Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Megalázóan bántak a tartalékos katonanővel, aki máig nem tudott szabályosan leszerelni


Ilona nagy reményekkel csatlakozott az önkéntes területvédelmi erőkhöz, de ma már azt mondja: nagyot csalódott abban, ahogy a honvédségnél bántak vele. Főnöke nem csak megalázta mások előtt, jogi kellemetlenséget is okozott neki, majd ezek után máig nem tudott szabályosan leszerelni.

„Több, mint két év önkéntes szolgálat után ott tartunk, hogy egy a kollégáim által Messengeren átküldött képernyő fotóból kellett megtudnom, hogy egy alá nem írt leszerelési parancsot állítottak ki a nevemre, miközben velem senki nem hajlandó szóba állni érdemben a Magyar Honvédségnél. Ezt nagyon felháborítónak tartom” – mondta lapunknak Ilona (a valódi nevét kérésére nem közöljük), aki Böröndi Gáborhoz, a honvéd vezérkar főnökéhez fordult most igazáért.

Az édesanya 2023-ban döntött úgy, hogy önkéntes tartalékos katona lesz, mert mindig érdekelte a honvédség, és szerette volna a hazáját szolgálni. Ő pont az az elkötelezett állampolgár, akit minden honvédelmi toborzókampány megcéloz azért, hogy feltöltsék a honvédség önkéntes tartalékos állományát. Az alapkiképzés után Szolnokra, a Magyar Honvédség Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezredéhez, a 68. zászlóaljhoz került, főhadnagyi rangban. Az első gondok hamar jelentkeztek: gyakran nem kapott meg fontos információkat a szolgálatával, beosztásaival kapcsolatban, emiatt kellemetlen helyzetbe került, mert nem tudott időben megjelenni ott, ahol kellett volna.

„Valaki lefeküdt az elöljárójával”

Ennél súlyosabb volt, amikor egy állománygyűlésen a zászlóalj egyik vezetője arról kezdett beszélni, hogy tudomása szerint „egy főhadnagy nő lefeküdt az egyik elöljárójával azért, hogy ebbe a rangba kerülhessen”. „Nagyon kellemetlen volt, mert bár az illető a nevemet nem mondta ki, de én voltam az egyetlen főhadnagyi beosztású tartalékos katona a teremben, így mindenki úgy érezhette, hogy rám gondolt” – mondta lapunknak Ilona, aki szerint teljesen alaptalan volt a feltételezés. (Ez az eset ilyen részletesen leírva ugyanakkor nem szerepel a katonanő által Böröndi Gábornak küldött levélben, és korábban Ilona közvetlen elöljárói előtt sem volt ismert - a szerk.)

Ilona elvált a férjétől, közös gyermeküket felváltva nevelik. Emiatt előre jelezte, hogy minden második hétvégén nem tud szolgálatot vállalni, mert a gyermekével van – amire egyébként bírósági határozat is kötelezi. „Ehhez képest két alkalommal is beosztottak ilyen hétvégékre, amit ráadásul a volt férjem meg is próbált felhasználni ellenem a bíróságon. Amikor szóltam emiatt, a parancsnokom csak annyit mondott, hogy döntsem el: katonáskodás, vagy gyermeknevelés. Majd, amikor megláttam, hogy harmadik alkalommal is ilyen hétvégére osztanak be, kértem az áthelyezésemet Szolnokról” – mondta.

Ehhez kapcsolódóan: Böröndi Gábor vezérkari főnök intézkedett a zaklatással vádolt honvédparancsnok eltávolításáról áldozata közeléből.

150 kilométer utazás fölöslegesen

Az áthelyezést még olyan esetek is megelőzték, hogy a hétvégi beosztásait nem kompenzálták pihenőnappal, pedig ez a törvény szerint járt volna neki. Egy alkalommal egy táppénzes papírt akart leadni, de a dokumentumon nem szerepelt az úgynevezett BNO-kód. (A „betegségek nemzetközi osztályozása” szerinti kód – a szerk.) „Az ügyintéző, akinek a papírt leadtam, simán megnézhette volna ott helyben a számítógépen. Ehelyett arra köteleztek, hogy menjek vissza az orvoshoz, és vele írassam rá. Emiatt ki kellett vennem teljesen fölöslegesen egy szabadnapot, és saját költségemen utaznom 150 kilométert” – mesélte.

