A georgiai választásokon az oroszbarát Georgiai Álom párt nyert, azonban olyan komoly szabálytalanságok kerültek napvilágra, amelyek alapján a georgiai ellenzék és az elnök sem ismerte el a hivatalos eredményt. Orbán Viktor viszont annyira sietett üdvözölni az oroszbarát erők győzelmét, hogy Szijjártó Péterrel azonnal odautaztak személyesen megtenni. A lépést számos európai külügyminiszter kritizálta; Szijjártó Péter a Facebookon kezdte szidalmazni őket.
Az eredmények közzététele alapján Georgiában a kormányzó Georgiai Álom nyerte az október 26-i parlamenti választásokat. Hivatalosan ők szerezték meg a szavazatok 54,8 százalékát, az ellenzék csak 37 százalékot ért el.
A választások előtti időszakban az ellenzék által megrendelt közvélemény-kutatások jóval ötven százalék alá mérték a kormányzó pártot. Az ellenzék szinte teljes egésze és a Nyugat-barát elnök, Szalome Zurabicsvili bejelentette, hogy nem ismerik el a választás eredményét, és tömegtüntetést hirdettek másnapra.
„Ellopták a szavazataitokat és megpróbálták ellopni a jövőtöket, de ehhez senkinek sincs joga; ti se hagyjátok, hogy bárki ezt tegye!” – mondta a hétfői tüntetésen Zurabicsvili.
Ehhez kapcsolódóan: A georgiai kormány már többször sikertelenül próbálta elmozdítani Zurabicsvili elnököt
Több nyugati külügyminiszter és más vezető, illetve választás-ellenőrző szervezet is megkérdőjelezte a választási eljárás és az eredmények tisztaságát, aggodalmukat fejezték ki az állítólagos szabálytalanságok miatt, és vizsgálatot követeltek, de többnyire óvatosak maradtak a nyilatkozataikban.
Noha a szavazás általában jól szervezett volt, a nemzetközi választási megfigyelők szerint „feszült környezet” volt a jellemző, az egyenlőtlen versenyfeltételek pedig „aláássák az eredménybe vetett bizalmat”. A folyamat „nem volt elégséges ahhoz, hogy a választás összhangba kerüljön a nemzetközi demokratikus elvekkel” – áll a közös közleményben. Az EBESZ szavazatvásárlás, kettős szavazás, fizikai erőszak és megfélemlítés rögzített eseteiről számolt be, elítélve őket.
Ehhez kapcsolódóan: Remény, félelem és megfélemlítés: így folyt a szavazás Tbilisziben
„A georgiaiak győztek! Szép munka!” – nyilatkozta Margarita Szimonyan, a Kreml által finanszírozott RT és Szputnyik hírügynökség főszerkesztője.
A Georgiai Álom többek között azt ígérte kampányában, hogy ha alkotmányozó többséget szereznek, fokozzák az LMBTQ-ellenes törvényeket és betiltják az összes jelentős ellenzéki pártot, mert szerintük ők a felelősek a 2008-as, Oroszország elleni háborúért.
Azzal vádolták az ellenzéket, hogy háborúba akarják rángatni az országot. Ehhez Magyarországon alkalmazott kampányelemeket is felhasználtak, például a háború sújtotta Ukrajna képeit tették óriásplakátra Nemet a háborúra! felirattal, mellé pedig a fényes épületekkel ábrázolt Georgia fotóit a Válaszd a békét! szöveggel.
Orbán Viktor sietett gratulálni
Orbán Viktor minden külföldi vezetőt megelőzve, még az első hivatalos eredmények kihirdetése előtt sietett gratulálni az oroszbarát erők győzelméhez. Október 28–29-én személyesen Georgiába látogatott egyeztetni Szijjártó Péter külügyminiszter kíséretében. Orbánt Tbilisziben a hivatalos fogadóbizottság mellett ellentüntetők várták, akik kifütyülték.
„Hiába a beavatkozási kísérletek, a georgiai emberek világossá tették, mit akarnak (…) A patrióta, családokat támogató kormányzó párt elsöprő fölénnyel megnyerte a választást” – írta a Facebookon Szijjártó Péter.
„A hátralévő (EU-s) elnökségi időszakunkban, s persze utána is, minden támogatást megadunk georgiai barátainknak az európai integrációs törekvéseik sikeréhez” – közölte nem sokkal később egy újabb videóban.
Az Európai Unió tizenhárom országának külügyminisztere közös nyilatkozatban ítélte el a nemzetközi választási szabályok állítólagos megsértését Georgiában, és követelte a bejelentések pártatlan kivizsgálását, emellett bírálták és korainak nevezték Orbán Viktor látogatását a grúziai kormány támogatása érdekében. Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország külügyminiszterei írták alá ezt.
Szijjártó Péter külügyminiszter október 29-én a Facebookon magyarul bírálta őket emiatt. Szerinte ők a szokásos károgók és rettegők, csakhogy „a kutya ugat, a karaván halad. (…) Tizenhárom európai külügyminiszter továbbra sem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, nem képesek megemészteni, hogy a georgiai kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem maguk a georgiai emberek választják meg” – közölte.