Az Egyesült Államok Kongresszusának trösztellenes albizottsága egy friss jelentésében négy nagy technológiai vállalatot vádol azzal, hogy monopóliumként viselkedik. A kongresszusi albizottság azt szeretné, ha átfogó szabályozás születne, és a kormánynak meglennének a megfelelő eszközei a szabályok betartatására, akár az óriáscégek esetleges feldarabolásán keresztül.
Saját játékszabályaik szerint játszanak
A képviselőház Igazságügyi Bizottságának albizottsága egy október 6-i ülésen ismertette a jelentés tartalmát, ami szerint nem szerencsés, hogy a Google, Apple, Facebook és Amazon cégek egyszerre vannak irányító- és versenyhelyzetben az érintett piacokon.
Lényegében ez azt jelenti, hogy ezek a cégek egyszerre uralják azt a platformot, amin maguk is piaci szereplőként lépnek fel. Például az Amazon virtuális piacteret üzemeltet, de maga is forgalmazó, így a saját javára ki tudja használni, hogy a cég a felület tulajdonosa. A négy vállalat piaci értéke összesen meghaladja az 5 ezer milliárd dollárt.
Szét kéne bontani a cégeket
A bizottság szerint a négy cég „gyilkos felvásárlásokkal” üti ki a riválisokat, túlzó díjakat vet ki, és a kisebb cégeket „elnyomó” szerződésekbe kényszeríti bele a profit nevében.
A jelentést egy 15 hónapos vizsgálódás előzte meg, a vizsgálat során a négy vállalat felső vezetőivel is leültek beszélni a bizottság tagjai. A bizottság szerint strukturális bontásra lenne szükség, azaz hogy elváljon egymástól a fentebb említett két szerep, az üzemeltetői és a piaci szereplői. A jelentés arra viszont nem tett konkrét javaslatot, hogy melyik cégeket kéne szétbontani.
Utoljára az olajbárók korában volt erre példa
A trösztellenes albizottság nagyszabású módosításokat javasolt a trösztellenes törvényekben, és több tucat példát hozott fel arra, amikor az érintett cégek visszaéltek a hatalmukkal. A 449 oldalas dokumentum arra a következtetésre jutott, hogy a négy óriáscég „lényegében a saját szabályozási környezetét alakítja ki, és nem tartoznak senkinek elszámolással, csak önmaguknak”.
„Egyszerűbben megfogalmazva azt látjuk, hogy olyan cégek, amelyek korábban apró, esélytelen start-upok voltak, és amelyek szembeszálltak a korábban biztosnak hitt piaci erőviszonyokkal, olyan monopóliumokká nőtték ki magukat, amelyekre utoljára az olajbárók és a vasúti mágnások idejében láttunk példát” – írja a jelentés.
Azonban a republikánus képviselők nem osztják a jelentés tartalmát, ami jól mutatja, hogy nincs egyetértés a pártok között a témában.