Garancsi István és Somlai Bálint mellett többek között török építőipari vállalkozások is jelentkeztek a MÁV által meghirdetett állomásfelújítási pályázatra. A legtöbb ajánlat a Déli pályaudvarra érkezett, információnk szerint a siófoki pályaudvarban senki sem látott fantáziát, a Nyugatira a terézvárosi önkormányzat is pályázott.
A MÁV november 29-én hirdette meg a honlapján állomásfelújítási programját. Az állami vasúttársaság olyan befektetők, ingatlanfejlesztők jelentkezését várta, akik az ingatlanok egy részének korlátozott időre szóló, kereskedelmi célú hasznosításáért cserében vállalják az adott állomásépület megújítását a környezetével együtt. A beruházást rengeteg kritika éri, mivel 99 évig a magáncégek üzemeltethetik az ingatlanokat a felújításért cserébe. „Évszázados ingatlanpanama készül Budapest legnagyobb pályaudvarain: Lázár János utasítására a MÁV 99 évre adná ki a teljes Déli, Nyugati, Keleti és Kelenföldi pályaudvarok ingatlanhasznosítását egy 7, azaz hétoldalas pályázati kiírással” – írta decemberben a közösségi oldalán Vitézy Dávid fővárosi képviselő.
A MÁV programjára január 31-ig lehetett pályázni. A Szabad Európa információi szerint a siófoki pályaudvarra egy ajánlat sem érkezett, ezzel szemben a fővárosban található Déli pályaudvarra már sokkal nagyobb volt az érdeklődés: a Szeivolt Éptech Kft., a Market Asset Management Zrt., a Wing Zrt. és a Raw Development Kft. adott be pályázatot.
A Szeivolt Éptech Kft. nemcsak a Délire, hanem a Keleti pályaudvarra is adott ajánlatot. A céget 2021 októberében alapították, a tavalyi évet 493 millió forintos árbevétellel és nyolcvanmillió forintos adózott eredménnyel zárta. A társaság egyedüli tulajdonosa Szeivolt Csaba. A vállalkozás honlapján elérhető információk szerint a kereskedelmi, lakossági és civil szférának építenek, referenciaként leginkább családi házak fotói vannak feltüntetve. Építészet, belsőépítészet a kezdeti tervezéstől a végleges kivitelezésig.
Ehhez kapcsolódóan: Magántőke a pályaudvarokban: mi a garancia arra, hogy a köz javát szolgálja?
A Nyugati pályaudvarra az Erdei Bálinthoz köthető Redwood Real Estate Holding adott be pályázatot. Hogy Erdei pontosan melyik cége pályázott, azt nem tudjuk, de feltehetőleg a Redwood Holding Kft. nyújtotta be a dokumentumokat. A céget 2017-ben alapították, 2023-ban 167 millió forintos árbevételt ért el 112 millió forintos adózott eredménnyel. A társaság tulajdonosa az Erdei Bálint által megnevezet bizalmi vagyonkezelő. A cég honlapja szerint lakóingatlan-, szálloda- és irodafejlesztéssel foglalkoznak.
A Nyugatiban a VI. kerületi önkormányzat is fantáziát látott. Ez nem véletlen, hiszen Soproni Tamás, Terézváros momentumos polgármestere a MÁV pályázatának megjelenése után azt állította, hogy magánkézbe vándoroltatná a kormány a Nyugati pályaudvar környékén lévő vasúti területeket. Ez szerinte ellehetetlenítené a Podmaniczky park létrehozását, amelynek megvalósításáért évek óta küzd a VI. kerület. A Telex kérdésére az Építési és Közlekedési Minisztérium ezt cáfolta, szerintük az állomásmegújítás-program a megpályázott állomásépületek – vasútüzemtől szigorúan elválasztott – épített részén teszi csak lehetővé a kereskedelmi célú hasznosítást.
A debreceni főpályaudvarra a török hátterű Synergy Construction Hungary Kft. adott be ajánlatot. A cég fővállalkozóként építi a debreceni BMW-gyárat. Tavaly nyáron azzal kerültek be a hírekbe, hogy az általuk alkalmazott, konténerszálláson elhelyezett külföldi vendégmunkások ételmérgezést kaptak.
A Synergynek 2023-ban 135,5 milliárd forintos árbevétele volt, adózott eredménye 17,6 milliárd forintra rúgott. Három török magánszemély a tulajdonosa: Savaş Günata és Hüseyin Karal a társaság 42,5–42,5, míg Güney Umut 15 százalékát birtokolja. A cég ellen két hónappal ezelőtt, 2024. december 6-án bírósági végrehajtás indult a Székesfehérvári Törvényszéken. Honlapja szerint igazi nagy játékos, ők építik a CATL debreceni gyárát és Bükben a Nestlé üzemét, de Georgiában hotel-, Törökországban pedig atomerőmű-építésben is részt vesznek.
A Kelenföldi pályaudvar esetében a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia adott be pályázatot. Honlapja szerint a csoport nemzetközileg elismert irodai, ipari, kereskedelmi, valamint lakóingatlan-fejlesztései és beruházásai miatt. „Alapítása óta cégcsoportunk portfóliója több mint négymillió négyzetméter bruttó alapterületű ingatlanfejlesztési projekttel bővült hatmilliárd eurót meghaladó értékben” – írták magukról. A Cordia rengeteg társasházat épített a fővárosban, komoly résztvevő a piacon. A cég társtulajdonosai között van Futó Péter és Futó Gábor.
