Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Nyíregyházán leállt a gyereksebészet fekvőbetegosztálya, Debrecenig kell vinni a sürgősségi eseteket


Influenzajárvány miatt látogatási tilalom a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház Gyermekgyógyászati Osztályán 2018. február 6-án (képünk illusztráció)
Influenzajárvány miatt látogatási tilalom a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház Gyermekgyógyászati Osztályán 2018. február 6-án (képünk illusztráció)

A közelmúltbeli átmeneti felfüggesztés után emberhiány miatt januártól teljesen bezárták Nyíregyházán a 14 év alattiak gyermeksebészeti fekvőbeteg-szakellátását. Ez többek között azt jelenti, hogy a sürgősségi eseteket az autóval negyven-ötven perccel távolabbi debreceni kórházba kell majd vinni.

Müller Cecília országos tiszti főorvos januártól teljesen bezárta a nyíregyházi, pontosabban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház 14 év alattiak gyermeksebészeti fekvőbeteg-szakellátását – vette észre a Telex.

Ez komoly lépés, mivel így

a sürgősségi eseteket is a nagyjából ötven kilométerre lévő debreceni kórházba (Debreceni Egyetem Klinikai Központ) kell vinni.

Ez autóval is plusz negyven-ötven perc távolság. A bonyolultabb, magas szakmai felkészültségi szintet igénylő esetek ellátása is ott fog történni.

Az átvevő debreceni kórház vonatkozó osztályának kapacitása tizenöt aktív fekvőbeteg ellátását teszi lehetővé, Müller Cecíliáék szerint ennyi egyelőre elég lesz a vármegyének. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye az ország egyik legfiatalabb környéke, csak tíz éven aluliból csaknem hatvanezret számoltak össze a legutóbbi népszámláláskor.

Az átszervezés oka az emberhiány, hivatalosan „a szükséges személyi feltételek átmeneti hiánya”. Ez egyébként jórészt már december közepétől hiányzott Nyíregyházán, már akkor is a debreceni kórház lett a kijelölt helyettesítő.

Ehhez kapcsolódóan: „Mielőbbi műtétre van szüksége. Két év múlva szeptember 7-én reggel 8-ra van is egy időpontunk.”

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház kirakott egy tájékoztatót a problémáról, ám ebben főleg a tervezhető beavatkozások ellátási módját részletezik, a sürgősségi ellátásoknál csak leírják, hogy ilyesmivel mindenkinek Debrecenbe kell eljutnia. A tervezhető ellátásoknál egyébként e szerint közösen döntik el a debreceni központtal, hol érdemes megvalósítani.

Súlyosbodó emberhiány

Mára a legtöbb ellátási terület jól együttműködő, szakképzett csapatok munkáját kívánja meg, ami azt jelenti, hogy elég néhány speciális tudású embernek kiesnie egy osztály munkájából, leállhat az egész ellátás.

Bizonyos speciális – jellemzően drága – ellátásokat a világon mindenhol érdemes jobban felszerelt, több tudást összegyűjtő központokban végezni, ahol jobb gyógyítási eredményekkel kezelhetik a betegeket. Ilyenre Magyarországon is van példa, elég a szívműtétekre vagy a daganatos betegek bizonyos kezeléseire gondolni.

Képzett ápolókból már a járvány előtt is súlyos hiány volt az országban, és elég sok szakdolgozó a Magyar Orvosi Kamara szerint „el nem ítélhető és fájdalmas módon” megbetegedett és meghalt.

Másokat a kiszámíthatóbb pályát és emberibb körülményeket biztosító magánegészségügy csábított el, kiléptek a túlterhelés miatt a járvány alatt, vagy az új szolgálati jogviszony jelentette kiszolgáltatottság volt az utolsó csepp a pohárban, és felmondtak az oltásellenesekkel együtt.

Az emberhiány sokkal inkább érinti a kizárólag állami fenntartású és a kisebb intézményeket azokhoz képest például, amelyek egyházi kézben vannak, vagy más érdemi finanszírozáshoz is hozzá tudnak jutni. A működésképtelenné váló kórházi osztályok leállását részletező, 2022-es áttekintő cikkünket alább olvashatja.

  • 16x9 Image

    Szalai Bálint

    Szalai Bálint a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének újságírója. Nyolc évig dolgozott az akkor leglátogatottabb híroldalnak számító Indexnél. Egyéb elismerések mellett 2015-ben megkapta a Gőbölyös Soma-díjat. A 2018/19-es akadémiai évben az Arizona Állami Egyetem Fulbright-program Humphrey-ösztöndíjasa volt. 

XS
SM
MD
LG