Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Egy Varga Judit protezsáltjának gondolt végrehajtó neve is előkerült a Schadl-ügy nyomozása során


Varga Judit igazságügy-miniszterként a magyar Országgyűlésben 2020. március 24-én
Varga Judit igazságügy-miniszterként a magyar Országgyűlésben 2020. március 24-én

A Schadl-ügy nyomozati irataiban Varga Judit neve is megtalálható. A dokumentumokból kiderül, hogy a minisztériumban melyik végrehajtójelöltet vélték Varga személyes patronáltjának, és előkerülnek azok a bizonyítékok is, amelyek az illetőre irányuló különleges figyelemről árulkodnak. A Szabad Európa a nyomozati iratok, a történet egyes részleteit ismerő – az ügy politikai súlyára tekintettel nevük elhallgatását kérő – források és adatbázisok segítségével járt utána annak, hogy lehet-e a végrehajtó és a miniszter között valamilyen kapcsolat.

A végrehajtói kar és hivatal három vezető tisztségviselője, valamint egy minisztériumi alkalmazott jött össze az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkárságának legfelső emeletén az egyik tárgyalóban 2019-ben, egy novemberi délutánon.

A megbeszélés eleve csúszással indult. Petrik Béla, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) hivatalának vezetője eredetileg, a korábbi szokásnak megfelelően a MBVK zuglói épületébe szervezte a találkozót. A férfit azonban napközben azzal hívták fel Völner Pál igazságügyi parlamenti államtitkár titkárságáról, hogy azonnal menjenek át a minisztériumba Lukács Tamás MBVK-alelnökkel és a minisztériumi delegálttal együtt. Schadl György MBVK-elnök ott várta őket. Mire átcipelték a szükséges iratokat, és elkezdték a munkát, már délután 2 óra volt.

A MBVK elnökségét képviselő Lukácsból, a kar napi ügyeit intéző hivatal részéről Petrikből és a minisztériumi delegáltból összeálló bizottságnak az lett volna a feladata, hogy a résztvevők összesítsék az üres végrehajtói helyekre pályázatot beadó jelentkezők meghallgatására adott pontszámait, és meghatározzák az így kialakuló sorrendet. Ezután Vízkelety Mariann államtitkár a neki felterjesztett, az öt legjobb pontszámot elérő pályázó nevét tartalmazó listából kiválasztotta volna, hogy kit nevez ki az adott pozícióra.

A gyakorlatban ez a folyamat teljesen máshogy nézett ki. A háromfős pontszámláló bizottságnak Schadl hivatalosan nem volt a tagja, mégis végig ő vitte a prímet. A kezdésnél a tárgyalóba bejött Völner Pál is, jó munkát kívánt, és közölte, hogy a bizottság tagjai csak akkor állhatnak föl az asztaltól, ha elkészül a megfelelő sorrend a pályázatoknál. Míg a többiek ülve maradtak, Schadl – kezében egy tömb post-ittel – többször kimászkált a tárgyalóból, állítása szerint Völnerhez. Amikor visszajött, mindig felolvasta a kezében lévő cetliről, hogy az éppen pontozás alatt álló helyen kinek kellene nyernie. A bizottság ennek megfelelően módosított a pontszámokon. Egészen este hét óráig tartott a matekozás.

Az volt a módszer, hogy egyesével mentek végig a végrehajtói helyeken. Mindegyiknél megállapítottak egy győztest. Ennek a győztesnek minden további helyre beadott pályázata ezután vattaként szolgált – hiába volt az illető pályázata Cegléden is a legjobb öt között, ha egyszer már megnyerte mondjuk Szigetszentmiklóst. Vízkelety államtitkárnak így végül minden helyre csak egy-egy nevet terjesztettek fel, választási lehetőség nélkül.

A minisztériumi delegált így vallott az eljárásról: „Nekem ebbe beleszólásom nem volt, maximum néha udvariasságból vagy látszatból odafordultak hozzám, és megkérdezték, hogy: Jó lesz ez így? Erre én abban a szituációban nem mondhattam mást, mint egy kényszeredett igent, mivel lényegében dr. Völner Pál mint a főnököm is benne volt azok között, akik ezeket eldöntötték, így én mint kis ügyintéző nem mondhattam ellent. Hogy őszinte legyek, nagyon rosszul éreztem magam az egész megbeszélés alatt.”

