Cáfolja a kormány kétmillió feletti orvosi átlagbérről szóló állatásait a Magyar Orvosi Kamara (MOK). A szakmai szervezet szerint éppen Takács Péter egészségügyi államtitkár válaszleveléből derül ki, hogy az kormány állítása valótlan.
A MOK a kormány februárban indított széleskörű kampányára reagált, miután a szakmai szervezet kikérte Takács Péter egészségügyi államtitkártól a kétmilliós átlagbérről szóló adat forrását.
„Az államtitkár május 17-én keltezett válaszleveléből kiderült, hogy az orvosok átlagbéréről szóló állítás valótlan” – áll a MOK holnapján elérhető közleményben.
A szakmai szervezet számításai szerint a kétmillió forint feletti összeg ugyanis az orvosok egy kis részének összes állásából és a rendes munkaidőn felüli plusz munkájából – orvoshiány van –, a szakmai, veszélyességi és egyéb pótlékokból összeálló bruttó összeget jelenti, ennek pedig nincs köze az orvosok átlagbéréhez.
Azt írják, hogy az egészségügyi államtitkártól kapott adatokból a valódi orvosi átlagbér is kiszámolható, ez a MOK szerint:
heti 40 órás munkáért bruttó 1. 513. 606 forint, ami nettóban kb. 1 millió forintot jelent.
Ez az összeg is az elöregedett korfából adódik. A fiatal orvosok pályájuk első öt évében nettó 450-570 ezer forintot keresnek. A hétvégi és éjszakai ügyeleti munkáért orvosok órabére nettó 3000-6000 Ft.
Hiteles informálásra van szükség, mert propagandával nem lehet eredményesen felvenni a versenyt a külföldi állásajánlatokkal vagy a hazai magánszektorral – áll a MOK közleményében, amelyben olyan bér- és munkakörülmények megteremtését sürgetik, ami a lakosság számára biztosítja a megfelelő ellátáshoz szükséges orvosi – és szakdolgozói – létszámot.
Ehhez kapcsolódóan:Szabadságok az egészségügyben: kiadni nem tudják, továbbvinni nem lehet