Decemberben gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség a Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium főigazgatóját, akit a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára azonnali hatállyal felmentett a pozíciójából. Iszák Tibornak akkor nemcsak a tanintézmény főigazgatói, hanem a Nemzeti Pedagógus Kar alelnöki pozíciójából is mennie kellett. Az oktatási szakember több mint tíz éve a szatmári Sonkád polgármestere is. Első ciklusát még függetlenként vitte végig, az utóbbiakat már mint a Fidesz–KDNP helyi politikusa.
Iszák Tibor az elmúlt években társadalmi megbízatásban, vagyis ingyen vállalta a tisztséget. Meggyanúsítása után alig egy hónappal a sonkádi képviselő-testület még nagyobb bizalmat szavazott neki: főállású polgármesternek választották. Iszák Tibor visszautasítja még a gyanúsítást is, ám a nyomozásra való tekintettel egyelőre nem akar többet mondani az ügyről.
Aki tűrte, aki hagyta
Tavaly decemberben írtuk meg, hogy sikkasztás és hűtlen kezelés gyanúja miatt azonnali hatállyal felmentette a Klik a Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium főigazgatóját. Megkeresésünkre a Belügyminisztérium egy mondattal indokolta az eltávolítását: „Az ok: a volt főigazgatót sikkasztás és hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség.”
A fehérgyarmati tanintézmény volt főigazgatója egyben a Nemzeti Pedagógus Kar alelnöke volt egészen addig, amíg gyanúsítottként ki nem hallgatták, és egyelőre még nem neveztek ki senkit a helyére. Forrásainktól úgy értesültünk, hogy Iszák Tibor nemrég még a Nemzeti Pedagógus Kart képviselte a legutóbbi, Maruzsa Zoltán államtitkárral folytatott egyeztetésen, ahol többek között a 2025-ös pedagógusbérek voltak napirenden.
A Nemzeti Pedagógus Kar nem alulról szerveződő testület, jogszabállyal – eredetileg a nemzeti köznevelési törvényben – hozták létre. Így a kormány az általa létrehozott, korporatív testülettel tárgyal szakmai és tartalmi kérdésekről.
Úgy tudjuk, a szakszervezetekkel folytatott egyeztetéseken a Nemzeti Pedagógus Kar folyamatosan a kormány által meghívott félként vesz részt. Iszák Tibor alelnökként a Kárpát-medencei magyar–magyar kapcsolatokért is felelt.
Ehhez kapcsolódóan: „Mindenki ki van akadva, hogy nem volt elég az egymilliós fizetés” – a feldobott mátészalkai tankerületi vezető ügye
Aki tűri, aki hagyja
A polgármesterként regnáló férfi azt mondta lapunknak: nehéz időszakon van túl; tudja, hogy lőttek a közoktatási karrierjének, most már inkább politikusként képzeli el a jövőjét.
„Nagyon sok pozitív dolgot tettem a magyar köznevelés, a magyar közoktatás területén, illetve a Kárpát-medencei magyar közoktatás területén is. Nagyon sokat mentem, sok dicsőséget hoztam a gyerekeinkkel a magyar oktatásba. A decembert nagyon rosszul éltem meg, megmondom őszintén, hogy az első öt nap kegyetlen volt. De aztán azt mondtam szatmári emberként, hogy nem az az erős ember, aki a pofont adja, hanem az, aki a tizedik után is feláll. Én ez a fajta ember vagyok, felálltam, és megyek tovább. Persze nem a köznevelés területén fogok dolgozni, hanem remélem, a tudásom legjavát tudom adni a településem érdekében, illetve a településem szolgálatába állítani”
– mondta Sonkád polgármestere.
Tavaly decemberben hallgatta ki a rendőrség sikkasztás és hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt. A Belügyminisztérium a Klik kezdeményezésére december 13-án menesztette a Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium éléről, ez azonban nem zavarta a sonkádiakat. A település önkormányzati képviselői gyorsan megszavazták, hogy Iszák Tibor 2025. január 1-jétől főállású polgármesterként fizetést is kapjon tisztségéért. Szerinte mindenki nyert a döntéssel.
„A sonkádiak nagyon kiálltak mellettem, örülnek neki, hogy itthon vagyok. Mindennap itt vagyok a hivatalban, elérhető vagyok, és a legjobb tudásom szerint szolgálom a falut. A munkatársaim pedig fantasztikusak.”
Iszapbirkózó jogszabályok
Iszák Tibor meggyanúsítása előtt neves oktatási szakemberként több pozíciót is betöltött. Miután ügyére fény derült, eltávolították, vagy kénytelen volt önként lemondani. Mivel oktatási, köznevelési szakemberként vonatkozott rá a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény, meggyanúsítása után megszűntek a tisztségei. December közepére-végére már csak sonkádi polgármesteri széke maradt meg, ahol januártól teljes munkaidőben ül – tiszteletdíjért cserébe. Ha árnyék vetül egy polgármester vagy önkormányzati képviselő erkölcsére, arra nem vonatkoznak olyan szigorú törvények, mintha egy pedagógussal, köztisztviselővel esne meg, így maradhatott Iszák Tibor polgármester.
Döbrentey Dániel, a TASZ jogásza szerint az eset azt mutatja, hogy ez egy jól beolajozott rendszer, ahol a kellemetlen helyzetbe kerülő oktatási szakembert még inkább bebetonozzák a politikai életbe, ahelyett, hogy megvonnák tőle a bizalmat.
„Minden elvágólagosan megfelel minden jogszabálynak, csak az erkölcsi érzékünket sérti. Méltatlanság miatt a képviselő-testület megfoszthatja a mandátumától a képviselőt. Ez egy olyan dolog, amiben nincs mérlegelési jogkör. Ha bekövetkezik a feltétel, akkor meg kell fosztani a mandátumtól. A jogszabály azt mondja ki: azt lehet megfosztani a mandátumától, akit a megbízatás ideje alatt szándékos bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélnek.”
A törvény szerint tehát sok csillagnak kell együtt állnia ahhoz, hogy egy polgármestert a képviselő-testület méltatlanság miatt leváltson, legalább jogerős szabadságvesztésre kell ítélnie a bíróságnak. A jogszabályok azonban még így is adnak könnyítést a szabadságvesztésre ítélt politikusnak, ha újrázáson törné a fejét:
„Ha meg is fosztják a mandátumtól, a következő választáson simán elindulhat ugyanez a képviselő vagy polgármester, és onnantól semmi akadálya, hogy megint megválasszák. Abban az esetben ez már nem marad hatályban, mert az előző mandátuma ment rá, az újba már nem számít bele”
– mondta a TASZ jogásza.