A tervezett megállapodás alapján az Egyesült Államok a támogatásáért cserébe hozzáférést kapna Ukrajna ásványkincseihez.
Amerikai tisztségviselők az utóbbi napokban erős nyomást gyakoroltak az ukrán vezetésre a szerződés aláírása érdekében, miközben Kijev szerint az első tervezetekből hiányoztak a létfontosságú biztonsági garanciák. „Az ukrán és az amerikai fél az ásványkincsekről szóló megállapodással kapcsolatos tárgyalások utolsó szakaszában van. A tárgyalások nagyon konstruktívak voltak, szinte minden kulcsfontosságú részletet véglegesítettek” – írta Olha Sztefanisina ukrán miniszterelnök-helyettes az X-en.
Volodimir Zelenszkij elnök aláhúzta, hogy a kritikus erőforrásokhoz való hozzáférésért cserébe konkrét biztonsági garanciákat szeretne kapni az Egyesült Államoktól. Amerikai kollégája, Donald Trump már hivatalba lépése óta követeli, hogy Kijev adjon hozzáférést a ritkaföldfém-készleteihez az elmúlt években nyújtott támogatásokért cserébe.
Ehhez kapcsolódóan: Trump elszántan követeli vissza a pénzt az Ukrajnával tervezett ásványianyag-alkuban
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy gyorsan befejezzük, hogy alá lehessen írni” – tette hozzá Sztefanisina. Abbéli reményét is kifejezte, hogy Zelenszkij és Trump hamarosan aláírhatja a megállapodást Washingtonban, hogy demonstrálják a következő évtizedekre szóló elkötelezettségüket.
Eközben az Európa Tanács az ukrajnai háború kitörésének harmadik évfordulóján megerősítette teljes körű támogatását Ukrajna mellett. Alain Berset, a 46 tagú páneurópai szervezet főtitkára a strasbourgi ülésen kifejtette, hogy továbbra is Ukrajna mellett állnak a felelősök és a háborús bűnösök elszámoltatását, a demokrácia megerősítését, az ukrán gyerekek védelmét és az ország fennmaradását illetően. „Ukrajna jövője európai. Együtt írjuk ezt a jövőt, amely a szabad és független Ukrajna, a tisztességes és tartós béke és végső soron egy erős Európa közös értékeire épül” – mondta.
Borisz Taraszjuk, az ukrán állandó képviselő rámutatott, hogy országa „nem pusztán a túléléséért küzd, hanem Európa jövőjéért és azokért az elvekért is, amelyeken az Európa Tanács alapszik, az emberi jogokért, a demokráciáért és a jogállamiságért. (…) Az előttünk álló út továbbra is nehéz, azonban nem egyedül járunk rajta. Partnereink szolidaritása, a demokratikus nemzetek egysége és közös értékeink ereje győzelemre fog vezetni bennünket. Ukrajna győzni fog, igazságot fogunk szolgáltatni” – fogalmazott.
Oroszországot 2022 márciusában kizárták az Európa Tanácsból.