Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Környezeti katasztrófával fenyeget az orosz tankerhajók megfeneklése a Kercsi-szorosban


Képkocka a Volgonyeft–212 tankerhajón készített videóból
Képkocka a Volgonyeft–212 tankerhajón készített videóból

Két orosz olajszállító hajó is zátonyra futott a Fekete- és az Azovi-tengert összekötő Kercsi-szorosnál, ami környezetvédők szerint súlyos károkat okozhat az ökológiailag érzékeny vizeken.

A Volgonyeft–212 és a Volgonyeft–239 nevű tankhajó vasárnap szenvedett balesetet. Egy tengerész életét vesztette, a legénység huszonhat tagját ki kell menteni, többeket kórházba szállítottak. Mindkét hajó több ezer tonna fűtőolajat szállított, így súlyos környezeti katasztrófa következhet be az igen fontos hajózási útvonalnak számító Kercsi-szorosban.

Egy internetre feltöltött videón látható, amint az egyik tartályhajó kettészakad. Egyelőre nem tudni, hogy szivárog-e olaj a tengerbe.

„Bármilyen olaj- vagy petrolkémiai szivárgás komoly következményekkel járhat ezeken a vizeken (…) Ha a partra kerül, akkor a partvonalat szennyezi, amit rendkívül nehéz lesz eltakarítani – mondta dr. Paul Johnston, a Greenpeace brit kutatólaboratóriumának vezetője. – Tekintettel a várhatóan jelentős hatásokra, a legénység megmentése után arra kell törekedni, hogy megakadályozzuk a további kiömlést, vagy a lehető legkisebbre csökkentsük. Ha a hajók elsüllyednek, fennáll a lehetősége annak, hogy hosszabb időn át olaj szivároghat.”

A hajók mintegy hét kilométerre voltak a parttól az orosz szárazföld és a 2014-ben Ukrajnától illegálisan elcsatolt Krím félsziget között fekvő Kercsi-szorosban, amikor vészjelzést adtak le.

Az orosz kormány elrendelte egy munkacsoport felállítását a kármentés koordinálása érdekében. Több szakember, illetve a környezetvédelmi miniszter is a helyszínre érkezett, hogy felmérjék a helyzetet. Illetékesek szerint valószínűleg emberi döntés okozhatta a balesetet az erős viharban. Egyelőre semmi nem mutat arra, hogy a történteknek közük lenne az ukrajnai háborúhoz.

A Greenpeace arra szólította fel az orosz hatóságokat, hogy „tegyenek meg mindent az olajszennyezés környezeti hatásainak enyhítése vagy csökkentése érdekében, vonják vissza a haditengerészet hajóit, valamint hagyjanak fel a régió militarizálásával, és adják vissza a Krímet Ukrajna jogos ellenőrzése alá”.

XS
SM
MD
LG