A Vas vármegyei Csepreg egyik büszkesége volt az Eperjesy-villa és a hozzá tartozó teaház. Ma már egyik épület sincs meg, sőt tavaly ősszel a kastélyparkból eltűnt az értékes fák kétharmada is. Többek között kivágták a kert egyik különlegességét, a bejáratnál magasodó Ginkgo bilobát (páfrányfenyő) is. Amikor 2015-ben a teaház leomlott, a műemlékvédelmi hatóság elrendelte a helyreállítását, ám az akkori osztrák tulajdonos nem hajtotta végre.
Az Eperjesy-villa abban a parkban állt, ahol a Nádasdy család egykori kastélya található, amelybe a jelenlegi tulajdonos szállodát álmodott. A terület ma egy kínai cégé, amelynek korábban nagy tervei voltak az ingatlannal, azonban jött a Covid-járvány, a projekt pedig parkolópályára került. A Nyugat.hu telefonon kereste az egyik tulajdonost az ügyben, többek között azért, hogy megtudják, miért vágtak ki fákat a parkban, és tervezik-e még, hogy szállodát alakítanak ki a kastélyépületben. A férfi későbbi visszahívást kért, azóta azonban nem veszi fel a telefont.
Tavaly ősszel még úgy tájékoztatta a magyarul kiválóan beszélő egyik kínai tulajdonos, Vu Vanliang dr. Dénes József régészt, történészt, korábbi alpolgármestert és Horváth Zoltán csepregi polgármestert, hogy nem mondott le a szállodanyitásról.
„Egészségügyi metszés” a fákon
A polgármester részt vett egy helyszínbejáráson, és ez alapján kijelentette, hogy a tulajdonos csak és kizárólag beteg és elszáradt fákat vágatott ki (ideértve a páfrányfenyőt), úgynevezett egészségügyi metszéseket végeztek a területen. Erre az önkormányzat szólította fel a céget, mert több lakossági megkeresést kaptak az elszáradt és viharban kidőlt fák miatt.
Csepreg a XVI. században Magyarország legnagyobb mezővárosainak egyike volt, több kastély, kúria, villa maradt az utókorra. A legjelentősebb a Fő téren álló egykori Nádasdy-kastély (korábban Kanizsai-, Rozgonyi-, később pedig Draskovich-, Sinzendorf-, Szluha-, Jankovich-, valamint Schöller-kastély). Maguk a Nádasdyak 1532–1671 között birtokolták az épületet, ebben az időszakban élte fénykorát a város, ahol főiskola, nyomda is működött, és országos jelentőségű eseményeknek volt a helyszíne – tudta meg a Nyugat.hu dr. Dénes Józseftől.
A kastélyhoz hatalmas park és földek tartoztak, aztán Jankovich Gyula gróf eladta a teljes területet a Schöller Cukorgyárnak (ezért emlegetik Schöller-kastélyként is), amelynek azonban csak a birtok cukorrépaföldjei kellettek, így továbbadták az épületet és a parkot az államnak. A kastélyba a járási szolgabíróság költözött, a parkot pedig értékesítették.
Az ingatlan egy részét a Szedenik család, egy másik részét pedig a Gerentser család vette meg, akik egy-egy villát építettek a területen. A Gerentser család birtokán állt a már említett teaház is, amelyet még Jankovich grófék álmodtak meg. A villa azután családi úton Eperjesyékhez került.
Államosítás és iskola
A Rákosi-rendszerben viszont államosították az épületeket, több tanácsi lakásra osztották az Eperjesy-villát, az egyiket Eperjesyné H. Dóra lakta. A nagy kastélyban iskola, illetve a Szedenik villában napközi otthon és iskolakönyvtár működött.
Azt is megtudtuk Dénes Józseftől, hogy a kilencvenes években olyan irányelv született a műemlékvédelem részéről, hogy a kastélyparkok területét egyesítsék a kastélyokkal, így a teljes terület egy helyrajzi szám alá került. A nagy kastély, a két villa, illetve a park újra egy egységet alkotott.
Az iskola 2007-ig működött a kastélyban, a lakásokat kiürítették. A villát ezután többször feltörték, hajléktalanok húzódtak meg az épületben, elhordták az értékes könyveket, bútorokat, de a többi létesítmény állapota is folyamatosan romlott, pusztul a Szedenik villa és a kastély is.
Az önkormányzat több potenciális vevővel tárgyalt annak idején, amerikai, magyar befektetők is érdeklődtek. Különféle tervek merültek fel: szálloda vagy lombkoronasétány kialakítása.
„A helyreállítás már nem lehetséges”
2011-ben osztrák tulajdonosa lett a területnek, aki komoly célokkal érkezett, ám ezekből nem valósult meg semmi. Amikor 2015-ben leomlott a teaház, a műemlékvédelmi hatóság elrendelte a helyreállítását, ám az osztrák tulajdonos nem hajtotta végre. Egészen addig nem történt változás, amíg 2019-ben a ma is tulajdonos kínai cég megvette az ingatlant.
Dénes József elmondta, hogy azóta az Eperjesy-villa annyira katasztrofális állapotba került, hogy a Vas Vármegyei Kormányhivatalhoz tartozó Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály úgy határozott: le kell bontani, és a teaházból megmaradt romokat is el kell takarítani, mivel már nem lehetséges a helyreállítás. A cég eltakaríttatta a teaház romjait, és megtörtént a tereprendezés.
A kertben megmaradt barokk kőoszlopokat, asztalokat és padokat megmentette a jelenlegi tulajdonos, aki korábban arról beszélt, hogy eredeti szépségében állítaná vissza a műemlék kastélyt, a már régen lebontott épületszárnyat pedig újraépítené.
A település volt alpolgármestere, Dénes József szerint ha hatékonyan működne a magyar műemlékvédelem, nem jutott volna ilyen állapotba a város egyik legjelentősebb műemléke, „és sajnos nem ez az egyetlen épület, amelynek így alakult a sorsa”.
A csepregiek mindenesetre továbbra is bíznak abban, hogy egyszer valóban lesz kastélyszállója és szép parkja a városnak. Horváth Zoltán polgármester szerint bizakodásra ad okot, hogy a kínai cég minden esetben elvégzi az állagmegóvást az épületen, amikor az Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály erre kötelezi, és hogy a fák egészségügyi metszése is megtörtént, hogy szebbé tegyék a majdani szálloda parkját.