Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Ipari park lehet az ismert állatotthon mellett: a helyiek szavazhatnak Rákosmentén


A 2009 óta működő Noé Állatotthonban jelenleg közel ezer állatról gondoskodnak.
A 2009 óta működő Noé Állatotthonban jelenleg közel ezer állatról gondoskodnak.

A kerület egyik utolsó, értékes zöldterületét ipari övezetté alakítanák, az állatotthon közvetlen szomszédságában – közölte a Facebook-oldalán július elején az egyik ismert budapesti állatvédő szervezet, a 17. kerületi Noé Állatotthon. Az alapítvány a kerület (Rákosmente) polgármesterének nyilatkozata miatt aggódik a területtel kapcsolatban. A kerület vezetése lakossági szavazást ígér.

„1992 óta végezzük a bajba jutott, megkínzott, balesetet szenvedett állatok mentését. 3,5 hektáros, 2009. évtől majdnem 8 hektáros állatmenhelyünk jelenleg közel ezer kutya, cica, malac, kecske, juh, strucc, nyuszi, tengerimalac, csirke, kacsa, liba, páva, vaddisznó, mosómedve, ormányos medve, borz, ló, póni, szamár, láma, díszmadár, galamb, varjú, teknős, és szarvasmarha átmeneti, vagy - sok esetben – végleges otthona. 2012. tavaszától pedig bajba jutott főemlősöknek is segítünk”– így mutatkozik be a weboldalán a Noé Állatotthon.

Egy korábbbi séta a Noé Állatotthonban.
Egy korábbbi séta a Noé Állatotthonban.

A szervezet most amiatt aggódik, hogy a területüket körülvevő részen esetleg ipari beruházás indulhat, ami szerintük esetleg veszélyeztetné az állatotthon működését. „Egy ipari létesítmény közvetlen szomszédságában nyilvánvalóan megváltozik a környezeti zajterhelés, forgalom, szennyezés – ezek pedig komolyan veszélyeztethetik a több száz mentett állat nyugalmát és biztonságát.

Egyeztetést kértek az állatvédők

Az alapítvány vezetője, Matuschek Zoltán a Szabad Európát arról tájékoztatta, hogy az ügyben egyeztetést kértek az önkormányzat vezetésével. Az alpolgármester találkozott is a szervezet vezetőjével, de az állatvédők szerint nem nyugtatta meg őket az, ami a találkozón elhangzott. Szerintük az alpolgármester megértéssel hallgatta az aggályaikat, ugyanakkor a munkahelyteremtő beruházások fontosságát is hangsúlyozta. Az önkormányzat valamiféle „zöld beruházást” is emlegetett, a Noé vezetője szerint erről nem derültek ki további részletek.

Matuschek Zoltán kijelentette, megvárják a kerület vezetése által ígért helyi szavazás kérdéseit, és ha kell, tájékoztató kampányt indítanak, hogy a megkérdezett kerületiek tisztában legyenek azzal, mi a döntés tétje.

A Noé Állatotthon helyszíne a Google térképen
A Noé Állatotthon helyszíne a Google térképen

„Munkahelyteremtő zöld beruházás”

Szerettük volna megismeri az önkormányzat vezetésének álláspontját, és a terveiket, de a Horváth Tamás polgármesternek és Füzesi Péter alpolgármesternek küldött e-mailekre cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.

A polgármester Facebook-posztjában július elején tájékoztatta a helyieket arról, hogy az ügyben „a szavazólapok kézbesítése már ebben a hónapban meg fog kezdődni a Péceli út - Zrínyi utca – M0 – Pesti út által határolt háztartásokba.” Az egyedi azonosítóval ellátott szavazólapokat minden olyan családnak kiküldik, akit az önkormányzat „érintettnek” tekint, s azt papíralapon vagy online is vissza lehet majd küldeni.

A polgármester hangsúlyozta, „ő a természetes környezetet fontosnak tartja”, ugyanakkor több munkahelyre lenne szükség a kerületben. Arra is emlékeztetett, hogy az érintett terület már tíz éve gazdasági övezet besorolású.

„...már több ciklus óta – számos nyilvános előterjesztésben a fejlesztési tervek között fogadta el a képviselő-testület azt, hogy az M0-s mentén a Péceli út és Pesti út közötti szakaszon, ha jelentkezik egy környezettudatos vállalkozás, a Rákosmentiek szavazással dönthessenek a terület jövőjéről. Arról, hogy további munkahelyeket szeretnének helyben vagy megőrizni az M0-s menti területet a mai formájában! Ezek az előterjesztések csak lehetőséget biztosítanak arra, hogy mi Rákosmentiek közösen dönthessünk erről a fontos kérdésről!”

Zajterhelés, forgalom

A Noé Állatotthon Facebook-oldalán egy kommentelőnek adott válaszban a szervezet kiemelte: igaz, hogy a terület gazdasági övezeti besorolása nem újkeletű, szerintük ugyanakkor fontos, hogy a polgármestertől most először hangzott el nyilvánosan: egy esetleges beruházás esetén valóban megnyílhat az út egy ipari fejlesztés előtt. Az alapítvány vezetése attól tart, hogy egy olyan fejlesztésre kerülhet sor, amely veszélybe sodorhatja az állatotthon működését.

„Egy ipari létesítmény közvetlen szomszédságában nyilvánvalóan megváltozik a környezeti zajterhelés, a forgalom, a szennyezés – ezek pedig komolyan veszélyeztethetik a több száz mentett állat nyugalmát és biztonságát” - írtak aggodalmukról az állatotthon munkatársai.

  • 16x9 Image

    Horn Gabriella

    Horn Gabriella a Szabad Európa rovatvezetője. Több mint húsz éve újságíróként dolgozik. Cikkei az online és a nyomtatott sajtóban jelentek meg, televíziós riporter is volt. Az alapítás óta szerzője volt az atlatszo.hu oknyomozó portálnak, az elmúlt években a lap munkatársa volt. Több nemzetközi újságíróprojektben segítette a határokon átívelő korrupciós ügyek, hatalmi visszaélések feltárását. ​A hortobágyi földmutyiról szóló riportjáért Hégető Honorka-díjat és Telenor-különdíjat kapott munkatársával közösen, egy másik írásáért pedig a Soma-díj zsűrije részesítette elismerésben. 

XS
SM
MD
LG