Az ügyészség szerint az Integritás Hatóság elnöke kétmilliós fizetéssel vette fel egy családi ismerősét az Integritás Akadémia tantervének kidolgozására, és egy külföldi céggel is gyanús szerződéseket kötött, ezért újabb bűncselekményekkel gyanúsították meg, és ismét kihallgatták.
A Központi Nyomozó Főügyészség újabb bűncselekmények megalapozott gyanúját közölte Biró Ferenccel, az Integritás Hatóság elnökével, akit a hivatali visszaélés mellett már összesen 87 millió forintos hűtlen kezeléssel gyanúsítanak – közölte az ügyészség csütörtökön.
A megalapozott gyanú szerint Biró Ferenc az Integritás Hatóság elnökeként 2023. január 1-jén megbízási szerződést kötött egy külföldi céggel, hogy a társaság segítse az Integritás Hatóságot a brüsszeli diplomáciai külképviselet felállításában és működtetésében. Az ügyészség szerint az Integritás Hatóság autonóm magyar államigazgatási szerv, nem jogosult diplomáciai külképviselet létesítésére. Az Integritás Hatóság mintegy 17 millió forintnak megfelelő eurót fizetett ki a cégnek. 2024 áprilisában két újabb szerződést kötött ugyanezzel a társasággal.
Az egyik határozott időtartamra szóló, tanácsadói szerződés az Integritás Hatóság stratégiai kommunikációját hivatott támogatni az Európai Unióban. Az ügyészség szerint az Integritás Hatóság feladatainak ellátásához a szerződésben írt feladatok elvégzése nem volt szükséges. A másik határozott időtartamra szóló, tanácsadói szerződésben a gyanúsított lényegében a hatóság feladatkörének ellátásához nem tartozó lobbitevékenységgel bízta meg a céget. A két szerződésre az Integritás Hatóság összesen mintegy 45 millió forintnak megfelelő eurót fizetett ki.
Korábbi cikkünk a témában: Két, Rogán Antal alá tartozó szervezetnél is lezárulóban van az Integritás Hatóság vizsgálata
Biró Ferenc a megalapozott gyanú szerint közszolgálati jogviszonyt létesített – egy, az Integritás Hatóság feladatköréhez kapcsolódó végzettséggel nem rendelkező – családi ismerősével az Integritás Hatóságnál bruttó kétmillió forintos havi fizetésért. A férfi a létrehozni tervezett Integritás Akadémia mellett működő háromfős Rektori Tanács tagja lett volna, és a tantervi tematika kidolgozásában vett részt. Az ügyészség szerint az akadémia semmilyen módon nem kapcsolódott az Integritás Hatóság feladatköréhez. A férfi csaknem tizenkétmillió forint juttatást kapott mintegy hat hónapos közszolgálati jogviszonya alatt.
A megalapozott gyanú szerint Biró Ferenc az államháztartásról szóló törvény gazdálkodási szabályait megszegve a korábbi gyanúsításban foglaltakkal együtt összesen csaknem 87 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak – közölte az ügyészség.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, a Központi Nyomozó Főügyészségen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét január 17-én. Egyebek mellett azzal gyanúsítják, hogy az egyik bérelt, felső kategóriás hivatali autót „többnyire az elnök – hatósággal munkaviszonyban nem álló, így gépjárműhasználatra sem jogosult – felesége magáncélokra használta”.
Biró Ferenc akkor közölte, hogy a gyanú alaptalan, és panasszal élt a gyanúsítás ellen. Szerinte a személyét érő támadással az Integritás Hatóságot próbálják ellehetetleníteni. „Szervezetünk mindig a legszigorúbb etikai és jogi normák szerint működött és működik. Emellett az Integritás Hatóságot megalapító törvény előírja az ügyészséggel való együttműködést, ennek teljes mértékben eleget teszek, biztosítom a teljes transzparenciát.”
Kerestük az Integritás Hatóságot, hogy reagáljon az ügyészség újabb gyanúsítására, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.