Minden vidéki mentőápolónak és sofőrnek két-három havonta egy napot a fővárosban kell majd dolgoznia az emberhiány miatt. Reggel 7-re kell Budapesten lenniük, 9-kor kezdik meg 16 órás szolgálatukat, különpénzt nem kapnak. Budapesten történik a riasztások több mint harmada, viszont a fővárosban magasabbak az átlagbérek.
Budapesten nagyon sok a riasztás és kevés a mentős, ezért minden vidéki mentőápolónak és sofőrnek két-három havonta egy alkalommal Budapesten kell dolgoznia – derült ki egy Hadházy Ákos független képviselő által megosztott belsős körlevélből.
Korábban is előfordult alkalmi átvezénylés, ebben az az újdonság, hogy
minden érintett beosztásába bekerül a budapesti munkavégzés.
Ehhez kapcsolódóan: Méltatlan körülményekre és túlhajszoltságra panaszkodnak a Budapestre vezényelt vidéki mentősök
Az új rendszer március-áprilistól indul – ezt Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője árulta el a Telex kérdésére. Szerinte vidékről csak a személyzet utazik a fővárosba, az adott állomásokon kapnak mentőautót. A mentősök szolgálati autóval utazhatnak Budapestre, ott veszik fel a mentőgépkocsit, a műszak lejártával pedig szolgálati autóval utazhatnak haza.
A nyilvánosságra került körlevélből kiderült, hogy a vidéki mentősöknek két órával a műszak megkezdése előtt,
reggel 7-kor már Budapesten kell lenniük, 9-kor kezdik meg 16 órás szolgálatukat.
Ha ez lejárt, még vissza kell vinniük a mentőautót az állomásra, utána indulhatnak haza. Győrfi Pál kérdésre elmondta: nem feltétlenül fogják elvárni, hogy akár több órát autózzanak haza, alhatnak egyes budapesti mentőállomásokon is az átvezényelt munkavállalók.
A szóvivő kérdésre elismerte, hogy
pótlék ezért nem fog járni,
az érintettek számára a melegétkeztetést még tervezik kialakítani. A körlevélből egyébként kiderült az is, hogy a budapesti főorvosok eddig jellemzően jóindulatúan álltak ahhoz is, hogy a mentősök étkezési szünetet kérjenek, és megegyék a hozott ebédjüket a bázisállomásukon.
A Telex idézi azt is, hogy Győrfi Pál egy hete a TRádiónak adott interjúban elmondta, hogy folyamatosan nő a mentők esetszáma, 2024 végén már naponta 3800 körül volt országosan. Ebből körülbelül napi 1300-1400 a fővárosban van, tehát arányosan messze itt van a legtöbb feladat.
A szóvivő arról is beszélt, hogy jogos felvetés lenne, hogy keressenek új munkaerőt az OMSZ-hez Budapesten, a mentőszolgálat próbálkozik is ezzel. Csakhogy a fővárosban a jelenlegi feltételek mellett nehezen találnak embert.
A KSH legfrissebb adatai szerint Budapesten messze magasabb volt az átlagbér, mint az ország bármely más részén a tavalyi év első három negyedévében. A XI. kerületben is csaknem másfélszer akkora volt, mint Debrecenben, és átlagosan majdnem kétszer annyi, mint Szigetváron.
Másfél éve egy belső vizsgálat nyomán egyébként az derült ki, hogy az emberhiány miatt a Budapesten és a Pest megyében élők helyzete messze a legrosszabb, ha mentőautóra van szükségük. Erről alább olvashat.