Schadl-per a Fővárosi Törvényszéken. Schadl György büntetés-végrehajtási dolgozók gyűrűjében érkezik a tárgyalásra 2023. május 23-án
Schadl-per a Fővárosi Törvényszéken. Schadl György büntetés-végrehajtási dolgozók gyűrűjében érkezik a tárgyalásra 2023. május 23-án

Ez a történet és a szisztéma többé-kevésbé már ismert volt. Jelenleg is folyik a Schadl György, az MBVK volt elnökének nevét viselő büntetőügy másodfokú tárgyalása. A vád szerint Schadl szerteágazó korrupciós hálózatok középpontjában állt, amelyek kiterjedtek az Igazságügyi Minisztériumra is (IM). A hálózat lényege a vád szerint, hogy Schadl György és a korábbi IM-államtitkár Völner Pál jól fizető végrehajtói kinevezések rendszerét vették az irányításuk alá, a posztokat a nekik leadózó jelölteknek osztották ki.

A Szabad Európa birtokába került nyomozati iratokból ugyanakkor kiolvasható egy olyan momentum is erről a minisztériumi megbeszélésről, amely mindeddig nem került nyilvánosságra.

A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete. Egyes részeket az érintettek személyiségi jogainak védelmében kitakartunk
A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete. Egyes részeket az érintettek személyiségi jogainak védelmében kitakartunk

A minisztériumi delegált a későbbi nyomozás során tett tanúvallomásában kitért azokra a pályázókra, akikkel kapcsolatban emlékezett valamilyen érdekességre. A 2019 végi pályázat eredményeként a hajdúszoboszlói járásbírósági illetékességi területre végrehajtónak kinevezett K. Eszterről azt mondta: „K. Eszter nevére emlékszem, őróla azt hallottuk, hogy ő miniszter asszony unokahúga.”

Nem véletlen, hogy ezt a jelentősnek tűnő állítást mindeddig nem lehetett olvasni a magyar sajtóban. Az információ ugyanis fals. K. Eszter a Szabad Európa ismeretei szerint a valóságban semmilyen rokonsági kapcsolatban nem áll Varga Judittal, aki 2019 novemberében az igazságügy-miniszter volt.

A minisztériumi alkalmazott vallomása során adatai – így az elérhetősége – zártan kezelését kérte, a Szabad Európa nem tudott vele kapcsolatba lépni, de ismereteink szerint nem légből kapott folyosói pletykát közölt az ügyészségi kihallgatáson.

A tárgyalóban elhangzottakról hallomásból tudomással bíró minisztériumi forrástól úgy értesültünk: 2019 novemberében a végrehajtói kar egyik jelen lévő vezetője tájékoztatta a pontozóbizottság tagjait K. és Varga állítólagos rokoni kapcsolatáról. A tárgyalóból kiszabaduló hamis állítás aztán az egész minisztériumban elterjedt. De miért is van jelentősége annak, hogy honnan jött a téves információ?

Rokonok

A politika évtizedek óta erőforrásként használja az összes kiosztható, ma 227 darabot számláló végrehajtói álláshelyet. Egy, a rendszer működésére rálátó forrás szerint ma „úgy van megfogalmazva a jogszabály, hogy egy kinevezésnél három közül választhatok. Én ezt az embert választottam. Diszkrecionális a jogkör. Lehet állásokat osztogatni.” Márpedig egy jó helyen lévő végrehajtói iroda évente több tíz- vagy akár százmillió forintos profitot hajthat.

2014-ben az IM miniszteri biztost küldött a botrányok tépázta korábbi szakági ernyőszervezet, a kamara rendbe szedésére. A biztos bő évnyi parázs hatalmi harc után győzedelmeskedett, a végrehajtói kamara megszűnt, és felváltotta a kar, az MBVK. Az intézményi reform arra is lehetőséget kínált, hogy az egymást követő Orbán-kormányok, a Fidesz különböző rendű és rangú tagjai újraosszák a helyeket a saját embereiknek.

Az ügyészségen tett tanúvallomásában egy minisztériumi főosztályvezető arról beszélt, hogy a 2016-tal kezdődő végrehajtói pályáztatási etapok mindegyike meg volt okosítva, méghozzá elsősorban politikai alapon. Emellett jelentek meg új, növekvő trendként Schadl személyes protekciósai.

A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete
A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete

Az első és „a második pályázatnál – bár egyértelműen tudtuk, hogy irányítottan kerülnek kinevezésre a végrehajtók – ekkor még nem gondoltunk arra, hogy itt nem arról van szó, hogy politikailag megfelelő személy legyen az illető. A III. és IV. ütemnél viszont már mi is tapasztaltuk, illetve hallottunk is pletykákat, hogy nemcsak politikai alapon döntik el ezt a listát, hanem vannak, akik fizetnek is a helyekért […] egyre inkább azt hallottuk, hogy nemcsak politikailag megfelelő személyek kerülnek a listákra, hanem olyanok is, akik esetleg ezért valakinek fizetnek” – vallotta.

