A Szabad Európa cikksorozatban mutatta be, hogyan érvényesül a politikai befolyás a köztévé Híradójánál, és nyilvánosságra hoztunk egy értekezletről készült hangfelvételt is. Ezen Bende Balázs akkori vezető szerkesztő arra hívta fel munkatársai figyelmét, hogy az MTVA-nál nem az ellenzéki összefogást támogatják, és akinek ez nem tetszik, adja be a felmondását.
Megkérdeztünk egy korábban a Médiatanácshoz közel álló forrást, van-e jogi lehetőség az MTVA ezen nyílt pártosságának orvoslására. Szerinte korábban is, most is, „nagyon kerek érveléssel utasítja ezt vissza a Tanács: tartalmi kérdésekkel ők nem foglalkozhatnak”.
A Közszolgálati Kuratórium viszont csak a Duna Zrt, egy „csontvázszervezet” ellenőrzésére jogosult: Bende Balázs vagy Németh „Pitbull” Zsolt nem az ő alkalmazottjuk. A Tanács alá viszont csak a tényleges műsorgyártó MTVA működése és gazdálkodása tartozik.
„A Médiatanácsnak de jure nincs köze a tartalomhoz” – mondta forrásunk. Viszont bárki indíthat nála eljárást, csakhogy ahhoz előbb a médiaszolgáltatótól, az MTVA-tól kell kérni vizsgálatot. Annak elindítása viszont pár napos határidőhöz kötött, így az egy 2019-es hangfelvétel esetében értelemszerűen nem működik.
A Közszolgálati Kuratórium ellenzéki tagjainak – ismerve a kuratórium fideszes többségének gyakorlatát – nem sok esélye van, hogy egyáltalán napirendre vegyék az ügyet. „Az egyedüli lehetőség a politikai botrány fenntartása. A médiajogi eszközök nagyon szegényesek, amit a határidőkkel még szűkebbé tettek” – foglalta össze a Médiatanácshoz közeli forrásunk.
Megkérdeztük a Médiatanácsot is, indítanak-e vizsgálatot a Szabad Európa cikkei nyomán, de kérdéseinkre egyelőre nem válaszoltak.
Az MTVA felügyeletét ellátó Közszolgálati Kuratórium ellenzéki tagjai már léptek, és szeretnék, ha a testület napirendre venné a cikkünkben bemutatott szerkesztési gyakorlatot. „Az elhangzottak felvetik az alapos gyanúját annak, hogy az MTVA súlyosan veszélyezteti a közszolgálati médiaszolgáltató törvényben előírt függetlenségét” - áll az ellenzéki tagok beadványában.
Cikkünk nyomán a Párbeszéd feljelentést tett hivatali visszaélés vádjával ismeretlen tettes ellen, és lemondásra szólította fel Papp Dánielt, az MTVA vezérigazgatóját. A párt ezen túl panaszt tett a médiahatóságnál is.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége is lépett az ügyben. A MÚOSZ szerint a Szabad Európa által bemutatott hírszerkesztési gyakorlat és a munkahely elvesztésével történő fenyegetőzés súlyosan jogsértő, és mint írják ez „egyszerre sérti a hatályos alaptörvényt, a sajtó és a közmédia működésére vonatkozó törvényeket, a Munka Törvénykönyvét és a Büntető Törvénykönyvet”.