Jogvédők szerint Moszkva az ukrán identitás eltörlésére és a megszállt ukrán területek eloroszosítására törekszik. A Kreml szeptemberben készül lépni: egy rendelettervezet azt írja elő, hogy az ukrán nyelv oktatását ki kell venni a tantervből az orosz ellenőrzés alatt álló iskolákban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a donbászi háború 2014-es kezdetétől a 2022. februári teljes körű invázióig azzal próbálta igazolni Moszkva Ukrajna elleni agresszióját, hogy elengedhetetlen az orosz nyelv és az azt beszélők védelme a kijevi kormánnyal szemben.
Ám Dél- és Kelet-Ukrajna azon részein, amelyeket az orosz erők több mint egy évtizedig tartó erőszakkal elfoglaltak, ukrán tisztviselők és aktivisták állítása szerint Moszkva az ukrán nyelv eltörlésére törekszik – egy nagyobb kampány részeként ezen területek eloroszosítása és az ukrán identitás eltörlése céljából.
Oroszország nagy lépésre készül ebben az irányban a tanév szeptember 1-jei kezdetével: az orosz oktatási minisztérium irányelv-tervezete értelmében az ukrán nyelv oktatását ki kell venni az általános és középiskolai tantervből Ukrajna Oroszország által elfoglalt részein – vagyis az ország egyötödén.
Az indoklás „a világ geopolitikai helyzetében bekövetkezett változásokat” említi ennek okaként.
Azonban ukrán tisztviselők és aktivisták szerint a cél nem a változások tükrözése, hanem azok kikényszerítése – Moszkva dominanciájának erősítése a Krím-félszigeten és négy másik régióban, amelyekről Putyin a teljeskörű háború hetedik hónapjában alaptalanul állította, hogy Oroszországhoz tartoznak: a Herszoni, a Zaporizzsjai, a Donyecki és a Luhanszki területen.
Az irányelv támogatja Putyin terveit Ukrajna leigázására. Az orosz elnök világossá tette, hogy Ukrajnának szerinte nincs joga a teljes szuverenitáshoz, és a legjobb esetben is csak Oroszország hűséges vazallusa lehetne. Tévesen azt is állította, hogy az oroszok és az ukránok „egy nép”, az orosz állami televízió propagandája pedig rendszeresen ismétli ezeket a valótlanságokat.
„A megszállók tökéletesen értik, hogy a kulturális identitás nagyon fontos, és az, aki beszéli az ukrán nyelvet, a jövőben az ukrán világ részévé, az ukrán közösség részévé válhat” – mondta Sztanyiszlav Fedorcsuk, a donyecki és luhanszki Ukrán Néptanács elnöke.
Oroszország célja az, hogy „elvágja a kapcsolatot a nyelvvel, mint kommunikációs eszközzel, és eltávolítsa azt az oktatási folyamatból” – mondta Fedorcsuk.
Ez már nagy mértékben megtörtént, különösen a Krím-félszigeten, valamint Donyeck és Luhanszk azon részein, amelyeket Oroszország 2014-15 óta irányít - annak a háborúnak az első évei óta, amelyet Moszkva robbantott ki a Donbászban, miután Viktor Janukovics oroszbarát ukrán elnököt a Majdan téri tömeges tiltakozások kiebrudalták a hatalomból.
A 18 éves Olja, aki a Donbász orosz fennhatóság alá tartozó részén járt iskolába, most pedig az ukránok által ellenőrzött területen jár egyetemre, azt mondta a Szabad Európának, hogy a megszállás után az ukrán nyelvet és irodalmat egy órába vonták össze, ezt eleinte minden héten egyszer megtartották, de aztán „egyre ritkábban – és 2020-ban egyszerűen eltörölték”.
Oroszország arra is felhasználja a megszállt területek iskoláit, hogy „a diákokat különféle militarizált, félkatonai struktúrákba toborozza – azzal a céllal, hogy ezek a gyerekek az Orosz Föderációért harcoljanak” – mondta Fedorcsuk. "Ebben a folyamatban egyszerűen nincs helye az ukrán nyelvnek - vagy bárminek, ami ukrán."
Az orosz oktatási minisztérium szerint a 2023-24-es tanévben az ukrán nyelv anyanyelvként kötelező volt a Zaporizzsjai és a Herszoni terület oroszok által megszállt részein, míg a Krím-félszigeten, a Donyecki és Luhanszki terület orosz kézen lévő vidékein a szülők kérésére lehetett részt venniük ukrán nyelvórán a gyerekeknek.
