Az ügyészség szerint az Integritás Hatóság elnöke jogosulatlanul biztosított feleségének hivatali autót, ezzel tizennégymillió forintos vagyoni hátrányt okozott, két elnökhelyettes jogköreit pedig jogellenesen korlátozta. Gyanúsítottként hallgatták ki Biró Ferencet, szabadlábon védekezik. Frissítés: az Integritás Hatóság elnöke alaptalannak nevezte a gyanúsítást, és panasszal élt ellene.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, csütörtök reggel ügyészségi nyomozók vonultak ki az Integritás Hatóság székhelyére, de akkor még csak annyit közöltek, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség összehangolt eljárási cselekményeket hajt végre egy folyamatban lévő nyomozásban; több helyszínen, köztük az Integritás Hatóságnál zajlanak. Későbbre ígértek részleteket.
Az ügyészség este fél hét körül adott ki újabb közleményt. Ebből derült ki, hogy a Központi Nyomozó Főügyészségen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét. Azzal gyanúsítják, hogy az egyik bérelt, felső kategóriás hivatali autót „többnyire az elnök – hatósággal munkaviszonyban nem álló, így gépjárműhasználatra sem jogosult – felesége magáncélokra használta”.
Korábbi cikkünk a témában: Ügyészségi házkutatás az Integritás Hatóságnál
Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve csaknem tizennégymillió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak az ügyészség szerint. Ezen túlmenően – hivatali helyzetével visszaélve – annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) kizárja törvényes jogaik gyakorlásából, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, ugyanakkor önhatalmúlag gyakorolta közhatalmi jogosítványaikat – olvasható a közleményben.
Biró Ferenc: A gyanú alaptalan, ellene panasszal éltem
Biró Ferenc szerint kifejezetten a személyét támadták, ezen keresztül az Integritás Hatóságot kívánták ellehetetleníteni. Közölte: a hatóság végzi tovább a munkáját. „Szervezetünk mindig a legszigorúbb etikai és jogi normák szerint működött és működik. Emellett az Integritás Hatóságot megalapító törvény előírja az ügyészséggel való együttműködést, ennek teljes mértékben eleget teszek, biztosítom a teljes transzparenciát” – közölte.