2018-ban „fontos volt, hogy tavasszal, még a választások előtt gyorsan minél több helyet pályáztassanak. Ki kellett írni ezeket a helyeket, mert a választások kimenetelétől függően nem volt biztos, hogy maradnak ugyanazok a vezetők a minisztériumban” – mesélte vallomásában egy, a területtel korábban foglalkozó másik minisztériumi dolgozó.

Ő beszélt arról is, hogy a megokosított pályázati rendszer „nem volt alkalmas arra, hogy kizárólag a szakmailag legmegfelelőbb emberek kerüljenek kinevezésre […] ez egy színlelt pályázati rendszer volt, nem volt valós verseny a pályázók között.”

2019 nyarán Varga Judit váltotta Trócsányi Lászlót a minisztérium élén. Bár a mindenkori miniszternek formálisan nincs szerepe a végrehajtói kinevezésekben, egy forrás szerint a rendszer működésével mindegyik, a területért felelős miniszter tisztában volt. A forrás szerint „a végrehajtói kinevezéseknél az volt a szokásjog húsz évig, hogy aki a tényleges kinevezést intézte, az egyeztetett a politikai vonalon, hogy kinek van protezsáltja, és az erősebb kutya elvén rangsorolták a kinevezéseket”. A sima mezei képviselőt üti az államtitkár, az államtitkárt üti a miniszter. A forrás szerint a zsírosabb végrehajtói álláshelyek elosztási kérdései akár a Karmelita ingerküszöbét is elérhetik.

A rendszer működésének szükséges eleme, hogy valahogy eljusson a megfelelő jelölt kiválasztásáról szóló információ a tényleges döntéshozóktól azokhoz, akiknek hivatalosan értékelniük kellene a pályázókat. Hogy miképpen? Mondjuk egy közvetítőn keresztül, aki a minisztériumi gyalogbékáknak lesúgja a tutit. „Schadl György nem konkrétan mondta, hogy ki legyen, akit kineveznek, hanem inkább arra célzott, hogy őt kivel kapcsolatban ki kereste meg, és kérte a közbenjárását” ­­– vallotta a 2019. novemberi pontozóbizottság minisztériumi tagja az ügyészségen.

A rálátással bíró forrás feltételezése szerint a K. Esztert érintő „rokoni” viszonyról szóló pletyka Varga Judit miniszteri kabinetjétől indulhatott. Ebben az értelmezésben teljesen mindegy volt, hogy pontosan milyen viszonyt híresztelnek a miniszter és a pályázó között, amíg a pontozóbizottság megérti, hogy kicsoda az illető patrónusa: „Ha azt mondom valakire, hogy az unokahúgom, akkor mindenki legyint rá ebben az urambátyámvilágban, hogy jó, rokon, értjük. Az évfolyamtárs ilyen még.”

Természetesen elképzelhető, hogy valójában semmilyen kapcsolat nincs Varga és a végrehajtó között, de ha a forrás feltételezése stimmel, és Varga Judit környezete tényleg szándékosan szivárogtatott a pályázó és a miniszter közti állítólagos rokoni viszonyról, az megmagyarázza azt is, hogy miért nem korrigálta a miniszter a terjedő fals információt. A pontatlan pletyka ugyanis jobb, mint a pontos. Ha a miniszteri unokahúgról és az ő protekciójáról szóló szóbeszéd valamiképpen napvilágra kerülne, Varga könnyedén tudna védekezni a hamis ténybeli alapra épülő vádak ellen.

Fotók

A sofőrjével és feleségével utazó Schadl autóját – egy Škoda Superbet – 2021 novemberében egy kora délután állították meg a Készenléti Rendőrség bordó sipkásai Ferihegyen. Schadlék éppen Dubajba repültek volna; a nyomozók ezt a pillanatot látták megfelelőnek arra, hogy elfogják.

Schadl kezén bilincs kattant, az autó belsejét és utasainak ruházatát rendőrök vizsgálták át. A férfi telefonja a két első ülés közötti tárolón feküdt. Schadl 2019 közepe óta ezt az iPhone 11 Pro Max típusú készüléket használta, korábbi, iPhone 6s típusú telefonját budaörsi végrehajtói irodájában találták meg a nyomozók.

A telefonok árulkodó bizonyítékokat tároltak: fényképfelvételeket olyan iratokról, amelyeken a végrehajtói helyekkel – és persze az elosztásukkal – kapcsolatos adatok, írások, firkák voltak. Az ügyészség feljegyzésében megállapította: „A fényképek rendszerint olyan időpontokban keletkeztek, amikor még a pályázatok vagy ki se voltak írva, vagy a pályázat elbírálására, illetve a minisztériumban a döntés meghozatalára nem került sor. A fényképeken lévő adatok nagy többségben már akkor tartalmazták a későbbi nyertes nevét, amikor még arról hivatalos döntés nem született.”

