A küldöttségről, amely áprilisban érkezne, hivatalosan csütörtökön döntenek az Európai Parlament frakcióvezetői. A magyar jogállamisági téma parlamenti jelentéstevője, Tineke Strik egyebek között a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenységét és a vitatott bírósági reformot említette, amelyek iránt bizonyára érdeklődik majd a küldöttség.
A leköszönő parlament korábbi állandó magyar jelentéstevője, a francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield, aki öt év alatt számos beszámolót készített a magyarországi demokrácia helyzetéről, júniusban a Szabad Európának nyilatkozva pesszimistán ítélte meg a fellépés és a jogállami elvek érvényesítésének jövőjét az Orbán-kormánnyal szemben az új parlamentben: „A környezet változóban van az EU-n belül. Nem vagyok biztos benne, hogy a következő parlament tényleg cselekedni fog.”
Elődje, Judith Sargentini volt annak az Európai Parlamentben kétharmados többséget kapó jelentésnek a szerzője, amely alapján 2018 szeptemberében megindult Magyarországgal szemben az úgynevezett 7. cikk szerinti eljárás az Európai Unió értékeinek súlyos és tartós megsértése miatt.
A magyar jogállamisági téma jelenlegi jelentéstevője, Tineke Strik holland zöldpárti képviselő a Népszavának most azt mondta: „A Szuverenitásvédelmi Hivatal a civileket támadta, a rendőrség megszállta az Integritás Hatóság irodáját, a bírósági reformot pedig a bírák fizetésemeléséhez kötötték.” Szerinte ezek mind olyan témák, amelyekre biztosan kíváncsiak lesznek áprilisban az EP-delegáció tagjai. Az Európai Unió fokozhatja erőfeszítéseit a jogállamiság védelme és fenntartása érdekében Magyarországon, ahol Donald Trump elnöksége és a szélsőjobboldal európai térnyerése bátorítja Orbán Viktor politikáját és retorikáját – véli.
Az EP új állandó magyar raportőrével készített interjúnkat itt olvashatja el.