Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Ligeti Miklós: Súlyosan kompromittálná az amerikai adminisztrációt, ha Rogán Antalt egy tollvonással leszednék a szankciós listáról


Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter nyilatkozik gazdasági bizottsági meghallgatása után a parlamentben 2023. november 14-én
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter nyilatkozik gazdasági bizottsági meghallgatása után a parlamentben 2023. november 14-én

Nem lesz elég egy telefon Trumpnak, hogy Rogán Antal lekerüljön a szankciós listáról, de lehetséges, hogy nem kell hozzá bírósági ítélet, hanem az új Trump-kormányzat saját hatáskörben is dönthet a törlésről – mondta Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója.

A budapesti amerikai nagykövet és az amerikai pénzügyminisztérium lapinformációk és szóbeszédek alapján állítja, hogy Rogán Antal korrupciós hálózatot épített ki, stratégiai szektorok felett vette át az irányítást, és a bevételből hasznot húz, vagy konkrét bizonyítékaik lehetnek, amelyekkel később előállhatnak?

Itt most úgy történt szankcionálás, hogy nem előzte meg garanciális vagy bírósági eljárás vagy olyan, bírótól független eljárás, ahol az eljárás alá vont és szankcióval fenyegetett személy valós időben előterjeszthette volna a maga bizonyítékait; a döntést megelőzően nem közölték vele a rá nézve terhelő adatokat, tehát ez egy diplomáciai, kormányzati döntés, nem igazságügyi. Az amerikai Magnyickij-törvény szerinti mechanizmust egyebek mellett akkor alkalmazzák, ha valaki a saját joghatósága alapján megúszhatja büntetlenül a korrupciót vagy a hatalommal való visszaélést, ha csődöt mond a honos állam igazságszolgáltatása. Nagyon bízom abban, hogy vannak konkrétumok a szankció kiszabása mögött, de nem kell nyomozáson, bírói, ügyészi eljáráson alapulniuk. Rogán Antallal szemben elrendelhették a szankciót azon az alapon is, ami nyilvános információkból tudható, hogy milyen furcsa kapcsolatban volt a letelepedésiállamkötvény-biznisszel, hogy miket művel az ő felügyelete, illetve irányítása alá tartozó kommunikációs hivatal és a koncessziós iroda.

Azt feltételezem, hogy állami, kormányzati szankcionálás nem történik pusztán anekdotikus bizonyítékok, tehát szóbeszéd és mendemonda alapján. Ilyenkor az lehet az eljárás, hogy diplomáciai, kormányzati eszközökkel próbálják kideríteni, cáfolni vagy igazolni a nyilvánosan elérhető információkban lévő gyanús körülményeket. Információt gyűjtenek, interjúkat készítenek, de nem zajlik bírói kontroll alatt futó büntető- vagy más igazságügyi eljárás. Ez egy kormányzati szankció, nem büntetőeljárás. Nincs terhelt, nincs vádló és nincs védelem, nincs vád tárgyává tett cselekmény és ennek megfelelően nincs hozzáférési jog a vád tárgyává tett cselekményt alátámasztó bizonyítékokhoz. Hogy milyen módon meg honnan származó és milyen szilárdságú bizonyítékra alapozza az USA kormánya a szankció elrendelését, azt nem tudjuk.

Korábbi cikkünk a témában: Szankciós listára tette Rogán Antalt az Egyesült Államok

Várható-e, hogy ez kiderül? Vagy Trump hivatalba lépésével napokon belül megszűnik a szankció, ahogy a kormánypárti politikusok mondják? A Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda úgy reagált, hogy Trump hivatalba lépése után megteszik a szükséges jogi lépéseket. Lehet, hogy ebből per lesz?

Amennyiben Rogán Antal vitatja az ellene felhozott állításokat, és levetetné magát a szankciós listáról, akkor az Egyesült Államokban indíthat pert az amerikai kormány ellen.

Ez mennyire reális forgatókönyv?

Szerintem nem reális, nem tudok olyan esetről, amikor ez történt volna, pláne sikerre vezetett volna.

Van más módja is annak, hogy lekerüljön a listáról?