A Raw Development Kft. a Déli mellett a Kelenföldi, a győri és a szegedi pályaudvarra is pályázott. A céget a piacon Matolcsy György köre érdekeltségeként emlegetik, mivel a társaság újította fel Magyar Nemzeti Bank (MNB) székházát 55 milliárd forintért és az MNB-hez tartozó Széll Kálmán téri Postapalotát 32 milliárd forintért. Korábban a 24.hu közölt részletes összeállítást róluk, amelyben azt írták: a vállalkozás felfutása legnagyobbrészt az MNB, illetve a jegybankhoz közeli cégek, alapítványok megbízásainak volt köszönhető, és „ebből a körből érkezett az a két, méreteiben igazán grandiózus üzlet is, amely az építőipar nagypályásai közé emelte a Raw Developmentet”.
A Raw Somlai Bálint tulajdona, aki Matolcsy György fiának, Matolcsy Ádámnak a barátja. A 2014-ben alapított Raw felfutása az elmúlt években történt. Az OPTEN céginformációs rendszerének adatai szerint 2023-ban 41,6 milliárdos bevétellel számolhattak 5,3 milliárdos nyereség mellett. Érdekesség, hogy a tulajdonos – sok más NER-es céggel ellentétben – jellemzően nem veszi ki a profitot a vállalkozásból, így a Raw saját tőkéje négy év alatt (2020–2023 között) kétmilliárdról 25,4 milliárd forintra nőtt.
A Déli pályaudvarra jelentkező Market Asset Management Zrt. kis játékos a többiekhez képest. A jelenleg tizenkilenc főt foglalkoztató céget 2019-ben (vagyis már jóval Orbán Viktor és Simicska Lajos 2015-ös szakítása után) alapították a Garancsi István tulajdonában álló Market Építő Zrt. leányvállalataként. Tavaly eljött a Market Asset nagy dobása: megvette – és felújítja – a Hotel Budapestet, ismertebb nevén a Körszállót, igaz, az ingatlan komoly felújításra szorul.
A Nyugati pályaudvarra jelentkező, leginkább a Westend nevű pláza építéséről és üzemeltetéséről híres Gránit Pólus-csoport az alapító tulajdonos, Demján Sándor 2018-as halála óta változatlan tulajdonosi körrel és menedzsmenttel megy tovább, igaz, a teljes körű tulajdonos hivatalosan a Quintana Investments Limited. A cég 2020–2022 között egymilliárdos árbevétel mellett 55–230 milliós adózás utáni eredményekkel zárt. Igaz, 2023-ban 1,3 milliárdra rúgott a bevétel értéke, míg a nyereség 124 millió volt. A Forbes ugyanakkor 154 milliárd forintra becsülte a cégcsoport teljes értékét.
A Wing Csoport is a NER alatt kezdett szárnyalni, bár 1993 óta jelen van a piacon. Szintén a Déli pályaudvart szemelte ki magának. A cég tulajdona volt tizenkét évig a Market is, de 2014-ben eladták Garancsi Istvánnak. Az mfor.hu 2022-ben írt róla, hogy a Wing Lengyelországban is terjeszkedik, és bevásárolta magát a német Bauwert AG ingatlanfejlesztőbe. „Lengyelországban a vállalat tevékenysége hét városra összpontosul: Varsó, Krakkó, Łódź, Wrocław, Katowice, Gdańsk és Poznań. A WING és az Echo együtt már több mint 250 projektet valósított meg, amelyek összterülete meghaladja a 2,9 millió négyzetmétert. Noah Steinberg, a Wing elnök-vezérigazgatója újabb európai akciókra készül, és nem titkoltan szeretne bekerülni a legfelső, 15-20 céget számláló európai ingatlanfejlesztői csoportba” – írta az MFOR, megjegyezve, hogy ehhez az MNB Növekedési Kötvényprogramjának 23,2 milliárdos segítsége is kellett.
A többek között Karvalits Ferenc volt MNB-alelnök által vezetett, 2009-ben alapított Wing az elmúlt években komoly nyereséget termelt. 2023-ban 12,5 milliárdos bevétel mellett 5,6 milliárd forint profittal zárták.
A vidéki kisebb pályaudvarokra információnk szerint a Fornetti és kisebb vállalkozások, például műkörmös adott be pályázatot.
Közel 50 fejlesztési ötlet érkezett a MÁV-hoz
Hegyi Zsolt a MÁV vezérigazgatója február 1-én a Facebookon azt írta, hogy „alaposan megmozgattuk az ingatlanfejlesztők és a helyi vállalkozók fantáziáját”. Elmondása szerint a pályázati határidőig országszerte, a három kategóriában 62 helyszínre több mint 49 fejlesztési ötlet érkezett a MÁV-csoport címére. A szám azért nem végleges, mert a program helyi szintje nem zárult le: a kisebb települések állomásépületei esetében folyamatosan – tehát a január 31-i határidőt követően is – lehet még pályázni. „Különösen örömteli, hogy 8 esetben önkormányzatok részéről is kaptunk pályázati anyagot” – írta a MÁV-vezér.
Hegyi Zsolt szerint a fejlesztési ötletek is színes és széles skálán mozognak: a turisztikai célú hasznosítástól az összetett szolgáltatásokat kínáló helyi szolgáltatóközpont létrehozásán át egészen a kompakt városközpont funkció kialakításáig terjednek.
A MÁV február 28-ig értékeli a pályázatokat, és a tervek szerint április 30-ig a nyertes pályázókkal a szerződést is aláírja.