Donald Trump amerikai elnök súlyos vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára és Kínára, a fentanilcsempészetet említve az okok között. A kábítószerként használt anyag évente több tízezer amerikai állampolgárt öl meg. De mi is ez pontosan? És kapható-e Magyarországon?
Fentanil: a szó tizenkétszer szerepel Donald Trump amerikai elnök szombaton aláírt végrehajtási rendeletében, amely rendkívüli vámokat vetett ki az Egyesült Államokba Mexikóból, Kanadából és Kínából importált árukra – az első kettő esetében 25, a harmadikéban pedig tíz százalékot.
Trump azzal indokolta döntését, hogy nyomást kell gyakorolni az illegális bevándorlás és a gyilkos kábítószer-kereskedelem megállítása érdekében, amelyekért – mint mondta – Mexikó, Kanada és Kína a felelős. Az első számú drog pedig, amelyet végrehajtási rendeletében az Egyesült Államok nemzeti problémájaként említett, a fentanil.
- Kínával szemben az a vád, hogy nem teszi meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy „megállítsa a prekurzorok (vegyi anyagok, amelyekből kábítószert állítanak elő – a szerk.) áramlását egyes bűnügyi kartellekhez, valamint az országokon átívelő bűnszervezetek pénzmosását”.
- A Mexikó elleni vád az, hogy „biztos menedéket nyújt a kartelleknek olyan veszélyes kábítószerek előállításához és szállításához, amelyek több százezer amerikai halálát okozták túladagolás révén”.
- Kanadát azzal vádolják, hogy nem tesz intézkedéseket, hogy megakadályozza „a fentanil és a nitazén szintézisére laboratóriumokat üzemeltető mexikói kartellek növekvő jelenlétét Kanadában” – áll a rendeletben.
Válaszában mindhárom ország visszautasította a Trump-kormányzat vádjait.
A kínai kereskedelmi minisztérium arra az álláspontra helyezkedett, hogy Peking „támogatást nyújt az Egyesült Államoknak a fentanilkérdésben”, de végső soron „a fentanil Amerika problémája”. Claudia Sheinbaum mexikói elnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy korlátozza a kartelleket felfegyverző illegális fegyverkereskedelmet Mexikó felé, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök pedig visszautasította a Fehér Ház által idézett adatokat, és azt mondta, hogy az Egyesült Államokba kerülő fentanil kevesebb mint egy százaléka érkezik Kanadából.
Mi is az a fentanil?
A fentanil egy opiát, amelyet az orvostudományban fájdalomcsillapítóként használnak. A múlt században fejlesztették ki, hogy segítsen enyhíteni a rákbetegek fájdalmait. Mivel az előállítása nagyon olcsó, az elmúlt években egyre gyakrabban adják el illegális kábítószerként. Gyakran heroinnal, kokainnal vagy metamfetaminnal keverve árulják, a fentanil azonban ötvenszer erősebb, mint a heroin, és már egy kis adag is végzetes lehet belőle – írja az Associated Press. Túladagolása halálhoz vezet, mert gátolja a légzést.
Mekkora a probléma az Egyesült Államokban?
Az elmúlt évtizedben a fentanil gyors ütemben vált a legtöbb áldozatot szedő kábítószerré az Egyesült Államokban – állapítja meg ugyancsak az Associated Press az amerikai kábítószer-ellenőrzési hivatal (DEA) adataira hivatkozva. E szerint 2022-ben a túladagolásos halálesetek kétharmadát – szám szerint közel 74 ezret – szintetikus opioidok okozták, elsősorban a fentanil.
A drog 2014-ben kezdett feltünedezni az Egyesült Államok feketepiacán – írja a Reuters. Kezdetben postai úton szállították, főleg Kínából – egészen 2019-ig, amikor Peking az Egyesült Államok nyomására ellenőrzött anyaggá minősítette. Az amerikai postaszolgálat ezután fokozta a megfigyelést, többek között több nemzetközi küldemény elektronikus adatrögzítésével és a sötét weben végzett tranzakciók kivizsgálásával. Azóta mexikói bűnszervezetek vették át a piacot, és váltak a fentanil fő szállítóivá az Egyesült Államokba.
Jelen van a fentanil Magyarországon?
Magyarországon a fentanil visszaélés szempontjából nem létezik, nem okoz problémát. Amikor a heroin kiment az országból, mi voltunk talán az egyedüliek a térségben, ahol az intravénás szerhasználók nem fentanilra álltak át – mondta a Szabad Európának Zacher Gábor toxikológus. Hozzátette: szintetikus, csak laborban előállítható molekuláról van szó, amely nyolcvanszor erősebb a morfiumnál. A medicina elképzelhetetlen lenne a fájdalomcsillapításra használt fentanil nélkül, ugyanakkor létezik legalább 15-20 olyan fentanilszármazék, amelyet nem orvosi célra használnak, hanem visszaélnek velük.
A gyógyászatban használt fentaniltartalmú fájdalomcsillapítók bőrre helyezhető tapasz, tabletta, por vagy intravénásan adagolható oldat formájában elérhetők a patikákban. Zacher Gábor tapasztalata szerint ugyanakkor Magyarországon az orvosok ódzkodnak a felírásától, mert nagyon sok adminisztratív kötelezettséggel jár. A tapaszt – amelyet általában 72 óránként kell cserélni – rövid távra felírhatja ugyan a háziorvos, ahhoz azonban, hogy egy beteg fél éven át használhassa, szakorvosi javaslat kell.
A fentanilt általában mozgásszervi vagy daganatos megbetegedésben szenvedőknek írják fel. Függőséget okoz, két hónap alatt hozzá lehet szokni, akkor pedig emelni kell az adagot. „Ezekből a betegekből tulajdonképpen függőket nevelünk, de az életminőségük javul, fájdalommentessé válik, legalább annyira, hogy el tudják magukat látni” – tette hozzá. Zacher Gábor hangsúlyozta: éppen azért, mert kialakul a függőség, nem lehet hirtelen megvonni a szervezettől.