Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Megadták az új debreceni akkugyár engedélyét, majd a kormányhivatal leszedte a hirdetményt


A kínai tulajdonú EVE Power akkumulátorgyár tervezett üzeme Debrecenben
A kínai tulajdonú EVE Power akkumulátorgyár tervezett üzeme Debrecenben

Az engedélyezés nem felel meg a Magyarország által is elfogadott aarhusi egyezménynek, és a hatóság eljárása miatt sérül az érintettek információszabadsághoz fűződő joga – jelentette ki a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a tervezett kínai EVE Power üzemre vonatkozó eljárás kapcsán. A Mikepércsi Anyák szerint a kormányhivatal elvette a jogi reagálás lehetőségét a civil szervezetektől, a lakossági kérdésekre adott válaszaiknál pedig megúszásra játszottak.

Ahogy arról a Debreciner január 20-án elsőként beszámolt, a kínai EVE Power vállalat Debrecen északnyugati gazdasági övezetében, a BMW-gyár mellett épülő akkumulátorgyára már december 14-én megkapta az építési engedély kiadásához szükséges iparbiztonsági engedélyt. Ezt úgy tudtuk meg, hogy munkatársunk állampolgárként betekintést kért a vonatkozó döntésbe.

Az iparbiztonsági hatóságként eljáró hajdú-bihari kormányhivatal honlapján semmilyen hirdetményt nem találtunk az engedély megadásáról. Hogy miért nem, azt Aujeszky Nóra Ilonától, a Társaság a Szabadságjogokért munkatársától tudtuk meg. A szervezet a lakosság személyes jelenlétének kizárásával, online megtartott közmeghallgatások ügye miatt monitorozta az EVE Power gyárával kapcsolatos engedélyezést a kormányhivatal online felületén.

Itt épül majd az EVE Power akkumulátorüzeme
Itt épül majd az EVE Power akkumulátorüzeme

Egy napig volt elérhető az engedély

A jogvédők észrevették, hogy a hatóság hirdetményeket tett közzé az iparbiztonsági engedélyezésről. December 14-én, szombaton kikerült az online felületre egy azóta nem elérhető hirdetmény arról, hogy döntés született az iparbiztonsági eljárásban, aztán 18-án felkerült egy kijavító határozat, 19-én pedig egy hirdetmény az engedély megadásáról. Ez utóbbit mindössze egy napon keresztül jelenítették meg. A közzététellel kapcsolatos információkat a TASZ még időben lementette a kormányhivatal honlapjáról.

Naponta 31 millió köbméter szennyezett levegő

A kínai EVE Power egyike annak a hét akkumulátoripari beruházásnak, amelyeket eddig bejelentettek Debrecenben. Az akkumulátorgyár a tervek szerint a város Észak-Nyugati Gazdasági Övezetében, a BMW-gyár mellett épül fel, és a német autógyár beszállítója lesz. A kormányhivatal közlése szerint a Debrecenhez tartozó Józsa és Nagymacs városrész egyes lakott részei is beleesnek a hatásterületébe, egy kis szakaszon pedig még Hajdúböszörmény közigazgatási területét is érinti.

Az üzem évi 30 gigawattóra gyártókapacitással fog működni. A létesítményben négy műszakban, folyamatos munkarendben 1090 dolgozót terveznek foglalkoztatni, a gyárban egy időben jelen lévő személyek száma hatszáz körül lesz. A létesítményben 1025 tonna nikkel-kobalt-mangán-alumínium-lítium-oxidot (NCMA) fognak tárolni, amely veszélyes anyagnak számít. 168,6 tonna magzatkárosító hatású, súlyosan környezetszennyező NMP-oldószert is kezelni fognak.

A tervek szerint 2026-ban kezdik el a termelést. Ahogy a Debreciner korábban beszámolt róla, a Zöld Kör nevű civil szervezet számításai szerint a gyár működése közben naponta 31 millió köbméter szennyezett levegőt állít elő, amit a szél várhatóan a közeli lakott területek felé hord majd.

