Alapvető kötelességük a kiállás a törvényesen és függetlenül működő bíróság fenntartásáért, méltóságának megőrzéséért, ezért az Ügyvédkör ott lesz a Magyar Bírói Egyesület tüntetésén. Szerintük a megmozdulás nem kizárólag az igazságszolgáltatás szereplőinek ügye, hanem az egész társadalomé.
A bírói függetlenség nem a bíró privilégiuma, hanem az állampolgároké; olyan alapvető jog, amelyet az Alaptörvény is rögzít, nincs helye benne a bírósági vezetők „kottán kívüli” érintkezésének a kormánnyal, nincs helye zsaroló követelések elfogadásának, nincs helye előkészítés és egyeztetés nélküli paktumoknak és főként nincs helye az alávetés vállalásának – közölte az Ügyvédkör hétfőn.
Azt írták, észlelik a Kúria elnöke, Varga Zs. András politikai tevékenységét, ahogy szisztematikusan maga alá gyűri a bíróságok teljes rendszerét, háttérmegállapodásokat köt, és egymás ellen fordítja a bírói szervezeteket. Észlelik, ahogy a politikai hatalom a Kúria cinkos közreműködésével lépésről lépésre szétzilálja és kiszolgáltatottá teszi a bírói kart, a bírákat, a bírósági titkárokat és az adminisztratív állományt. „Ez veszélyes folyamat, amely a politikai hatalom akaratának a bírói döntésekben való közvetlen érvényesülését, az irányított ítéletek születését és végső soron az állampolgároknak a politikai akarattal, igényekkel, elvárásokkal szemben való teljes kiszolgáltatottságát hordozza magában” – olvasható a közleményben.
A demokratikus jogállamban az igazságszolgáltatás működésének magától értetődő része az ügyvédi közreműködés. Az ügyvédség tevékenysége a joghoz való hozzáférés, a fegyverek egyenlősége, az ügyfélegyenlőség és végső soron a tisztességes eljáráshoz való jog biztosításának eminens feltétele. Ügyfeleik érdekében is alapvető kötelességük a kiállás a törvényesen és függetlenül működő bíróság fenntartásáért, a bíróság méltóságának megőrzéséért, ezért lesznek ott a MABIE demonstrációján – írták.
Korábbi cikkünk a témában: Újdonság Magyarország történetében: a bírók tüntetést szerveznek a bíróságok függetlenségéért
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a MABIE január eleji Országos Választmányán határozott arról, hogy a bírói függetlenség védelmében demonstrációt szervez. Később kiderült: a tüntetés február 22-én lesz, és talár nélkül mennek utcára. Magyarországon bírók eddig még nem tartottak demonstrációt.
A tüntetés hírére Bayer Zsolt kormányközeli publicista azt írta, hogy kizáratná az állam pereiből a tüntető bírókat, vagyis egyfajta listán rögzítené a demonstráción részt vevő bírákat. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, hogy nehezen tudja a bírói hivatásrenddel összefüggésben értelmezni, ha egy bíró tüntet; politikai véleménynyilvánításnak minősítette.
A Szabad Európának nyilatkozó Farkas Erika, a Magyar Helsinki Bizottság Jogállamiság Programjának munkatársa ugyanakkor azt mondta, hogy álláspontja szerint a bíró nem válik elfogulttá, ha eleget tesz a kötelességének, és kiáll a bírói függetlenség alapvető garanciái mellett. „A bírák szabadon megválaszthatják, hogy milyen formában nyilvánítanak véleményt: szakmai tanulmányban, a bíróságok belső nyilvánossága előtt vagy akár a szélesebb nyilvánosság előtt is szabadon kifejthetik a véleményüket a saját függetlenségük védelmében. Akár egy tüntetésen is.”
A strasbourgi emberi jogi bíróság a posztjáról jogtalanul eltávolított volt főbíró, Baka András ügyében kimondta, hogy a magyar államnak biztosítania kell a bírói véleménynyilvánítás szabadságát. Egy későbbi lengyel ügyben hozott döntése szerint pedig (Lengyelországban bírók ezrei tüntettek az előző kormány igazságügyi politikája miatt) a bíráknak nemcsak joguk, de kötelességük is, hogy felszólaljanak függetlenségük sérelme esetén.