyjából 196 ezer forintnak dollárnak felelt meg, az inflációval korrigált reáljövedelmek 3,5 százalékkal csökkentek tavaly, a munkanélküliségi ráta pedig 2011 óta először megközelítette a 6 százalékot.
Az orosz gazdaság az utóbbi tizenegy év legnagyobb visszaesését produkálta a koronavírus-járvány miatt. Az infláció a központi bank 4 százalékos célkitűzésével szemben januárban 5,2 százalékon állt, és jelenleg is erősödik.
Arról nem közöltek részleteket a források, hogy ezt az összeget miként tervezi elkölteni a kormány. Egyes korábbi hasonló programok az alacsony jövedelmű, kisgyerekes családokra fókuszáltak, például az elsőgyerekes anyáknak vagy a sokgyerekes családoknak juttatva támogatásokat.
Putyin többször is ígéretet tett az életszínvonal emelésére, a világjárvány és az alacsony olajárak nyomán azonban a tavalyi második negyedévben 8,4 százalékkal csökkent az orosz bruttó hazai termék (GDP), ami a legnagyobb negyedéves visszaesés 1999 óta.
A Nyugat élesen bírálta Oroszországot Navalnij ügyében, újabb szankciók elfogadásának veszélyére figyelmeztetve.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!