A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete.
A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete

Az egyik ilyen fényképet Schadl 2019. október 24-én készítette egy táblázatról, amelyen az aktuális végrehajtói pályázatra jelentkezők névsora és az általuk megcélzott helyek olvashatók. Ezek közül ötöt valaki golyóstollal bekeretezett – ezeket a pályázatokat később mind nyertesként terjesztették fel –, míg bizonyos neveket kisatírozott.

A fénykép három héttel azelőtt készült, hogy az Igazságügyi Minisztérium legfölső emeleti tárgyalójában november 14-én sor került volna a pontszámok hivatalos összesítésére. Elméletben ekkor, októberben még senki sem tudta volna megjósolni, hogy ki nyeri a helyeket.

A lefotózott dokumentumon az egyik név, akinek a pályázatát bekeretezték, K. Eszteré. Azt a hajdúszoboszlói álláshelyet jelölték meg, amelyet K. végül elnyert.

Vádlottak

A 2019 novemberében pontozott végrehajtói pályázatok nyertesei közül ketten kerültek a vádlottak padjára (azóta beismerték a bűnösségüket). Petrik Béla akkori MBVK hivatali vezető gyanúsítottként tett vallomásában meg is jegyezte, hogy nem csak ennél a két embernél nyúltak bele a pontozásba, „nem csak az ő nevük miatt voltunk bent este hét óráig”.

A Schadl-ügy vádlottjainak padján a büntetőper indulásakor mindössze hét végrehajtó foglalt helyet. Ez a betölthető összes álláshely körülbelül három százaléka. A rendszer működésére rálátó forrás szerint ha abból indulunk ki, hogy a politikai leosztás és a matekozás cikkünkben ismertetett módszerei törvénytelen befolyásolásnak minősülnek, akkor a kinevezett végrehajtók jelentősen nagyobb százalékát bíróság elé lehetett volna állítani.

Hogy ez nem így történt, annak az ártatlanság vélelme mellett leginkább az az oka, hogy az ügyészség azokat tudta könnyen meggyanúsítani, akiknek a vesztegetési pénzeiről volt bizonyíték. Ilyenek voltak elsősorban azok a végrehajtók, akik Schadllal tartották a kapcsolatot, és rendszeresen leadóztak neki az osztalékukból.

A Schadl-ügy a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) titkos felderítéséből nőtte ki magát. A fegyveres testületek belső elhárításaként működő NVSZ vizsgálódása egy korrupt NAV-tisztviselő lehallgatásával indult, onnan jutott el először a Gazdának nevezett Rehák Róberthez és az ő félvilági kapcsolataihoz, ezután Schadlhoz, majd Völnerhez. Schadlt hónapokon keresztül lehallgatták, megfigyelték: ha egy végrehajtó kapcsolatban állt vele, értelemszerűen róla is adatok, bizonyítékok keletkeztek a szolgálatnál.

Az NVSZ felderítésében az volt a meglepő, hogy nem állították le, még mielőtt belecsúszott a hálójába egy fideszes politikus. A Szabad Európa birtokában lévő iratokból ugyanakkor az a megállapítás vonható le, hogy a vizsgálódás célkeresztjében nem a politika állt, sőt miután az ügy átkerült az NVSZ-től a Központi Nyomozó Főügyészségre, az ügyészségi nyomozók nem siettek utánajárni a politikailag kényesnek tűnő, mégoly pontatlan vagy ellenőrizetlen információknak sem.

Rogán Antal kabinetfőnökének, Nagy Ádámnak a vizsgaügye – a nyomozás során felmerült egyes adatok arra utaltak, hogy Schadl a fiatalember érdekében közbenjárhatott valakinél az egyetemen – kimaradt a vádiratból. Az egyik lehallgatott beszélgetésben emlegetett „Tóni, Barbara és Ádám” – a közkeletű vélekedés szerint Rogán Antal propaganda- és titkosszolgálati miniszter és szűk köre – dolgában az ügyészség nem talált kivetnivalót.

Nemrégiben Magyar Péter, Varga Judit volt férje hozott nyilvánosságra egy hangfelvételt, amelyen a volt miniszter arról beszél, hogy „Rogánék” kihúzatták magukat a vádiratból.

Ehhez kapcsolódóan: Magyar Péter hangfelvétele: Rogánék kihúzatták magukat az ügyészségi iratokból

Az biztos, hogy az ügyészség mindössze másfél hónapot töltött nyomozással, mielőtt őrizetbe vették Schadlt.