Aujeszky Nóra, a TASZ jogásza Balatonalmádiban 2024. május 10-én, a Balatoni Zöld Minimum program bemutatóján
Aujeszky Nóra, a TASZ jogásza Balatonalmádiban 2024. május 10-én, a Balatoni Zöld Minimum program bemutatóján

Naponta kell nézegetni a kormanyhivatalok.hu-t

Aujeszky Nóra Ilona úgy látja: a jelenlegi hatósági rendszerben külön erőfeszítést kell tenni annak érdekében, hogy valaki időben értesüljön a kiemelt beruházások – ilyenek a debreceni akkumulátorgyárak is – engedélyezési folyamatairól. Ehhez naponta kellene böngészni a kormanyhivatalok.hu Hajdú-Bihar megyei felületén a környezetvédelmi osztály hirdetményeinek listáját, de ott is csak arról értesülhet az ember, hogy a hatóság döntést hozott. Ahhoz, hogy megtudja, hogy mit tartalmaz a döntés, még egy lépést kell tennie: bemenni iratbetekintésre, ahogy a Debreciner munkatársa is tette. A TASZ szerint az ezekben az ügyekben érintett személyeknek és a környezetvédelmi szervezeteknek ügyfélként érdemes bejelentkezniük az eljárásokba.

Az EVE Power engedélyéről szóló hirdetmény mindössze egy napig tartó közzétételével, majd eltüntetésével a TASZ álláspontja szerint a hatóság olyan szűk közlési időkeretet szabott, amellyel sérti az érintett helyieknek az információszabadsághoz fűződő jogát, hiszen tényleg csak azok láthatták az engedélyt, akik azon az egy napon (karácsony előtt, december 19-én) ránéztek a kormányhivatal hirdetményeire.

A szervezet szerint mivel a perlési határidőket a hirdetmény közzétételének napja utáni ötödik naptól kell számolni, a december 19-én közzétett engedély esetében december 24-én indult, tehát január 23-án jár le. Ez azt jelenti, hogy elméletileg eddig lehet perelni az engedélyt.

„Azonban ha egy érintett helyi szeretné megtámadni, és csak most értesült róla, megpróbálhatja késve benyújtani a pert megindító keresetlevelet olyan igazolási kérelemmel, amiben hivatkozhat arra, hogy a hatóság által irreálisan szűkre szabott időkeret miatt nem volt módja időben tájékozódni a döntésről, ami méltányolható indok lehet a késve érkező kereset befogadására, különös tekintettel az információszabadsághoz való jogra és a társadalmi részvétel elvére, amelyekkel ellentétes a hatóság döntése” – mondta a TASZ munkatársa.

Kétszáz kérdésből ötvenháromra válaszoltak

Aujeszky Nóra Ilona megjegyezte: a Magyarország által is kihirdetett aarhusi egyezmény szerint minden állam törekszik biztosítani, hogy a tisztségviselők és a hatóságok segítséget nyújtsanak és útbaigazítást adjanak a nyilvánosságnak a környezeti információhoz való hozzáférésben, a környezeti döntéshozatalban való részvétel megkönnyítésében és az igazságszolgáltatás igénybevételében. „Az egyezmény értelmében a hatóságnak éppen meg kellene könnyítenie az eljárásairól szóló információk megismerhetőségét, transzparenssé és könnyen elérhetővé tenni a tudomásszerzést az engedélyezésekről. A jelenlegi hatósági engedélyezés nem felel meg az aarhusi kívánalmaknak: a kormányhivatali honlap jelenlegi formájában egyáltalán nem könnyű terep az információk megismerésére, különösen úgy, ha a hatóság még ilyen irreálisan rövid idő alatt el is tüntet egy engedély megadásáról szóló információt” – hangsúlyozta.

Közmeghallgatás – még személyes jelenléttel – Debrecenben a tervezett akkumulátorgyárról 2023. január 9-én
Közmeghallgatás – még személyes jelenléttel – Debrecenben a tervezett akkumulátorgyárról 2023. január 9-én

A Debreciner érdeklődésére Dobó Dénes, a Debreceni Törvényszék szóvivője január 22-én közölte: eddig nem érkezett a bíróságra keresetlevél sem az EVE Power akkumulátorgyár iparbiztonsági, sem egységes környezethasználati engedélyezési eljárásával kapcsolatban. Ez a hatósági döntés kihirdetésének körülményei alapján nem mondható meglepőnek.

Megkérdeztük a beruházás engedélyezéséről az akkumulátoripar ellen éppen nagyszabású tüntetésre készülő Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesületet is. A Debrecinernek eljuttatott válaszukban azt írják: mivel a hatósági döntések nyilvánosak, ezért teljességgel érthetetlennek tartják, miért nem tájékoztatták a közvéleményt arról, hogy az EVE Power megkapta a katasztrófavédelmi engedélyt. „Azzal, hogy titokban tartották, elvették a jogi reagálás lehetőségét a civil szervezetektől, hiszen a perbevitelhez szakértők kellenek, és a határozat áttekintése, amit lehetetlen a megmaradt egy-két nap alatt megvalósítani.”

