A kormánytöbbség megszavazta, hogy a civil szféra és a média működését ellehetetlenítő törvénytervezetet uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés, így felszólalhat a javaslat vitájában minden EP-képviselő is, Dobrev Klára már korábban jelezte, hogy élne a lehetőséggel.
Kedden késő estébe nyúlhat majd a civil szervezetek és a független média orosz mintára történő ellehetetlenítését célzó törvényjavaslat, az úgynevezett „átláthatósági” törvény parlamenti vitája. A törvényjavaslatról részletesebben itt írtunk, az Országgyűlés igazságügyi bizottsága hétfőn délelőtt már el is fogadta azt. A vitában csak az ellenzéki képviselők szólaltak fel érdemben (súlyos kritikákat megfogalmazva), a jelen lévő kormánypártiak csak szavaztak. Az előterjesztő fideszes képviselő, Halász János pedig semmilyen érdemi választ nem adott az ellenzéki felvetésekre.
Ehhez kapcsolódóan: Elemtő podcastunk: Unger Anna: „Ez a törvény maga a fekete autó”.
Ezek után az Országgyűlés hétfői plenáris ülésén módosították a keddi napirendet, ennek megfelelően négy órás időkeretben tárgyalják majd a képviselők a törvényjavaslatot. Az elfogadott napirend alapján erre este hat-hét óra körül kerülhet sor. A 240 percnyi vitaidőből 81+32 jut a Fidesz-KDNP-nek, a többi az ellenzéké, a független képviselők összesen 9 percet kapnak. Könnyen lehet azonban, hogy ezt az időkeretet nem töltik ki a baloldali ellenzék pártjai, lapunk munkatársának ugyanis több frakcióból is azt mondták, jelen állás szerint nem vesznek majd részt a vitában.
A kormánytöbbség tett ugyanakkor egy érdekes gesztust az ellenzéknek: hozzájárultak, hogy a DK javaslatára uniós napirendi pontként tárgyalják a javaslatot. Ennek értelmében a magyar EP-képviselők is felszólalhatnak majd a vitában. Dobrev Klára, aki Gyurcsány Ferenc távozása után biztosan a DK új elnöke lesz, már jelezte korábban, hogy fel szeretne szólalni.
„Nekünk jó, ha Dobrev Klára megszólal ebben a vitában” – mondta ezzel kapcsolatban lapunknak egy fideszes képviselő a szavazás után. A Fidesz-KDNP (szintén a DK javaslatára) azt is megszavazta, hogy a 2026-os költségvetést szintén mint uniós napirendi pontot tárgyalják (ez korábban így volt, de néhány éve a kormánytöbbség változtatott rajta), így ennek megvitatásában is részt vehetnek majd a magyar EP-képviselők.
Az ügyben kerestük a Tisza Pártot is, akik későbbre ígértek választ. Úgy tudjuk, Magyar Péter biztosan nem szakítja meg gyaloglását a törvényjavaslat vitája miatt, és nem valószínű más tiszás EP-képviselő felszólalása sem.