Kína február 10-től viszontvámokat vet ki az Egyesült Államokból származó termékek egy körére, így torolva meg a Donald Trump által a napokban bejelentett vámemelést.
A kínai kormány azt közölte, hogy a meglévő vámtételeken felül 15 százalékos vámot vet ki a szénre és a cseppfolyósított földgázra (LNG), illetve további 10 százalékos vámmal terheli az Egyesült Államokból érkező nyersolajat, mezőgazdasági gépeket, gépkocsikat és kisteherautókat.
A pénzügyminisztérium által kiadott közlemény szerint az egyoldalú amerikai vámemelés súlyosan sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásait, ezért panaszt nyújtottak be. „Ez nem csupán nem segíti a saját problémáik megoldását, de ráadásul a Kína és az Egyesült Államok közötti normális gazdasági és kereskedelmi együttműködésnek is árt” – figyelmeztettek.
Kína a világ legnagyobb LNG-importőre, a legfőbb beszállítója Ausztrália, Katar és Malajzia. Az Egyesült Államok ugyanakkor, amely mostanra a világ legnagyobb LNG-exportőrévé vált, nem szállít jelentősebb mennyiségben Kínába.
A teljes amerikai földgázkivitel mindössze 2,3 százaléka irányult a kelet-ázsiai országba 2023-ban a friss statisztikák szerint.
Ehhez kapcsolódóan: Mi az a fentanil, a drog, amelyet Trump a kereskedelmi háború okai között emleget?
A kínai hatóságok emellett trösztellenes vizsgálatot indítottak a Google anyavállalatával szemben. Nem világos, hogy ez milyen hatással lesz az országban korlátozottan jelen lévő cég működésére, a keresője ugyanis már régóta le van tiltva, a legtöbb más nyugati platformhoz hasonlóan.
A Google 2010-ben kivonult a kínai piacról, mivel nem volt hajlandó eleget tenni a kormány cenzúrázási kéréseinek.
Illetve azt is bejelentették Pekingben, hogy a nemzetbiztonsági érdekek védelmében exportellenőrzést vezetnek be a csúcstechnológiai termékek gyártása során kritikus fontosságú volfrám, tellúr, ruténium és molibdén kivitelére.
Ehhez kapcsolódóan: Trump kereskedelmi háborúval fenyegeti az EU-t és az Egyesült Királyságot is
Szakértők szerint Kína megtorló intézkedései nem csupán az amerikai, hanem az egész világgazdaságra kedvezőtlen hatást gyakorolnak.
Stephen Dover, a Franklin Templeton Intézet vezető piaci stratégája például arra figyelmeztetett, hogy ez egy „szemet szemért” típusú kereskedelmi háború kezdete lehet, ami mindenhol alacsonyabb GDP-növekedést eredményezhet.
Donald Trump február elsejétől tíz százalékkal megemelte a Kínából származó árukra kivetett vámokat, aminek indokaként az amerikai elnök a kelet-ázsiai ország elégtelen fellépését említette a fentanil nevű kábítószer előállítása és terjesztése ellen.