Politikusok

A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete.
A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete. Egyes részeket az érintettek személyiségi jogainak védelmében kitakartunk

„A végrehajtói helyek kinevezésénél különböző listák és érdekek vannak” – olvasható az egyik tanúvallomásban. Több minisztériumi tanú is beszámolt arról, hogy láttak olyan listákat, amelyeken a pályázó végrehajtók neve mellett fideszes politikusok neve, monogramok szerepeltek – valószínűsíthetően az egyes pályázók patrónusát jelölve.

A nyomozás során találtak néhány hasonló dokumentumot. Ezeken az iratokon feltűnt Gelencsér Attila, Szatmáry Kristóf, Cseresnyés Péter vagy Csizi Péter fideszes országgyűlési képviselő neve is. A V. P. rövidítést a minisztériumi dolgozók Völner Pál monogramjaként értelmezték. Több másik monogram feloldása egyelőre nem ismert: Ko. Zs., M. L., L. T., R. T., B. T.

Az érintett fideszes politikusok részére elküldött megkeresésünkre egyben válaszolt a Fidesz-frakció sajtóosztálya. A válasz szerint „a nyomozó hatóság minden szálat megvizsgált, az Ön által felvetettek alaptalanok, így nem is részei a vádiratnak”.

De a Szabad Európa által megismert nyomozati anyagban nem látszik, hogy az ügyészség kísérletet tett volna arra, hogy utánajárjon ezeknek a szálaknak, és kiderítse, hogy a politikai jótevők puszta szívjóságból támogattak-e egyes pályázókat, vagy netán kaptak valamit cserébe.

A Schadl hálózatába tartozó végrehajtók a nyomozás adatai szerint jellemzően úgy intézték a visszaosztást, hogy készpénzben kivették az osztalékukat a bankból, amit aztán elküldtek egy-két közvetítőn – például az MBVK-elnök sofőrjén – keresztül. Egy további, tipikus pénzügyi kapcsolat volt, hogy egyes végrehajtói irodák a Schadl érdekeltségébe tartozó ingatlanokban béreltek irodát.

A rendszer működésére rálátó forrásunk szerint a Schadlhoz tartozó, hálózatba szervezett kinevezettekhez képest a különféle patrónusokhoz tartozó politikai kliensek esetében változatosabb, „hogyan és milyen formában hálásak a védőszentjüknek”.

A végrehajtó osztalékban kiveszi az éves nyereségét jelentő tíz- vagy százmilliókat, onnantól az övé, azt csinál vele, amit akar. Akár a jótevője kezébe is nyomhatja, befizetheti valamilyen alapítványba, vagy csinálhat bármit, amiben korábban megegyeztek. „Ezek szóbeli egyezségek, nem írják le papírra – mondta a forrás. – Nehéz kézzelfoghatóan bizonyítani.”

Vagyis az ügyészség leállította Schadl Györgyöt és a neki adózó végrehajtók csapatát, de a rendelkezésünkre álló nyomozati iratok alapján úgy tűnik, hogy felderítetlenül és érintetlenül hagyta a végrehajtói kar berkein belül hasonló elvek és módszerek mentén működő politikai patronázshálózatot.

Földik

Miközben az IM-ben a dolgozók a Varga Judit miniszter és K. Eszter újdonsült végrehajtó közötti vélt rokoni kapcsolatról pletykáltak, addig néhány száz kilométerre keletebbre és a végrehajtók zárt társadalmában egészen más hír terjedt ugyanerről a két emberről.

Egy kelet-magyarországi, végrehajtói dolgokra rálátással bíró forrás arról számolt be a Szabad Európának, hogy ő is hallott a K. és Varga közötti patrónusi nexusról rebesgetni. Csakhogy abban a történetben, amellyel ő találkozott, a két nőt nem vérségi kötelékek, hanem sportbarátság fűzi össze: annak idején állítólag együtt kosárlabdáztak Miskolcon.

A Szabad Európának ezt a kosárlabdás történetet sem sikerült igazolnia, Miskolc ugyanakkor tényleg közös pont a két életrajzban.

Varga Judit a miskolci egyetemi klub (MEAFC) kosárlabdacsarnokában 2020-ban
Varga Judit a miskolci egyetemi klub (MEAFC) kosárlabdacsarnokában 2020-ban

A 43 éves Varga és a 37 éves K. egyaránt a borsodi megyeszékhelyen nőtt fel. Varga az Avasi gimi német két tannyelvű osztályába járt, K. a belvárosi Földesbe. Hétévnyi eltéréssel mindketten a Miskolci Egyetemen diplomáztak jogászként. Varga tanulmányai alatt az egyetem csapatában kosárlabdázott, K. hasonló tevékenységéről nem tudni.