A civilek szerint további kérdéseket vet fel, hogy a nyilvánosság által feltett több mint kétszáz kérdésből miért csak ötvenháromra adott választ az iparbiztonsági hatóság, és miért csak ők, a gyár képviselői és az önkormányzat miért nem. A Miakö egyesület válasza emlékeztetett arra, hogy a város Déli Gazdasági Övezetében épülő CATL akkumulátorgyár személyes közmeghallgatásán nemcsak a hatósághoz, hanem a gyár képviselőihez és a polgármesterhez is intéztek kérdéseket a jelenlévők, amelyekre válaszolniuk kellett. „Az EVE esetében ezt sem az önkormányzat, sem pedig a gyár képviselői nem tették meg, ezzel tovább üresítve a jogintézményt. Arról nem is beszélve, hogy a hatósági válaszok nagy része is semmitmondó, hiszen láthatóan nem a szakszerű, részletes tájékoztatás, az aggodalmak eloszlatása, hanem a megúszás, a feladat gyors elvégzése volt a céljuk.”

Milyen adatokkal dolgoztak a szakértők?

Bár az iparbiztonsági köz nélküli közmeghallgatáson több kérdés is érkezett arra vonatkozóan, hogyan, milyen módszerrel, milyen szoftverrel végzik a gyár várható hatásait bemutató modellszámításokat, a Miakö szerint senki nem tért még ki arra, hogy ezek a szoftverek a megrendelő igényei szerint manipulálhatók, hiszen a kimeneti adat a bemeneti adat milyenségen múlik. A civilek úgy vélik: ha a gyár – amely jelen esetben a megrendelő – azt szeretné, hogy legyen minimális a szennyező hatás vagy a veszélyek, és lehetőleg álljanak meg a gyárkerítésnél, ezt minden további nélkül meg tudják tenni a bemeneti adatok, vagyis a körülmények alakításával, megfelelő kiválogatásával. „A CATL és az EVE esetében is minimum vizsgálni kellene, hogy milyen adatokkal dolgoztak a szakértők, hogy ilyen, több mint érdekes eredmények születtek meg kimeneti hatásként. Főleg, hogy a Future of Debrecen óta tudjuk: egy lakossági kémény füstje akár húsz kilométerre is eljuttathatja a szennyezést, a káros anyagokat, de egy akkumulátorgyár szennyezése szinte csak a telekhatárig ér el.”

A Mikepércsi Anyák egyik tüntetése
A Mikepércsi Anyák egyik tüntetése

A Mikepércsi Anyák azt is elmondták: ők és más civil szervezetek is megpróbáltak ügyfélként bejelentkezni a katasztrófavédelmi engedélyezési eljárásba már a CATL engedélyeztetése során is, de minden szervezetet elutasítottak, mondván, ezekben az ügyekben nincs ügyféli joguk a környezetvédelmi szervezeteknek, mivel nem kell figyelembe venni a környezetvédelmi törvény adta lehetőséget. „A hatóság véleménye szerint csak az engedélykérő és – ha akar – az önkormányzat lehet ügyfél az eljárásban, senki más. Ezzel és a döntésről szóló hír egynapos megjelentetésével teljesen ellehetetlenítették a civilek munkáját” – summázták a helyzetet.

Az EVE Power akkumulátorgyár engedélyezésének és kihirdetésének körülményeit firtató kérdéseinkkel megkerestük a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalt is, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.

Frissítés - Megkapták az egységes környezethasználati engedélyt is

Cikkünk megjelenése előtt nem sokkal az EVE Power kiadott egy közleményt, amelyben a debreceni önkormányzati média szerint arról írnak, a kormányhivatal már az egységes környezethasználati engedélyt is megadta a gyár számára.

A közleményben leszögezik, nem készülnek szabálytalanságok elkövetésére.
„Azt viszont hangsúlyozni kívánjuk, hogy az EVE Power működését és
terveit érintő sajtóhírek egy része tévesen tükrözi vállalatunk céljait
és elköteleződését. Ha valóban mértéktelen károkozásra vagy
szabálytalanságok elkövetésére készülnénk, akkor biztosak lehetünk
abban, hogy sem a BMW, sem más neves vállalat nem választotta volna az
EVE Powert partneréül” –
érvelnek.

Tóth Tamás írása.
  • 16x9 Image

    debreciner.hu

    Ez a cikk a Szabad oldal kezdeményezésünk részeként jelent meg. Ebben az együttműködésben az ország független szerkesztőségeinek írásait, tartalmait vesszük át, hogy azok saját olvasóikon túl egy szélesebb nyilvánossághoz is eljussanak.

    debreciner.hu Debrecen és környékének híreit, eseményeit követi.

XS
SM
MD
LG