Az MNB közleménye szerint az igazgatóság a működés áttekintése után arra jutott, hogy „az ingatlan jellege és fenntartása nem tartozik a jegybank alapfeladatához”.
Az intézkedés, amellyel a jegybank éves szinten mintegy 2,4 milliárd forintot takarít meg, hatvan ember elbocsátásával jár – áll a szerdai közleményben.
2023. június elején nyílt meg az MNB Oktatási és Konferenciaközpontja, gyakorlatilag a jegybank üdülőjeként működő létesítmény Balatonakarattyán. A Szabad Európa is beszámolt 2022-ben a volt MÁV üdülő területén zajló építkezésről és arról, hogy az egyébként part menti ingatlanra bevezették a Balaton vizét. A 24.hu derítette ki annak idején, hogy 2018 októberében „a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság objektumazonosító jelet állított ki nyílt csatorna kibővítése és kotrása, a csatorna mentén függőleges partfal és lépcső kiépítése tárgyában”. A bővítésre és egy „jóléti vízfelület” kialakítására a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság adott engedélyt.
A beruházás idején egyébként a települést polgármesterként Matolcsy Gyöngyi, Matolcsy György volt felesége vezette.
Az Mfor beszámolója szerint az egykori MÁV-üdülő értékes területét 2015-ben vették meg a jegybanki alapítványok mindössze 890 millió forintért, és azt az MNB alapítványának egyik leánycége, az Optimum-Gamma Kft. birtokolta 2017 óta, majd az építkezés befejezése után, április 12-én az ingatlant eladta az anyavállalatnak. A befektetett eszközök sorról eltűnt 23,6 milliárd forint, ebből az ingatlan értéke 1,3 milliárd forint volt, a befejezetlen beruházások 21,5 milliárd forintot tettek ki, míg a tárgyi eszközök további 660 millió forintot értek.
A Szabad Európa is beszámolt tavaly márciusban arról, hogy bő két héttel Matolcsy György jegybankelnöki mandátumának lejárta után nyomozás indult a nemzeti bankos alapítványok ügyében, az új jegybankelnök, Varga Mihály pedig áprilisban kezdeményezte a jegybanki alapítványok megszüntetését.
Az Állami Számvevőszék március 19-én közzétette a honlapján azokat a jelentéseket, amelyek a Matolcsy György jegybankelnöki regnálása alatt létrehozott alapítványok vizsgálatáról készültek.
Ezekből egyebek között kiderült, hogy a festményekre, szobrokra, irodákra költött közpénzmilliárdok mellett hatalmas összegek mentek el a dolgozók és rokonaik nyaraltatására az MNB-nél. A balatonakarattyai ingatlan esetében például az ott nyaraló alkalmazottak és rokonaik nyaralási költségeit üdülési támogatás címén egy az egyben kifizették a dolgozóknak, a SZÉP-kártyájára utalták a pénzt. A jegybanknál 2023-ban átlagosan 1,9 millió, tavaly pedig 2,2 millió forintot kapott üdülési lehetőség címen egy alkalmazott, ezen kívül a SZÉP-kártyájukra évente további nettó 800 ezer forintot kaptak a dolgozók. A Népszava összesítése szerint így az alkalmazottak és rokonaik nyaraltatására a jegybank 2023-ban összesen 1,2 milliárd, tavaly pedig 1,5 milliárd forintot költött.
Ehhez kapcsolódóan: "Ennyi pénz csak számtanpéldában van" - MNB-alapítványok budavári luxusingatlanjai