Varga további pályafutása közismert. Budapesti jogászévei alatt Gulyás Gergely mutatta be későbbi férjének, Magyar Péternek. A pár Brüsszelbe költözött. Magyar, akivel végül 2021-ben váltak el, Brüsszelben a magyar kormány tisztviselőjeként, míg Varga a fideszes Áder János akkori EP-képviselő mellett dolgozott. 2018-ban hazaköltözött. Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára Áder előbb a Miniszterelnökség államtitkárának, majd 2019 júliusában igazságügy-miniszternek nevezte ki.

Az egyetem után K. a családi áruszállító cég, a Bükk Transzport Kft. ügyvezetőjeként dolgozott. A vállalat többségi tulajdonosa K. édesanyja. K. Eszter és egy másik közeli családtagja húsz-húsz százalékban érdekelt.

K.-t és rokonait a családi örömök sem kerülték el. K. Eszter 2020 nyarán házasodott. A már említett közeli családtag egy évvel később vette el kedvesét, a magyar válogatott kosárlabdázó Andreát (a kosárlabdázót cikkünkben személyiségi jogainak védelmében álnéven említjük). A debreceni születésű Andrea a 2010-es évek második felében igazolt a DVTK-hoz Miskolcra, ahol rövidesen összejött K. közeli családtagjával.

Míg a K. Eszter és Varga Judit sportbarátságára vonatkozó pletykának kétséges a valóságtartalma – hiszen nem tudni arról, hogy a végrehajtó valaha is kosárlabdázott volna –, Andrea kétségkívül a legmagasabb szinten űzi a sportágat. A volt igazságügy-minisztertől K. Eszterig tehát nem lehet egy lépésben eljutni, csak kettőben: egy kosárlabdázón és egy rokonsági nexuson keresztül.

Hárompontos

K. Eszter 2017-ben Takács Mihály miskolci végrehajtó irodájához igazolt végrehajtó-helyettesnek. 2019 tavaszán sikertelenül pályázta meg a miskolci önálló bírósági végrehajtói álláshelyet. Aztán valami történt.

2019 őszén K. megpályázta a hajdúszoboszlói álláshelyet. A korábban pályázott miskolci pozícióhoz és a párhuzamosan meghirdetett néhány más városhoz képest kevésbé pénzes hajdúsági város kiválasztásával K. új belátásról tett tanúbizonyságot.

Schadl Györgyék is gyakran „a pályázati helyek végéről válogattak az embereiknek, mivel ott még egy gyengébb pályázattal is el lehet érni, hogy valaki bekerüljön a felterjesztett nevek közé” – vallotta később az ügyészségen Petrik Béla.

2019. október 4-én Varga Juditnak olyan programja akadt, aminek nincs sok köze a hivatalos portfóliójához. Az igazságügyminiszter Debrecenbe utazott, hogy egy civil szervezet mellrák elleni figyelemfelhívó kampányában vegyen részt egy fideszes alpolgármester és más helyi notabilitások társaságában. Az esemény sztárvendége a helyi gyökerekkel rendelkező kosárlabdázó Andrea volt, akinek dedikált mezét jótékonysági árverésre bocsátották.

Tíz nappal azután, hogy Varga Judit és K. Eszter rokona Debrecenben találkozott, Schadl György iPhone-jával lefotózták azt az iratot, amelyen valaki egy tollal bekeretezte K. hajdúszoboszlói pályázatát. Ezt a telefont mint bűnjelet alig két év múlva lefoglalta a rendőrség, de K. már sínen volt.

A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete
A Schadl-ügy nyomozati iratának részlete. Egyes részeket az érintettek személyiségi jogainak védelmében kitakartunk

Az ügyészségen tett tanúvallomásában 2019. november 14-én az IM-ben tartott egyeztetés minisztériumi delegáltja bemutatta a megbeszélésről készült jegyzetét. „Ezen próbáltam követni a történéseket, és látszik, hogy magamnak már akkor jelöltem, hogy az adott helyre kit mondott Schadl György és dr. Petrik Béla, hogy kiknek kell nyerni – mondta a tanú. – Fonyódnál bekarikáztam a Nagy nevet, Zircnél N.-t, Hajdúszoboszlónál a K. nevet, Kisvárdánál a Gy. nevet.”

A felsorolt négy végrehajtóból egy – a fonyódi illetékességű Nagy Gábor – került a Schadl-ügyben a vádlottak padjára. A többieket, köztük K.-t nem gyanúsították meg semmivel. A nyomozó hatóság a rendelkezésünkre álló iratok alapján azt sem vizsgálta, hogy ha ez a három végrehajtó nem a Schadlnak adózó hálózatba tartozott, akkor mégis kinek a közbenjárására kaptak speciális figyelmet.

Idevágó nyomozati iratok, gyanúsítás és bírósági ítélet híján nem állíthatjuk, hogy ezek a végrehajtók, köztük K., elkövettek volna bármilyen bűncselekményt.

