Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

„Mindenkit visznek” – az orosz területeken egyre intenzívebb a toborzás


Orosz újoncok egy katonai toborzóközpontban a Don-menti Rosztovban. (archív fotó)
Orosz újoncok egy katonai toborzóközpontban a Don-menti Rosztovban. (archív fotó)

Az orosz férfiak toborzása az ukrajnai háborúba egyre intenzívebb az ország számos régiójában, az aláírási bónuszok és egyéb ösztönzők pedig rekordot döntenek egyes helyeken.

A szibériai térségekben, például az Irkutszki és a Novoszibirszki területen a helyi hatóságok agresszíven erőltetik a potenciális önkéntesek szerződéskötését a hadsereggel. Az újoncok és a hivatalos reklámkampányok szerint az aláírási bónuszok egyes helyeken meghaladják az éves átlagfizetést.

Szergej, aki valódi neve elhallgatását kérte, és nem árulta el azt sem, hogy melyik Irkutszk környéki településen él, azt mondta, hogy amikor megjelent egy toborzó irodában, azonnal egy szobába vezették, és átadtak egy brosúrát, amelynek "egy nagy, piros szám" állt az elején: 1,4 millió rubel (több, mint 6 millió forint).

„Állítólag annyit fizetnek azért, hogy meghalj. Vagy hogy ölj. Attól függ, hogyan sikerül, gondolom” – mondta a Szabad Európa Siberia Realities szerkesztőségének.

Az orosz tisztviselők 2022 óta nem hoztak nyilvánosságra adatot a veszteségeikről, de nyugati becslések szerint a teljeskörű invázió 2022 februári kezdete óta elesett vagy megsebesült orosz katonák száma meghaladja a 790 ezret.

A veszteségek zöme az orosz parancsnokok által alkalmazott harctéri taktikák eredménye: a gyalogsági támadásoké a frontvonalon, hol gyalogosan, hol motorkerékpáron az ukrán védelem legyűrésére.

Rendkívül magas bérek és juttatások

Az állomány pótlása érdekében a hatóságok rendkívül magas bérekre és juttatásokra támaszkodhatnak, hogy önkénteseket csábítsanak az ukrajnai harcokhoz. Az aláírási bónuszok általában szövetségi és helyi kifizetésekből állnak össze.

A moszkvai hatóságok annak érdekében is nyomást gyakorolnak a regionális vezetőkre, hogy teljesítsék az új önkéntesek számát előíró kvótát.

Iszkitimben, a szibériai Novoszibirszk városához közeli településen egy nő, aki azt kérte, hogy hívjuk Galinának, azt mondta: az unokaöccse nevében kereste fel a helyi toborzó irodát, akit korábban egészségügyi okok miatt elutasítottak.

Azt mondta, a toborzó arra igyekezett rávenni, hogy vigye be a fiút a toborzó irodába – ne csak a brosúrákat adja át neki.

„Azt mondtam neki, hogy meggondolom” – mondta. "Visznek mindenkit."

'Már az első héten meghalhatsz'

Mint mondja, a tisztviselők 1,2 millió rubel aláírási bónuszt (5,25 millió forint) ajánlanak fel, de felhívják a figyelmet a háborúban vívott harcokért kapott havi fizetségre is: ez 210 000 rubeltől (921 000 forint) kezdődik.

"Aztán folyamatosan újabb számokat adnak hozzá, hogy olyan jól hangozzék, mint 2024 végén. Ne törődj azzal, hogy már az első héten meghalhatsz."

Galina azt mondja, hogy azon a napon, amikor nemrégiben ott járt, két másik férfi is volt a toborzó központban. Az egyikük "harcban eltűnt" bizonyítványt kért egy rokonának, a másik pedig a 24 éves fia halotti anyakönyvi kivonatát akarta megkapni, hogy igényelhesse a haláleseti segélyt, de nem volt megfelelő bizonyítéka arra, hogy a fiú elesett.

"Azt mondta nekem: 'Persze hogy szomorúak vagyunk a fiunk miatt. Nem adott nekünk unokákat. De most megjavíttathatjuk a házat, és vehetünk egy új autót'."

"Ennyit ér egy élet – még a saját családjának is. Nem tudom, lehet, hogy csak értelmet keresett annak, ami történt. Talán csak így tud megbirkózni vele" - mondja Galina.

Egyes szakértők szerint az aláírási bónuszok, a fizetések és a juttatások folyamatos növekedése annak a bizonyítéka, hogy a hatóságoknak nehézségeket okoz elegendő újoncot előteremteni a háború folytatásához.

Jekatyerinburgban, az Urál-hegység egyik nagyvárosában egy magát Alekszandrának nevező nő nemrég felkeresett egy helyi toborzó irodát, és látta, hogy egy 60 év körüli férfit orvosi alkalmassági vizsgálatra küldtek.

„Azt mondta, közölték vele, hogy ez 'csak formalitás' lesz” – mesélte.

Az ő rokonának gondjai voltak a szívével és röviddel ezelőtt egy pszichiátriai intézetben is ápolták.

„Azt mondták, ez nem probléma. És emlékeztettek a március közepén bejelentett bónuszkifizetésekre. Úgy tűnik, mintha zöld utat kaptak volna ahhoz, hogy bárkit besorozzanak.”

„Megkérdeztem: 'Tényleg szerződnek le emberek?' mondta a Szabad Európának. A toborzó azt válaszolta: "Igen. A szerződésszámok jók, főleg azóta, hogy 2 és félszeresére növelték a zsoldot."

XS
SM
MD
LG