Iohannis román elnök bejelentette, hogy lemond posztjáról, miközben az ellenzék eljárást próbál indíttatni ellene, amiért posztján maradt az alkotmánybíróság által érvénytelenített elnökválasztás után, amelynek első fordulóját meglepetésre a jobboldali, oroszbarát Călin Georgescu nyerte.
Klaus Iohannis február 10-én közölte, hogy lemond, február 12-én távozik hivatalából. „Hogy megkíméljem Romániát ettől a válságtól, lemondok Románia elnöki posztjáról” – mondta érzelmektől fűtött beszédében.
A 65 éves Iohannis 2014 óta töltötte be az elnöki posztot, amelyet két ötéves ciklusban maximalizál az alkotmány. Elnökségét azonban decemberben meghosszabbították, miután az Alkotmánybíróság két nappal az elnökválasztás december 8-i, második fordulója előtt törölte az eseményt.
Ovidiu Voicu, a Közéleti Innovációs Központ ügyvezető igazgatója azt mondta a Szabad Európa román szolgálatának, hogy a Iohannis közjogi felelősségre vonására irányuló erőfeszítéseknek egyébként sem lett volna esélyük a szükséges támogatás megszerzésére a parlamentben. Ám a kormánykoalíció lemondásra „kényszerítette” Iohannist, hogy a lépést gesztusként tüntethesse fel az ország megnyugtatására, valamint a béke és stabilitás megteremtése érdekében.
Ehhez kapcsolódóan: Újabb tüntetések Romániában az elnökválasztás érvénytelenítése miatt
A szenátus vezetője, Ilie Bolojan lesz Iohannis átmeneti utódja, ha a képviselők jóváhagyják az államfő lemondását. Az új elnökválasztást május 4-ére, az esetleges második fordulót május 18-ára tervezik.
Az alkotmánybíróság az elnökválasztás eredményének megsemmisítése miatt kérte fel maradásra Iohannist, akinek mandátuma december közepén lejárt. Az alkotmánybíróság két nappal azelőtt törölte a választást, hogy Georgescu és Elena Lasconi Európa-párti centrista jelölt megmérkőzött volna egymással a második fordulóban. A testület olyan állami dokumentumokra hivatkozott, amelyek állítólag azt mutatják, hogy a függetlenként induló Georgescu egy tisztességtelen közösségimédia-kampánynak köszönhette az előnyét, amelyet valószínűleg Oroszország irányított. Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a választásba.
„A történtek csak elmélyítik az országban jelenleg uralkodó politikai káoszt, és ártanak a nemzetközi megítélésünknek – mondta egy bukaresti a Szabad Európának. – Ez lehet a józan ész utolsó gesztusa a részéről, de aligha oldja meg a problémát.”
Ehhez kapcsolódóan: Titkosszolgálati dokumentumok szerint orosz hibrid hadviselés célpontja volt a romániai választás