Luxus-felhőkarcolók épülhetnek Budapesten, miután az állam megállapodott az arab befektetőkkel. Ötezermilliárd forintos építkezés kezdődhet, a kormány nagy lehetőséget lát a beruházásban. Karácsony Gergely főpolgármester ugyanakkor „nettó hazaárulásnak” nevezte a szerződés aláírását.
Elhárult az utolsó akadály is a mini-Dubajként elhíresült beruházás előtt, miután a magyar állam és az Eagle Hills-csoport aláírta az ingatlan-adásvételi szerződést. Az építkezés Budapesten a rákosrendezői vasúti területen fog megvalósulni. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint a szerződést már négy napja aláírták; nem mini-Dubaj, hanem Grand Budapest néven fut majd. A megállapodás értelmében az Egyesült Arab Emírségekből érkező befektető tizenkétmilliárd eurós, azaz közel ötezermilliárd forintnyi beruházást valósít meg.
Azért terjedt el a közbeszédben a mini-Dubaj elnevezés a Budapest szívében, a Hősök tere mögött elterülő terület hasznosításával kapcsolatban, mert a beruházó a dubaji Burdzs Kalifát, a világ legmagasabb épületét is építtető Mohamed Alabbar lenne, aki nemcsak egy 220-240 méter magas tornyot építene Rákosrendezőre, de egy kisebb Dubaj-szerű negyedet is irodablokkokkal és luxuslakásokkal.
Ehhez kapcsolódóan: Ezermilliárdokból kifényesített rozsdaövezet – tényfeltáró műsorunk a témában
Az NGM közleménye szerint az érintett területrészek kijelölése a MÁV Zrt. igényeinek megfelelően valósult meg, aminek alapján Rákosrendező területéből mintegy 85 hektárnyi területet értékesített az állam nettó 50,9 milliárd forintos vételáron. Az új tulajdonos feladata lesz a terület beruházási tevékenységhez szükséges előkészítése, a hulladékok elszállítása és a környezeti kármentesítés elvégzése is.
A kormányzati döntésnek megfelelően az Eagle Hills a vételárat három ütemben fizeti meg. A fejlesztő az első vételárrészlet megfizetése után tulajdonjogot szerez a terület felett annak érdekében, hogy el tudja kezdeni a fejlesztéseket. A második vételárrész megfizetésének feltétele a fejlesztés sikeres megvalósításához szükséges jogalkotási intézkedések megtétele, többek
között a vonatkozó építésügyi előírások felülvizsgálata, módosítása, a beruházás kiemelt jelentőségű beruházássá minősítése, valamint a szükséges telekalakítások lefolytatása.
Ehhez kapcsolódóan: Nincs pénz, veszélyes hulladékkal szennyezett Rákosrendezőt kap a pénzéért cserébe a mini-Dubaj építtetője
Az utolsó vételárrész megfizetésének feltétele a megállapodás szerinti, mintegy nyolcszázmillió eurónyi állami infrastruktúra-fejlesztés megvalósítása. Ennek keretében gyalogos- és vasút feletti közúti felüljáró, vasútipálya-fejlesztés, az M1-es metró meghosszabbítása, kerékpárút és gyalogút megépítése, valamint a vasúti pálya befedése valósulhat meg oly módon, hogy felette egy park legyen kialakítható.
A minisztérium szerint a szerződés lezárására legkésőbb 2039. március 13-ig kerül sor, ami után a fejlesztő köteles kifizetni a terület teljes (inflációval növelt) vételárát.
A nemzetközi megállapodásban az Egyesült Arab Emírségek vállalta, hogy legalább ötmilliárd eurónyi beruházást hajt végre az érintett ingatlanokon, létrehozva ezzel egy új, modern városrészt. Az Eagle Hills által bemutatott elképzelések alapján a terület egyes részein 250 és 500 méter magasságú épületek is elhelyezhetők.
A terület kiürítése már tavaly márciusban megkezdődött. Ahogy az RTL beszámolt róla, több család harminc napot kapott a kiköltözésre Zuglóban, miután a MÁV felmondta a bérleti szerződésüket. Vannak, akik már három évtizede laknak a vasúttársaság szolgálati lakásában, és fogalmuk sincs, hova költözhetnének. A beruházást rengeteg kritika érte, mivel alig tudni valamit a tervekről, vagyis arról, hogy mi épül a területen. Egy hasonló projekt a szerb fővárosban, Belgrádban is zajlik, az eredmények felemásak.
Ehhez kapcsolódóan: Belgrádban lassan elkészül az ottani mini-Dubaj – ez várhat Budapestre
Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője is éles kritikákat fogalmazott meg a beruházással kapcsolatban. Karácsony Gergely arról írt Facebook-oldalán, hogy „ez nettó hazaárulás”. A főpolgármester szerint megfizethetetlen luxus-felhőkarcolók helyett megfizethető lakások építésére, zöldítésre lenne szükség Rákosrendezőn. „Pont úgy, ahogy a dubaji milliárdosok érkezése előtt ez a kormány is tervezte. Mi ragaszkodunk a Parkváros-koncepcióhoz” – hangsúlyozta.
Karácsony szerint a kormány kiárusította Budapest egyik aranytartalékát egy arab befektetőnek, ugyanannak, aki már tönkretette Belgrád hasonló területét. „A befektetőnek és ezek szerint a kormánynak is a profit az első. Nekünk pedig az otthonunk, Budapest” – tette hozzá.
Vitézy Dávid arról írt Facebookon, hogy a magyar állam Rákosrendező teljes területét átadta az Egyesült Arab Emírségek uralkodója által kijelölt befektetőnek. „Így kerül bármiféle közérdekű előírás és városfejlesztési garancia nélkül magánkézbe a főváros fejlesztésének aranytartaléka – tette hozzá. Szerinte a kormány felpörgette Budapest végkiárusítását. – Rákosrendező eladva, következnek a pályaudvarok és a fejlesztési területeik. – Szerinte a legnagyobb baj a projekttel az, hogy a beruházó azt épít, amit akar, mert a parlament által elfogadott törvény egyből nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá nyilvánította a területet. – Gyakorlatilag egy fél kerület mostantól egy másik ország irányítása és felügyelete alatt áll Budapesten.”