Budapesten elkezdték bontani az elszigetelt, Hős utcai krízistelep két nagy épülettömbje közül a B épületet, a másikban viszont még laknak. A bontást csaknem háromszázmillió forintért vállalta a nagykőrösi VA-HÍD Kft. Az épületek helyén a Terrorelhárítási Központ fog építkezni.
Az egyre dagadó médiafigyelem hatására még 2017-ben, Tarlós István főpolgármestersége alatt döntött úgy a kormány, hogy felszámolja a kirívóan rossz hírű Hős utcai szegregátumot – írja a Népszava.
A lépést nagyrészt az indokolta, hogy a kormány ide tervezte a szomszédban működő Terrorelhárítási Központ új műveleti komplexumát. Hét év és több mint hárommilliárd forint költség után jutott el a projekt oda, hogy a két érintett épület közül az egyiket elkezdik lebontani. A bontást a nagykőrösi VA-HÍD Kft.-vel végezteti az állam 294,3 millió forintért.
A Hős utcában a két négyemeletes, szűk gangos, H alakú épülettömböt eleve szükséglakásnak építették. A kis lakásokban nem volt fürdő, a közös vécé és kiöntő az előtérben kapott helyet. A város környéki nyomornegyedek – Mária Valéria, Auguszta, Zita – lakóit költöztették be ide az akkori lakhatási válság idején.
Az elszigetelt háztömbök lakói többször cserélődtek, de a nyomor tartós maradt. A 317 lakásos szegregátum a rendszerváltás után a máshonnan kiszorult fővárosi szegények és a jobb élet reményében Budapestre költöző vidéki magyar migránsok krízistelepévé alakult.
A kőbányai önkormányzat régóta meg akart szabadulni rossz hírű teleptől, de nem volt pénze a felszámolására. Ezért 2017 előtt kerítést húztak az épületek köré.
Az épületekben már két éve megszűnt a közös területek takarítása – írja a lap. Az önkormányzat később kivettette az addig kiürített lakások ablakait, ajtajait, majd szétvertek bennük mindent, hogy megakadályozzák az önkényes lakásfoglalók beköltözését.
Ehhez kapcsolódóan: A drogstratégia ki lett pipálva, de az eredmények legalábbis kétségesek
A megmaradt és még lakott lakások viszont így még jobban beáztak, az ott hagyott gázórák, levágott villanyvezetékek pedig veszélyt jelentettek. Az üres lakásokba ugyanúgy beköltöztek a vidékről felköltözők, droghasználók és hajléktalanok.
A most bontani kezdett B épületből már mindenkit kiköltöztettek – mondta el a lapnak Molnár Zsuzsanna, a telepen élőket régóta segítő Kontúr Egyesület elnöke. „A néhány bizonytalan jogcímű bentlakót végül sajnos mindenféle koncepció és körültekintés nélkül költöztették ki, így van, aki gyakorlatilag az utcán él most. Igaz, akad olyan is, aki tudomásunk szerint rendezett lakhatáshoz jutott, legalábbis arra az időre, amíg fenn tudja tartani” – tette hozzá.
Az egyesület vezetője szerint a jobb állapotú A épületben még jó páran laknak, köztük néhány lakástulajdonos, de olyanok is, akiknek ez a félig kibelezett épület is jobb opció, mint tető és falak nélkül az utcán élni, vagy a szeretteik nélkül egy szállón. Ennek az épületnek a bontására néhány hónapig még jó eséllyel nem is fog sor kerülni Molnár szerint, de pontosan őket sem tájékoztatták.