Oroszország teljes körű inváziója 2022-es kezdete óta elfoglalt kettőt Ukrajna négy lítiumlelőhelye közül, potenciálisan megfosztva Kijevet egy kulcsfontosságú gazdasági erőforrástól.
Oroszország január 11-én azt állította, hogy megszerezte az ellenőrzést Kelet-Ukrajnában a donyecki Sevcsenko falu felett. A település alatt húzódik Ukrajna egyik legnagyobb lítiumlelőhelye. Szakértők szerint Európa többi részére és a kontinens zöldenergiára váltására is hatással lehet, ha Oroszország elfoglalja az ukrajnai lítiumlelőhelyeket.
A fehér aranyként is ismert lítium nélkülözhetetlen az iparban az akkumulátoroktól kezdve az okostelefonokon és a laptopokon át az elektromos járművekig. Geológusok felmérése szerint Ukrajnában ötszázezer tonna kiaknázatlan lítium található; ez Európa egyik legnagyobb készlete.
Rod Schoonover nemzetbiztonsági szakértő, az amerikai Ecological Futures Group alapítója szerint nem valószínű, hogy Moszkva fő háborús célja az ukrajnai lítiumlelőhelyek megszerzése lenne, maga Oroszország is jelentős tartalékokkal rendelkezik. Mégis Ukrajna ásványkincsei adják az egyik okát annak, hogy fontos Oroszország számára – állítják szakértők.
Az Ukrán-pajzs, az a hatalmas ősi kőzetlemez, amely Közép- és Dél-Ukrajna nagy részén áthúzódik, értékes ásványokat, így vasat és lítiumot, valamint ritkaföldfémeket tartalmaz.
„Nőni fog a jelentősége”
Az Európai Unió arra törekszik, hogy helyben biztosítsa szükségleteit a kritikus nyersanyagokból, így a lítiumból is, csökkentve függését a külföldi beszállítóktól, köztük Kínától. A lítium kulcsfontosságú Európa erőfeszítéseihez a függőség csökkentésére a fosszilis tüzelőanyagoktól, illetve az átálláshoz a zöldenergiára.
Jelentős tartalékai és közelsége miatt Ukrajna kivételesen ígéretes partner ebben – mondta Schoonover. „Az orosz invázió megszakította az előrelépést Ukrajna készleteinek kihasználásához, de ha helyreáll a stabilitás, ezek az erőforrások idővel Európa stratégiai autonómiájának sarokkövévé válhatnak a kritikus ásványokat illetően.”