A kérelme nyomán Gödöllőre helyezték a Vitéz Reviczky László 1. Területvédelmi Ezredhez. Itt végre úgy érezte, szakmailag és emberileg is elismerik a főnökei. Emiatt, és mert szerette, amit csinál, jó pár túlórát is bevállalt. Ehhez képest derült égből villámcsapásként érte a hír tavaly decemberben, hogy nem hosszabbítják meg a szerződését.

„Szomorú voltam, de bíztam benne, hogy egyszer lehetek még tartalékos katona. A parancsnokom ráhatására beadtam egy passziválási kérelmet. Ez azt jelenti, hogy ugyan a gyakorlatban nem vagyok tartalékos katona, de fennmarad a szolgálati jogviszonyom. Később be is hívtak volna egy másik beosztásba, de aztán ebből sem lett semmi. Kiderült, hogy amikor ez az elöljáróim tudomására jutott Gödöllőn, gyorsan leszereltek” – mondta Ilona.

Ehhez kapcsolódóan: újabb részletek az újdörögdi tragikus hadgyakorlatról.

Sem nem közös, sem nem megegyezés

Az ügy itt egy abszurd fordulatot vett, a gödöllői leszerelési parancson ugyanis az szerepel, hogy az közös megegyezéssel történt – csakhogy ehhez Ilonának is alá kellett volna írnia a dokumentumot, ehhez képest azon csak egy eljáró törzsőrmester szignója szerepel. „Az egészről úgy szereztem egyáltalán tudomást, hogy egy kollégám átküldött Messengeren egy képernyőfotót a paranccsal. Akkor már hetek óta hívogattam a honvédség call centerét, de telefonon semmilyen információt nem adtak”. Ráadásul, mivel 15 napon belül nem készült el a dokumentum, Ilona álláskeresési támogatásért sem folyamodhatott.

Ilona ezek után Drót László tábornokhoz, az Területvédelmi Erők Parancsnoksága parancsnokához fordult. Kiderült, hogy panaszát ahhoz a 1. számú területvédelmi ezredhez küldték el kivizsgálásra, ahol éppen az érintett parancsnokok is szolgálnak, és ahol a vélhetően szabálytalan leszerelési próbálkozás történt. „Ez is nagyon abszurd, most Gödöllőn az elöljáróimnak elvileg önmaguk ügyében kell vizsgálatot folytatniuk a jogtalan leszerelésem miatt” – mondta Ilona, aki azt is elmesélte, hogy bár a honvédség szerint leszerelték, és nincs állományban, valójában még az egyenruháját és a felszerelését sem tudta leadni, azt ugyanis soha, senki nem kérte tőle, amikor pedig erről érdeklődött, ugyancsak nem kapott választ.

Most, mint írtuk, közvetlenül Böröndi Gábor vezérőrnagyhoz fordult. „A legrosszabb, hogy nem egyedül kerültem ilyen helyzetbe. Tudomásom van róla, hogy másokkal is ilyen abszurd és megalázó módon bántak az elöljáróik a tartalékosoknál, és emiatt többen leszereltek már” – mondta Ilona. Információink szerint a vezérkari főnökhöz megérkezett Ilona levele, és az ügyet érdemben ki fogják vizsgálni.

Az ügyben kerestük a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályát is, válaszaikat közölni fogjuk.

  • 16x9 Image

    Kósa András

    Kósa András a Szabad Európa főmunkatársa. 2001 óta újságíró, az elmúlt bő húsz évben volt a Magyar Hírlap, a Magyar Nemzet, a Hír Televízió és a Népszava munkatársa. Ezenkívül dolgozott a hvg.hu politika rovatának vezetőjeként és a tulajdonosok által 2022 augusztusában megszüntetett azonnali.hu főszerkesztőjeként is.

XS
SM
MD
LG