Bár vannak részsikerek, nem sikerült a kormányzati intézkedéseknek tartósan visszaszorítani az inflációt; az árrésstop egyszeri hatás volt csupán. Túlélte a bizalmi szavazást Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Orbán Viktor a bukésa mellett érvelt, végül ő és párttársai maradtak alul. A Magyar Orvosi Kamara szerint valótlan a kormányzati kommunikáció az orvosi átlagbérről. A hét cikkeiből válogattunk.
Ismét meglódult az infláció, egyszeri hatás volt az árrésstop
Bár vannak részsikerek, nem sikerült a kormányzati intézkedéseknek tartósan visszaszorítani az inflációt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a fogyasztói árak júniusban 4,6 százalékkal voltak magasabban, mint tavaly ilyenkor. Havi alapon, vagyis májusról júniusra 0,1 százalékkal emelkedtek átlagosan az árak. Az elemző szerint az idei évre lenyomott infláció a későbbiekben jelentkezik, tehát a mai alacsonyabb inflációs rátáért a holnapi magasabb áremelkedéssel fizetünk.
Túlélte a bizalmi szavazást Ursula von der Leyen
Az Európai Bizottság elnöke könnyedén túlélte a csütörtöki bizalmatlansági szavazást, mivel az Európai Unió törvényhozóinak elsöprő többsége elutasította az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt. Ursula von der Leyen nem volt jelen a szavazáson. Magát a bizalmi szavazást a román nacionalista Gheorghe Piperea EP-képviselő kezdeményezte. Indítványához főként olyan nacionalista pártcsaládok összesen 77 képviselője csatalakozott, mint a Patrióták, amelyikhez a Fidesz is tartozik. Orbán Viktor a szavazás előtt egy nappal Ursula von der Leyen bukása mellett érvelt.
Meddig kell engedelmeskedni az autokratikus jognak?
Nem jött be a főváros trükkje a Pride önkormányzati gyámság alá helyezéséről, bár a rendőrség is visszaélt az engedélyezési jogkörével, mondja az alkotmányjogász. De Tóth Gábor Attila ennél fontosabbnak tartja, hogy a kétféle magyarországi emberi jogi hagyományból a főváros és a tüntetők nem ugyanazt választották. Interjú az alkotmányjogásszal a jogállam helyreállításáról a Pride kapcsán.
Babarczy Eszter: A fiatalok el akarnak húzni innen
Babarczy Eszter író, műfordító, eszmetörténész, egyetemi tanár. A lelkiismeretére hallgat, publicisztikáiban elemzi, értékeli, mi történik ma Magyarországon – a fiatalok elvándorlásától kezdve a közösségi médián és az oktatáspolitikán át saját depressziójáig. Azt mondja, a tanítás tölti fel, ez segít neki abban, hogy ne essen kétségbe a közállapotok miatt. A Szelfi vendége 2024 szeptemberében Babarczy Eszter volt. Ez a beszélgetés szerkesztett, rövidített változata.
Szakadás a Mi Hazánkkal szövetségben álló civil szervezetben
Annyira szorosra fűzte a kapcsolatát a Magyar Önvédelmi Mozgalom (MÖM) nevű szervezet vezetése a radikális jobboldali Mi Hazánkkal, hogy az a tagok egy részének már sok lett, emiatt többüket kizárták, majd tömeges kilépés indult meg. A szervezetet elhagyók szerint a MÖM mára a Mi Hazánk politikai bábjává vált.
Magyar Orvosi Kamara: Valótlan a kormányzati kommunikáció az orvosi átlagbérről
Cáfolja a kormány kétmillió feletti orvosi átlagbérről szóló állatásait a Magyar Orvosi Kamara. A MOK számításai szerint a kétmillió forint feletti összeg az orvosok egy kis részének összes állásából és a rendes munkaidőn felüli plusz munkájából – orvoshiány van –, a szakmai, veszélyességi és egyéb pótlékokból összeálló bruttó összeget jelenti, ennek pedig nincs köze az orvosok átlagbéréhez. A Takács Péter egészségügyi államtitkártól kapott adatokból ugyanakkor a valódi orvosi átlagbér is kiszámolható, ez a MOK szerint heti 40 órás munkáért bruttó 1. 513. 606 forint, ami nettóban kb. 1 millió forintot jelent.
Húsba vágó szankciókat sürget Moszkva ellen az ukrán elnök a rekordméretű orosz légitámadás után
Oroszország rekordszámú légitámadást indított Ukrajna ellen szerdára virradóra és délelőtt. Károkról számoltak tíz ukrán régióban, köztük Kijevben, Harkivban és Dnyipropetrovszkban. „Ez egy sokatmondó támadás – pontosan akkor történik, amikor oly sok erőfeszítést tettek a béke eléréséért” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Szerinte a támadás további bizonyítéka annak, hogy az orosz olajat sújtó szankciók kellene, és fokozni kell „a másodlagos szankciókat azokkal szemben, akik orosz olajat vásárolnak és ezáltal gyilkosságokat támogatnak” .