Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Léderer Sándor: Sokan vannak, akik őszintén szeretnének javítani azon, ahogy ez az ország működik


Léderer Sándor, a közpénzek átlátható felhasználásáért és a korrupció visszaszorításáért 2007 óta küzdő civil szervezet, a K-Monitor alapító igazgatója
Léderer Sándor, a közpénzek átlátható felhasználásáért és a korrupció visszaszorításáért 2007 óta küzdő civil szervezet, a K-Monitor alapító igazgatója

„Lehet kormányokat leváltani, de ha ugyanúgy működünk tovább, mert egy rossz működéshez vagyunk szokva, akkor csak a székekbe ülnek be más, rossz politikusok, de az ország nem fog máshogy működni” – mondta a Szabad Európa podcastjában a K-Monitor alapító igazgatója, Léderer Sándor. Az eredetileg külügyi pályára készülő szakember a belvárosi műemlékrombolások nyomán jutott el a korrupció elleni küzdelemhez.

Ha videóként nézné a beszélgetést, ide kattintson:

Ha csak hallgatni szeretné, azt itt teheti meg:

Léderer Sándor: Sokan vannak, akik őszintén szeretnének javítani azon, ahogy ez az ország működik
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:36:50 0:00

A közel húsz éve alapított K-Monitor Iroda (közhasznú egyesület) baráti, önkéntes kezdeményezésből lett mostanra a korrupció elleni küzdelem egyik ismert civil szervezete Magyarországon. Korrupciós cikkadatbázisát havonta harmincezer felhasználó olvassa, köztük újságírók és a szélesebb közönség.

  • A feltárt problémák száma nem csökkent, az alapító mégis bízik a változásban, mert a totális autoriter fordulat ellenére sokan próbálnak változtatni az önkormányzatoknál, civil szervezeteknél az ország működési rendjén.
  • A K-Monitor számos technológiai-informatikai projekttel szemléltette a korrupciót. Bemutatták az agrártámogatások fő haszonélvezőit, létrehozták a NER Hotel nevű webes alkalmazást a magyar szállás- és vendéglátóhelyek tulajdonosi és üzemeltetői hátteréről.
  • A gazdasági-politikai elit kapcsolatainak, potenciális együttműködéseinek bemutatása érdekében elkészítették a balatoni vitorlásversenyek résztvevőinek kereshető kapcsolati hálóját.
  • A korrupciós ügyek bemutatásán, feltárásán túl a szervezet most már inkább az állampolgári tudatosításra, hosszú távú stratégiára, képzésekre, jó gyakorlatok átadására és a korrupciót fenntartó társadalmi közeg megváltoztatására összpontosít.
  • 2010-ig rendszerhiba volt a Magyarországon nagyon elterjedt korrupció, a pártok feketekasszákat és informális szívességbankokat működtettek az üzleti körökkel összefonódva, és közbeszerzéseket, EU-támogatásokat, privatizációs ügyeket térítettek el.
  • Most teljes tőke- és vagyonelosztás zajlik, amivel egy új politikai osztály, egy új elit fölépítése a cél, hogy amennyiben a politikai hatalom máshová kerülne, akkor is a jelenlegi kormány köreinek a kezében fussanak össze a szálak a média, a gazdaság stb. terén, hogy akár a rendszer megbuktatására is képesek legyenek.
  • 16x9 Image

    Horn Gabriella

    Horn Gabriella a Szabad Európa rovatvezetője. Több mint húsz éve újságíróként dolgozik. Cikkei az online és a nyomtatott sajtóban jelentek meg, televíziós riporter is volt. Az alapítás óta szerzője volt az atlatszo.hu oknyomozó portálnak, az elmúlt években a lap munkatársa volt. Több nemzetközi újságíróprojektben segítette a határokon átívelő korrupciós ügyek, hatalmi visszaélések feltárását. ​A hortobágyi földmutyiról szóló riportjáért Hégető Honorka-díjat és Telenor-különdíjat kapott munkatársával közösen, egy másik írásáért pedig a Soma-díj zsűrije részesítette elismerésben. 

XS
SM
MD
LG