A Mol hulladékos leányvállalata szerint 2025-től „a kerületi önkormányzatok igény szerint, rászorultsági alapon kijelölhetnek majd olyan címeket, ahonnan a szolgáltató térítésmentesen elhozza a lomot”.
A Szabad Európa több, egymástól független forrásból úgy értesült, hogy a Molhoz tartozó társaság jövőre alapvető változást vezetne be a lomtalanításban: 2025-től már kerületenként csak néhány gyűjtőponton folyna a hulladék begyűjtése, ide pedig a lakóknak maguknak kellene valahogy elszállítaniuk a kidobni kívánt lomot – írtuk csütörtök reggel megjelent cikkünkben. Az információval kapcsolatban megkerestük a lomtalanításért felelős MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-t, de nem válaszoltak.
A MOHU terveivel kapcsolatban több kerületi polgármester, illetve a Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottsága elnökének véleményét is megkérdeztük. Baranyi Krisztina (IX. kerület), Pikó András (IX. kerület), László Imre (XI. kerület), Szász József alpolgármester (XVI. kerület), Horváth Tamás (XVII. kerület) és Őrsi Gergely (II. kerület) elutasította a MOHU terveit. Ugyanígy nyilatkozott a bizottság elnöke, Vitézy Dávid is.
Ehhez kapcsolódóan: Megszüntetné a házhoz menő lomtalanítást a MOHU a fővárosban, kiakadtak a polgármesterek
Csütörtök este a MOHU közleményt adott ki, amelyet a 444.hu közölt. E szerint „az 50 éve jellemző lomtalanítási rendszer rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, és a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja”.
Emiatt jön a gyűjtőpontos rendszer. Egy kerületben „akár tíz” gyűjtőpontot is kialakítanak majd, amelyek – ígéreteik szerint – „800–1000 méterre lesznek a lakásoktól” (azt nem részletezték, hogy ez mit jelent pontosan, hiszen könnyű belátni, hogy légvonalban nyolcszáz–ezer méter egy belső budapesti kerületben sokutcányi ténylegesen megteendő távolságot jelent), és három napig lesznek nyitva; ez lényegesen kevesebb, mint forrásainkra hivatkozva írtuk: mi egy hetet említettünk.
A közlemény szerint a jövőben a házhoz menő szolgáltatás már csak rászorultsági alapon működik majd: a kerületi önkormányzatok „igény szerint kijelölhetnek majd olyan címeket, ahonnan a szolgáltató térítésmentesen elhozza a lomot”, mindenki másnak továbbra is elérhető lesz egész évben a „díjköteles házhoz menő lomtalanítási szolgáltatás”.