Technikailag a tantervből való eltávolítás nem akadályozza meg az egyes iskolákat abban, hogy ukránórákat tartsanak. Fedorcsuk szerint azonban a rendes órarenden kívül kell megtartani őket – ami valószínűleg nemkívánatos és kéretlen figyelmet irányíthat az érintettekre, az iskolavezetőktől a tanulókig és a szülőkig.
„Azt hiszem, azért hagyták ezt meg, hogy moshassák a kezüket, mondhassák: ,Nézzék csak, szabadságot adunk az elfoglalt területek iskoláinak abban, hogy megtartsák az ukrán nyelvet… ha azt akarják'” – mondta.
A valóságban az ukrán nyelv oktatására vagy tanulására irányuló erőfeszítéseket – személyesen vagy online – üldöztetés fenyegeti az orosz megszálló hatóságok részéről, állítják ukrán és nemzetközi jogvédő szervezetek.
„Az orosz hatóságok és kiszolgálóik büntetik az ukrán tanterv online vagy személyes oktatását, pénzbírsággal, gyermekeik felügyeleti jogának elvesztésével és letartóztatással fenyegették meg a szülőket, ha nem íratják be a gyermekeiket „orosz” iskolába, vagy ha a diákok távoktatásban sajátítják el az ukrán tantervet” – áll a Human Rights Watch 2024. júniusi jelentésében.
Ukrajna oroszok által megszállt területein a hozzávetőleg 600 000 iskoláskorú gyermekből mintegy 44 000 – nagyjából 7 százalék – vesz részt távoktatásban ukrán iskolákban – állítja az Almenda Center Of Civic Education ukrán csoport, amelynek tevékenységéhez tartozik a gyermekek ellen elkövetett jogsértések dokumentálása a háborús időkben.
Az iskolákra, tanárokra és diákokra nehezedő nyomás túlmutat az ukrán nyelv ügyén. „A megszálló hatóságok… kényszert, fogva tartást, rossz bánásmódot és kínzást alkalmaztak, hogy nyomást gyakoroljanak az ukrán tanárokra az együttműködés érdekében, illetve azért, hogy adják át a diákok aktáit és egyéb iskolai adatait” – közölte az amerikai székhelyű szervezet.
Az orosz megszálló hatóságok, miután a teljes körű invázió korai szakaszában elfoglalták a Herszoni és a Zaporizzsjai terület egyes részeit, kikérték a szülők véleményét, és kiderült, hogy körülbelül a felük azt akarja, hogy gyermekeik tanulják az ukrán nyelvet – mondta Oleh Okhredko, az Almenda elemzője a Szabad Európának.
Ennek ellenére – tette hozzá – a megszálló hatóságok hozzáláttak az ukrán könyvek eltüntetéséhez az iskolákból és a könyvtárakból, néhol elégették és gyakran orosz könyvekkel helyettesítették őket.
Az azovi-tengeri kikötővárosban, Berdjanszkban és Zaporizzzsja más vidékein az orosz erők napokra pincékbe zártak néhány tanárt, hogy együttműködésre bírják őket, majd többet közülük kitoloncolták - mondta Okhredko.
„Ukrajna oroszok által megszállt területein ukrán tanárokat fenyegettek és bántalmaztak, hogy akaratukon kívüli munkára kényszerítsék őket” – mondta Agnes Callamard, az Amnesty International főtitkára 2024 októberében. „Kemény választás előtt állnak: mindent maguk mögött hagynak és elmenekülnek, vagy egy olyan oktatási rendszer részévé válnak, amely átneveli a gyermekeket, egyebek mellett Oroszország agressziós háborújának igazolásával.”
A Human Rights Watch szerint több nemzetközi egyezményt és normát is sértenek azok a korlátozások, amelyeket Oroszország vezet be az ukrán nyelv tanulására, akárcsak a Moszkvából erőltetett tanterv, amely „olyan történelemtankönyveket alkalmaz, amelyek igazolják Oroszország invázióját [és] Ukrajnát jelenlegi kormányával „neonáci államként” ábrázolják".
„Az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye garantálja a gyermekek jogát olyan oktatáshoz, amely tiszteletben tartja a „saját kulturális identitásukat, nyelvüket és értékeiket”, valamint a gyermek szülőhazájának „nemzeti értékeit”” – áll a HRW tavalyi jelentésében.
„Az Oroszország által bevezetett változtatások az oktatásban a megszállt területeken más nemzetközi emberi jogi normákat is sértenek, beleértve a háborús propaganda tilalmát, a gyermekek anyanyelvi oktatáshoz való jogát és a szülők választási jogát gyermekeik oktatását illetően” – fogalmaz a közlemény.