Ha nem is számolják fel a kapcsolati erőszakot, az az abszolút minimum, hogy megvédjék az áldozatokat, biztosítsák, hogy legyen több kilépési lehetőségük azoknak, akik most is bántalmazásban élnek, az elkövetők pedig szembesüljenek a következményekkel – mondja dr. Nógrádi Noá nőjogi szakértő.
Az interjút itt tudja meghallgatni:
Ha inkább megnézné, azt itt teheti meg:
Néhány gondolat a beszélgetésből:
- Dr. Nógrádi Noá tapasztalatai alapján a legjobb esélyei akkor vannak az áldozatnak, ha kiképzi önmagát, és felvértezi jogszabályokkal, mert nem lehet biztos benne, hogy a hatóság emberei, akik foglalkoznak majd az ügyével, kellően tájékozottak a témában.
- Listavezetővé váltunk az EU-tagországok között a párkapcsolati erőszakos esetek számában – derült ki egy tavaly év végén megjelent tanulmányból. A megkérdezett, Magyarországon élő nők 54,6 százaléka számolt be arról, hogy lelki, fizikai vagy szexuális megfélemlítést vagy erőszakot kellett elszenvednie élete során a párjától (legyen az élettárs, házastárs, intim partner). Ehhez képest rettentően kevés ügy jut el vádemelésig. Nem csoda hát, hogy azzal párhuzamosan, hogy egyre nő a párkapcsolati erőszakos esetek száma, egyre kevesebb áldozat mer segítséget kérni a rendőrségtől: míg 2012-ben 14 százalékuk fordult a nyomozó hatósághoz, mostanra hat százalékra csökkent a rendőri segítséget kérő áldozatok aránya.
- A szakértő úgy érzi, a Me Too mozgalom abban segített a nőknek, hogy felismerjék a bántalmazás különböző formáit; talán ennek is köszönhető, hogy a fenti kutatásban sokkal több megkérdezett válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy kellett-e elszenvednie erőszakot vagy megfélemlítést a partnerétől élete során.
- Azt tanácsolja: ha valaki felismeri, hogy kapcsolati erőszak áldozata, vértezze fel magát az ehhez kapcsolódó jogi ismeretekkel – ezekhez ma már számos anyagot lehet találni az interneten, ahogy ahhoz is, hogy mit lehet tenni, ha egy ismerősünk kerül ilyen helyzetbe.
- Dr. Nógrádi Noá tíz évig harcolt a civil szektorban a nők elleni erőszak megfékezéséért, számos szakpolitikai anyagot készítettek elő a Patent és a NANE Egyesülettel. Leültek a döntéshozókkal is, hogy átkerüljenek a gyakorlatba az ezekben megfogalmazott ajánlások.
- Ma már krav maga önvédelmi tanfolyamot tart nőknek, másik szenvedélye pedig a fal- és sziklamászás. Úgy gondolja, mindkét sport alkalmas arra, hogy a nők magabiztosabbá váljanak, átéljék, hogy képesek megcsinálni.
Ha úgy érzi, párkapcsolati erőszak áldozata, ezeken a helyeken kérhet segítséget:
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat
- NANE Egyesület: segélyvonal és segélylevelezés (családon belüli, kapcsolati és szexuális erőszak áldozatainak és segítőiknek)
- PATENT Egyesület, jogsegélyszolgálat: telefon és levelezés (családon belüli, kapcsolati és szexuális erőszak áldozatainak, és reproduktív jogok megsértése esetén)
- EMMA-vonal (lelki segély szülészeti-nőgyógyászati erőszak áldozatainak
- Nőjogi Persely (anyagi támogatás érintetteknek a jogérvényesítés költségei kapcsán)
Ehhez kapcsolódóan: Párkapcsolati erőszak: Magyarország listavezető az Európai Unióban