A NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága nyomoz a csaknem félmillió eurós látszatvíztározó ügyében. Az, hogy mindez kiderült, nem a NAV-on múlott. Információink szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságán különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indított eljárást, Mórahalom polgármesterének viszont nincs tudomása semmiféle eljárásról. A Szabad Európa tényfeltáró műsora még 2023 szeptemberében derítette ki, hogy a település önkormányzata csaknem félmillió euró uniós forrást nyert el az ESUWATER programban a Halászkai Közösségi Víztározó megépítésére. Az unió felé a város vezetése igazolta, hogy hetvenhektárnyi területet öntöznek a víztározóból, amelyben valójában sosem volt víz, és riportunk készültekor engedélyük sem volt öntözésre. A mórahalmi önkormányzat beperelte lapunkat a tényfeltáró riport miatt. A Szabad Európa minden pert megnyert, végül a Kúria is nekünk adott igazat.
Kármán Kolos tájépítész, aki a homokhátsági Zsombón él, még évekkel ezelőtt kezdte vizsgálni, miért épül egyre több víztározó uniós pénzből a magyar félsivatagban ott, ahol szinte sosem esik eső. Ő is szerepelt abban a tényfeltáró videónkban, amelyben kiderítettük: a Mórahalmon 2014-ben megépített Halászkai Közösségi Víztározóból sosem öntöztek, és sosem volt benne víz, pedig az unió felé azt jelentette az önkormányzat, hogy hetvenhektárnyi területet öntöznek belőle. Ráadásul 2023 szeptemberében, riportfilmünk forgatásakor még szakhatósági engedélye sem volt a tározónak öntözésre, akkor épp bivalyok legeltek ott. Füvet.
Riportunk után az önkormányzat beperelte a Szabad Európát, de minden jogi fórumon nyertünk, ráadásul a Kúria is kimondta: igazunk volt. Kármán Kolos tájépítész ezután sem hagyta annyiban a dolgot, 2024 végén a főügyészséghez fordult.
„Nem hagyott nyugodni a kérdés, miért nem történik előrelépés a Homokhátság kamunak bizonyuló víztározóinak ügyében. A fejlesztési pénzek mégiscsak el lettek költve, eredmény pedig sehol, ezért 2024 végén a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészséghez fordultam, hogy az eddig a halászkai víztározóról összegyűjtött iratanyagomat átadva nekik járjanak utána a dolgoknak a rendelkezésre álló nyomozati eszközökkel, ugyanis az én eszközeim végesek, ahogy a sajtóé is.”
Miután a járási ügyészség befogadta a feljelentését, közölték vele, hogy már folyamatban van egy másik büntetőügy a mórahalmi ESUWATER- (ezen a néven futott a halászkai víztározó építése) projekttel kapcsolatban.
„Tájékoztatom arról, hogy a 2024. december 24. napján a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség központi e-mail-címére megküldött elektronikus levelében, Nógrádi Zoltán, Mórahalom város polgármestere és lehetséges bűntársai ellen a Btk. 373. §-a szerinti csalás és egyéb közvádas bűncselekmények miatt tett, majd a Szegedi Járási Ügyészséghez továbbított feljelentését megküldtem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságának a kivizsgálása érdekében. A feljelentése tárgya ugyanis megegyezik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságán különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt XXX. bü. szám alatt folyamatban lévő nyomozás tárgyával”
– áll a Szegedi Járási Ügyészség levelében.
A tájépítész szerint pozitívum, hogy valaki már megelőzte a főügyészségnél. Másfél évvel ezelőtt megkereste őt a mórahalmi látszatvíztározó miatt az Integritás Hatóság.
„Az ügyész az általam becsatolt iratokat és feljegyzéseket továbbította az ügyben eljáró NAV bűnügyi igazgatóságnak, és a feljelentésemet összevonta egy általam nem ismert, és tőlem – talán – függetlenül indított, már futó nyomozással. Azért fontos, mert a halászkai víztározóról még korábban beszéltem az Integritás Hatósággal is, nekik azt mutattam be, hogy ez a mórahalmi víztározó lehetett a pilotprojektje a Homokhátságon azóta megépült tucatnyi kamutározónak, vagyis akár egy csalási modell első eleméről beszélhetünk. Nem tudom, mit lépett az ügyben az Integritás Hatóság, velük ugyanis még 2023 első felében beszéltem.”
Kétszer is megkerestük a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságát kérdéseinkkel. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mivel közszereplőkről és közpénzről van szó, egyáltalán hol tart a nyomozás, és kihallgattak-e már bárkit az ügyben, de nem árultak el semmit. „Tájékoztatom, hogy a feltett kérdésekkel kapcsolatosan nincs nyilvánosságra hozható információ” – válaszolta megkeresésünkre Sörösné Stefkó Sarolta, a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatóságának főhadnagya.
Mórahalom polgármestere, Nógrádi Zoltán sem tud semmit. „Az Ön által felvetett kérdésekre válaszolni érdemben nem áll módunkban, mivel a hivatkozott ügyről semmilyen tudomásunk nincs” – áll a polgármester e-mail-címéről küldött válaszban.
A Homokhátságot újra megmentené a kormány. Igaz, másfél éve még 2,1 milliárdot is sajnáltak arra, hogy újra vizet pumpáljanak a félsivatagos tájegységbe, de a mostani tervek már készen állnak arra, hogy 1700 milliárd forintból egy gigaberuházással a Duna és a Tisza vizét vigyék oda, a tervek azonban arról nem szólnak, hogy mikor kezdődhet el a beruházás, mint ahogy arról sem, honnan lesz rá pénz.