K.-t a pályázati eljárás végeztével kinevezésre terjesztették fel Vízkelety államtitkárnak.

Végrehajtás

2020 elején a K. nevét viselő, újonnan alapított végrehajtói iroda melegváltásban vette át a hajdúszoboszlói feladatokat a területen korábban illetékes végrehajtótól, aki 2019 végére végelszámolta a saját irodáját.

K. rövidesen nagy változásokat léptetett életbe – mondta egy forrás. „Egy hónapon belül kirúgott gyakorlatilag mindenkit a végrehajtó irodából, az irattári anyagot elvitte Miskolcra. Ottmaradt egy egyszobás irodában két jogásznő, K. meg Miskolcon csinálja Hajdúszoboszlónak a dolgait.”

A cégregiszterben le lehet követni K. irodájának helyváltoztatásait. Hajdúszoboszlón belül az iroda korábbi címéről, egy családi házból egy apartmanház földszintjére költözött. Miskolcon K.-ék előbb egy telephelyet létesítettek, aztán 2022 elején a telephely átköltözött egy másik épületbe. A társasházban más iroda is működik: itt érhető el a Borsod megyei mérnöki kamara.

Az új, földszinti ingatlan 112 négyzetméterével kétségtelenül alkalmas arra, hogy onnan végezzék a végrehajtói munka dandárját, a házigazda pedig a Bükk Transzport Kft. A miskolci irodát 2022 februárjában megvásárolta K.-ék családi cége, a végrehajtói iroda röviddel ezután költözött be.

A végrehajtói iroda által fizetett bérleti díj összegéig tehát K.-ék családi vállalkozásán keresztül közvetetten a közeli családtag, általa pedig kosárlabdázó hozzátartozója, Andrea is anyagilag érdekeltté vált K. Eszter végrehajtói irodájának működésében.

Végjáték

Varga Judit miniszterként több nyilvános rendezvényen is megfordult szülővárosában, 2020 nyarán pedig a Miskolci Egyetemet működtető alapítvány kuratóriumának elnökének nevezték ki. 2021 júniusában újabb itteni közéleti megbízatást vállalt: a miskolci Diósgyőr-Vasgyári Testgyakorlók Köre (DVTK) nagykövete lett a klub labdarúgócsapatát működtető cég ügyvezetőjének felkérésére. Noha Orbán Viktor uralma alatt Magyarországon a sport és a politika szorosan összefonódott, Varga szerepvállalása mégis különös, hiszen igazságügyi szakminiszterként távol álltak a sportügyek a portfoliójától.

A 2022-ben egyéni körzetben nem induló, a parlamentbe a Fidesz listájáról bejutó Vargának lokális politikai bázist sem kellett építenie Miskolcon, mint a saját választókerületében a Kisvárda focicsapatát patronáló Seszták Miklós volt miniszternek, és nem is klub- vagy sportági szakszövetség vezetőjeként vállalt felelősséget egy területért (mint az EP-képviselő Deutsch Tamás az MTK-nál vagy az építési miniszter Lázár János a teniszben).

A nagyköveti megbízatását kísérő sajtóközlemény szerint az motiválta a szerep elfogadására, hogy Varga „szívében mindig is Miskolc volt az a hely, ahova hazatér”.

2021 októberében Varga a diósgyőri női kosárlabdacsapat új otthona, a DVTK Aréna átadójára érkezett Miskolcra. A sportcsarnokot már az átadó napján használatba vette az Európa Kupában aktuális ellenfelét fogadó csapat. Az eseményről közzétett felvételeken látszik, hogy a bemelegítés már akkor is zajlott, amikor Varga még a videós stábnak nyilatkozott. A mérkőzésen Andrea is pályára lépett.

Varga Judit személyesen gratulál a DVTK Magyar Kupa-győztes női kosárlabdacsapatának 2022. február 25-én Miskolcon. Jobb oldalt előtérben Andrea. A nő arcát személyiségi jogainak védelmében felismerhetetlenné tettük
Varga Judit személyesen gratulál a DVTK Magyar Kupa-győztes női kosárlabdacsapatának 2022. február 25-én Miskolcon. Jobb oldalt előtérben Andrea. A nő arcát személyiségi jogainak védelmében felismerhetetlenné tettük

Andrea azokon a képeken is feltűnt, amelyek 2022 februárjában készültek az egy héttel korábban Magyar Kupa-győztes csapatról. Ekkor Varga Judit személyesen gratulált a DVTK női kosarasainak teljesítményéhez egy önálló rendezvény keretében.

