Felfutó szakaszában van az influenzajárvány, várhatóan egyre több intézményben vezetnek be látogatási tilalmat és maszkviselést. December közepén 231 ezer volt a heti megbetegedések száma, ez azóta heti tízezerrel is növekedhetett, de friss adatok az ünnepek miatt csak jövő héten érkezhetnek.
A szeptemberben kezdődő légzőszervi járvány több csúccsal rendelkezik. Kezdetben a Covid volt a domináns, október-novemberben érte el a csúcsot, influenza akkor még jóformán nem is volt. December elején vette át a domináns szerepet, hétről hétre egyre több mintában mutatták ki – mondta a Szabad Európának Rusvai Miklós virológus. Most az influenza van felfutó szakaszban, miközben a Covid már lecsengőben. Az influenzajárvány szerinte februárban éri el a csúcsát.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának legfrissebb, 2024. 50. heti adatai szerint az orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint december 9. és 15. között az országban 231.600 ember fordult akut légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz.
Magyarországon a kétszázezres szám a járványküszöb, ez a légúti tünetekkel egy hét alatt orvoshoz fordulók számát jelenti – magyarázta Rusvai Miklós. A csúcs a heti négyszázezer körüli megbetegedés volt évekkel ezelőtt, most nem számít ilyen magasra. A korábbi csúcs idején nagyon sokan immunizálódtak, ezért idén sem várható nagyszámú megbetegedés, de pár hétig még emelkedő tendencia lehet.
A Covid, az influenza és a nátha nem különböztethető meg klinikai tünetek alapján, csak tesztekkel. Mindegyikre jellemző a köhögés, a tüsszögés, az orrfolyás, a torokfájás, a hőemelkedés és a gyengeségérzet. Míg a Covidot és az influenzát jól meghatározott vírusok okozzák, addig a nátha egy gyűjtőfogalom, metapneumovírus, óriássejtes vírus, adenovírusok, rhinovírusok, reovírusok okozzák – tette hozzá.
Ha valaki elkapja, az a legfontosabb, hogy maradjon otthon, ne menjen közösségbe, lehetőleg ne fertőzzön meg másokat. Ágynyugalom, egyenletes meleg hőmérséklet, sok folyadék fogyasztása javasolt, mellette lehet vitaminokat vagy különböző nyálkaoldókat is szedni, de általában öt napot sajnos végig kell szenvedni – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat. Amennyiben mégis ki kell mozdulni, akkor lehetőleg viseljen maszkot, például bevásárlás közben vagy a tömegközlekedésen.
Amit meg lehet tenni a megelőzés érdekében, az a maszkviselés, a gyakori kézmosás, a zsúfolt helyek kerülése. A fokozott kockázati csoportba tartozóknak ezt ajánlatos betartaniuk, tehát az időseknek, a kismamáknak, a légzőszervi allergiában szenvedőknek, valamint a szív- és érrendszeri betegeknek.
Az influenza elleni oltást jobb ősszel, még a járvány előtt beadatni, mert minden vakcinázás után jelentkezik az úgynevezett negatív fázis; az oltás után két-három napig az immunrendszer az oltóanyaggal van elfoglalva, kevesebb figyelme jut a fertőzések féken tartására. Ha valaki fertőzötten oltatja be magát, vagy az orvosi rendelőben fertőződik meg, akkor nagy az esélye egy súlyos lefolyású influenzának – mondta Rusvai Miklós, aki ezek alapján úgy véli, hogy most már kockázatosabb beadatni az oltást, mint nem.
Budapesten a Semmelweis Egyetem klinikáin és már néhány vidéki kórházban is látogatási tilalmat vezettek be és maszkviselést írtak elő. Minden intézmény saját hatáskörben dönt az óvintézkedésekről. A szakember arra számít, hogy február közepéig más kórházakban is bevezetnek korlátozásokat.
Európában máshol is felfutóban van az influenzajárvány, Kínában pedig a humán metapneumovírus (HMPV) terjed; főleg a 14 év alatti gyerekek között szedi az áldozatait. Ez nem új vírus, Magyarországon is hetente kimutatják a légzőszervi mintákból, világszerte mindenütt jelen van, csak változó számban és változó erősségben okoz megbetegedést – mondta.