Nem tudom. Nem hiszem, hogy az új elnök egy tollvonással visszacsinálhatná, hiszen ez törvényes mechanizmus. Nem lehet tudni, hogy mit lép az új adminisztráció. Azt is megteheti, hogy nem szerez olyan nagy vehemenciával érvényt ennek a gazdasági szankciónak. Minden szankció annyit ér, amennyit végrehajtanak belőle.

Csak bírósági döntéssel kerülhet le a szankciós listáról, vagy az amerikai kormányzat is dönthet így?

Ez nem zárható ki, de annál több kell, mint hogy telefonálok, hogy te, Donald, légyszi szedjétek már le a listáról…

Ehhez kapcsolódóan: Lázár János: A kormány kiáll Rogán Antal mellett; a Nemzetbiztonsági Bizottság is tárgyalja az ügyet

De mondjuk a magyar kormány átküldheti Rogán Antal hivatalos vagyonnyilatkozatát, hogy nézzék meg, ennyi van, minden más kitaláció, kérik a törlést?

Ha ez megtörténik, súlyosan kompromittálná az USA-adminisztrációt, illetve az egész Magnyickij-törvény működőképességét, hogy bemondásos alapon le lehet kerülni róla.

Nem bemondás, ez a hivatalos vagyonnyilatkozata.

Az nem sokkal több mint bemondás. Ennek ellenére nem tudom kizárni, hogy ez megtörténik.

Mit gondol azokról a kormánypárti reakciókról, amelyek szerint ez David Pressman távozó budapesti amerikai nagykövet személyes bosszúja?

Azt feltételezem, hogy ennél sokkal intézményesültebb az Egyesült Államok működése, semhogy egy-egy ember befolyása ilyen mértékben érvényesülhetne. Nem tudom, mi van a háttérben, de nehezen tudom elképzelni, hogy az USA úgy működjön, amilyen működést Magyarországról talán nem ok nélkül feltételezünk, hogy valaki fölemeli a telefont, és másnap indul a NAV meg a rendőrség. Éppen azért van ennek törvényes szabályozása, hogy legalább valami minimális szűrőrendszer érvényesüljön.

A kormánypárti sajtó idézte az állítólagos leendő budapesti amerikai nagykövetet, Bryan E. Leib politikai elemzőt, aki szerint szégyen, amit a budapesti nagykövet tett, és politikailag motivált lépésnek nevezte a történteket, David Cornstein, az első Trump-adminisztráció volt budapesti nagykövete pedig szörnyűnek és szégyenletesnek. Mit gondol ezekről a nyilatkozatokról?

Nyilván politikailag motivált lépés, mert ez kormányzati döntés, nem egy független ügyész vádemelése egy független bíróság előtt, de ezt önmagában nem kell szörnyűnek beállítani. Az is politikailag motivált kormányzati lépés volt, hogy Gruevszki volt észak-macedón miniszterelnök magyar menedékjogot kapott évekkel ezelőtt, nemrég pedig a lengyel Marcin Romanowski volt igazságügyminiszter-helyettes. Tehát politikailag motivált lépések léteznek, vannak köztük jó- és rosszhiszeműek. Azt szerintem kevesen vitatnák, hogy Rogán Antal bizonyos döntései ügyében örülnénk, ha lenne bírósági vagy ügyészségi eljárás. Például a letelepedési államkötvények kapcsán mi magunk tettünk feljelentést, de sajnos nem vezetett eredményre, nem indult eljárás, miközben ezer sebből vérzett a sztori. Rogán Antalra meg egy csomó más, a NER-ből hasznot húzó, a NER-t működtető figurára áll a megállapítás, hogy büntetlenséget élvez Magyarországon.

  • 16x9 Image

    Kertész Ádám

    Kertész Ádám a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének külsős újságíró munkatársa. Több mint húsz éve van a pályán, ezalatt számos szerkesztőségben dolgozott, egyebek mellett az InfoRádió, a Független Hírügynökség, a Kossuth rádió, a TV2, a Hír TV és több online hírportál munkatársa is volt.
    Vezetett rádióműsort, szerkesztett tévéműsort, tudósított, riportokat készített híradókba, hírműsorokba, cikkeket írt, hírt szerkesztett, a szakma szinte minden területén szerzett tapasztalatokat.

XS
SM
MD
LG