További bizonyítékok híján csak azt tudjuk megállapítani, hogy Varga Judit és Andrea ebben az időszakban többször találkozott. Nem tudunk olyan állítást tenni, hogy beszéltek volna, és különösen nincsen a birtokunkban semmilyen arra utaló adat, hogy Andrea bármiféle közvetítői szerepet töltött volna be Varga és K. között. Ugyanakkor Varga DVTK-s nagyköveti ténykedése szokatlan módon éppen arra a területre koncentrált, és abban az időben, amelyen belül és amíg Andrea játékosként aktív volt.

A kosár mellett atletizáló, focis múlttal is rendelkező egykori igazságügy-miniszternek több sportágban van múltja. Varga három fiának kedvence a labdarúgás, de jéghokiban is kipróbálták magukat, a labdarúgásban és jégkorongban is élvonalbeli csapattal büszkélkedő DVTK nagyköveteként leginkább mégis a női kosárlabdacsapatot vette a szárnyai alá. Varga közösségi profiljain nem találtuk nyomát annak, hogy kilátogatott volna a labdarúgócsapat meccseire. A DVTK Jegesmedvék csapatát legalább egyszer megnézte, amikor Csíkszeredán jártak vendégként 2023-ban.

2022 nyarán Andrea családi okok miatt visszavonult az öt az öt elleni kosárlabdától. Varga Judit közösségi profiljain 2022 októberében posztolták az utolsó, a DVTK női kosarasaira vonatkozó posztot; ekkor egy korábban készült fotóval gratulált az Európa-ligába jutó csapatnak. Nem találtuk nyomát annak, hogy Andrea visszavonulása óta Varga a korábbi alkalmakhoz hasonlóan személyesen kereste volna fel a diósgyőri női kosarasokat.

Osztalék

A történet szereplői közül a miniszteri posztról tavaly távozó Varga országgyűlési képviselőként az idei fideszes EP-lista első helyének volt a várományosa egészen a közelmúltig, amikor elérték a kegyelmi ügy hullámai. Azóta lemondott országgyűlési képviselői megbízatásáról, nagy elérésű közéleti közösségi profiljai viszont még aktívak – legutoljára márciusban posztolt Magyar Péterrel kapcsolatban, akitől tavaly elvált.

Legújabb vagyonnyilatkozata szerint Vargának a Miskolci Egyetemhez tartozó Közép-európai Akadémián van megbízatása, és a politika világát sem hagyta el teljesen. Orbán Viktor egy interjúban nemrég arról beszélt, hogy „fölkészült, nagy tapasztalattal rendelkező, európai kitekintésű” politikusnak tartja Vargát, aki informálisan manapság is ad tanácsot neki.

K. Eszter ma is a hajdúszoboszlói központú illetékességi területen működő végrehajtó. 2020 és 2022 között a végrehajtói iroda összesen 164 millió forint tiszta profitot termelt. A végrehajtó 2021-ben az előző év teljes nyereségének számító 49 millió forintot, a rákövetkező esztendőben szintén a teljes profitot jelentő 65 millió forintot vett fel osztalékként. 2023-ban K. Eszter a nyereségből 21 millió forintot a cégben hagyott, míg harmincmillió forintot kivett osztalékként.

K.-tól nem kaptunk választ arra a kérdésünkre, hogy mire költötte a három év alatt osztalékként kivett 143 millió forintot.

Nem szeretné, megtagadja, nem válaszol

K. Eszternek jeleztük a végrehajtói irodájának telefonját felvevő munkatársán keresztül, hogy beszélni szeretnénk vele Varga Judithoz fűződő állítólagos kapcsolatáról. K. közeli rokonát szintén telefonon értük el; azt mondta, hogy „nem szeretné” megadni a végrehajtó közvetlen elérhetőségét. K. részére végül egy céges e-mail-címen keresztül küldtünk részletes kérdéseket, amelyekre nem kaptunk választ.

Andreának címzett kérdéseinket férje céges elérhetőségére juttattuk el, ezekre sem kaptunk választ.

Munkatársunk februárban véletlenül futott össze Varga Judittal egy budapesti bevásárlóközpont előtt. Varga láthatóan magántermészetű elfoglaltsága miatt azt kértük, jelölje meg, hogy milyen módon tudjuk később elérni. A volt igazságügy-miniszter ezt megtagadta. Egy közösségi médiás profilján keresztül küldtünk neki részletes kérdéseket, amelyekre mindeddig nem érkezett válasz.

  • 16x9 Image

    Sarkadi Nagy Márton

    Sarkadi Nagy Márton a Szabad Európa külsős munkatársa. Oknyomozó újságíróként korábban az Organized Crime and Corruption Reporting Project és a VSquare nemzetközi újságírói együttműködés projektjeiben dolgozott, valamint az Átlátszónál és több más magyar médiumnál.

XS
SM
MD
LG