Az első fiatal egy évvel ezelőtt költözött be az otthonába, amelyet közadakozásból sikerült megvenni. Azóta tíz egykori állami gondozott fiatal kezdhetett új életet, további hat fiatallal felvette a kapcsolatot az egyesület, amely szerint közülük négyen még idén beköltözhetnek egy-egy lakásba.
Az egyesület Facebook-bejegyzésben számolt be az első költözés óta eltelt egy évről. Mint írják a fiatalok mindegyikével egy-egy szociális munkásunk foglalkozik.
„Az esetkezelés intenzív és folyamatos. Többeknél már kisebb-nagyobb eredményeket is látunk.”
A beszámoló szerint a négy megvásárolt lakás után folyamatban van az ötödik lakás megvásárlása, emellett a terézvárosi, a józsefvárosi, az erzsébetvárosi és a fővárosi önkormányzatok is felajánlottak lakásokat.
Az Utcáról Lakásba! Egyesület (ULE) több mint tíz éve foglalkozik lakhatási programokkal. Használaton kívüli önkormányzati bérlakásokat újítanak fel, amelyekbe hajléktalan családok költözhetnek szociális alapú lakbérért. A munkavállalásban is segítik ügyfeleiket. Összekötik őket a potenciális munkaadókkal, segítenek önéletrajzot írni és felkészülni az állás betöltésére.
A kegyelmi botrány kirobbanása után, 2024 februárjában rendezett influenszertüntetés szervezőinek felkérésére a demonstráció utáni közadakozásból összegyűlt 219 millió forintból tíz-tizenkét korábbi állami gondozott fiatal életkezdését, lakhatását segíti az egyesület.
Magyarországon az állami gondozásból kilépő fiatalok öt százalékának nincs hová mennie. Ez nagyjából azt jelenti, mintha minden gimnáziumi évfolyamban lenne olyan gyerek, aki otthontalanná válik, amikor nagykorú lesz. Elképesztő rendszerhibáról van szó – mondta az ULE két alapítója, Bende Anna és Kovács Vera, akik nemrég interjút adtak a Szabad Európának. A beszélgetést itt hallgathatja meg, a podcast írott, szerkesztett változatát pedig itt olvashatja el.